Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (15)


Balbina

Recommended Posts

Natalia, mi-era ca daca o mai las la bronzat, se lipeste. a iesit super ok...facuta toata in mijloc...dar poate data viitoare ma risc sa o colorez mai tare

merci de sfat

 

[9cer] Mid="blue">iid="red">rid="blue">eid="red">lid="blue">aid="red">Vid="blue">[9cer]

pupicei pe burticeiid="pink">id="size1">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 293
  • Creat
  • Ultimul răspuns

[pofta]

 

Doar atit fac eu in ultimul timp .

 

Am luat o pauza la pregatit dulciuri ,desi in ultimele saptamini am mai incercat cite ceva:fursecurile cu visine(de pe culinar),o tarta cu fructe (dar nu mi-a iesit crema cum trebuie),o tarta cu brinza si caise si un chec (reteta pe care am mai facut-o si mi-a iesit din prima ,tot de pe culinar, dar sub forma de chec tigru [;)],dar in compozitia alba am pus si cioco rasa ,iar pe deasupra nuci , multe nuci ).Promit ca voi reveni in forta dupa ce voi naste ,dar tot mai trag cu ochiul pe la bunatatile voastre ,ca nu ma pot abtine .

 

GABI[gravi]36+ ,de 3 ori mamaid="blue">

Poze

iedul cel mic[baietel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gratiela, ce ma bucur ca ti-a placut si tie! Spune sincer, in cit timp ati papat-o? La noi dispare tare rapid. [:D]

 

Gabi, harnicuta chiar si cu burta mare, bravo! Nu te grabi sa reintri in forta dupa nastere, iedul cel mic va avea nevoie de tine. [:)] Sarcina cit mai usoara pentru cit ti-a ramas si o nastere rapida!

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Natalia merci de reteta, s-a notat. Si cam cat lapte condensat iese din cantitatile pe care le-ai dat tu acolo?

Cat despre praji cu foi de napolitane, foaia de napolitana s-a muiat putin, n-a ramas crocanta, dar a fost ok, sotzul a mancat pana n-a mai putut (si nici cu subsemnata nu mi-e rusine). Acuma nu stiu daca s-a muiat din cauza ca asa trebuia, sau din cauza foii de napolitana. Desi, daca bine imi amintesc (ca n-am mai facut demult) si cand le umpleam cu crema de nuca si caramel tot se muiau.id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

Recently become Mrs. Perfectid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, dintr-o jumatate de portie mie mi-a iesit un pic peste 1 l de compozitie, deci echivalentul a circa 2.5 cutii (o cutie are 400 g). Partea proasta e ca acest "lapte condensat" nu poate fi transformat in "lapte condensat caramelizat", pentru ala exista o alta reteta de facut in casa, pe care inca n-am incercat-o.

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aha. Inca o intrebare: paharele de apa folosite in reteta sunt tot din alea de 240 de ml? Si cam cat timp se poate pastra (banui ca la frigider)?

De caramelizat nu-i problema, eu intrebam pentru reteta aceea de cheesecake cremos.

 

Mai am un [help]: vine o prietena in vizita saptamana viitoare si i-am promis eclere cu ness. Fondantul de ness mi-a reusit foarte bine, singura problema ar fi cum sa-l fac sa ramana pe capacul eclerului, adica sa nu se scurga mare parte din el? Aveti vreo idee?id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

Recently become Mrs. Perfectid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gratiela - toate ca toate...dar m-ai omorat cu poza aia in care leneveau pe farfurie cornurile cu cremwursti. Poti sa dai reteta?

 

Intre timp va dau si eu o reteta de chec (ieftin) si care iese belea:

 

CHEC IEFTIN- 2 oua

- 200 ml lapte

- 200 g zahar

- 200 g faina

- 4 linguri ulei

- 1 praf de copt

- 1 lingura de miez nuca macinat

- 1 lingura de stafide

- coaja de lamaie

- esenta vanilie

- cacao (optional)

 

Se bat ouale cu zaharul si praful de copt. Apoi se adauga treptat uleiul, faina, laptele, mirodeniile, nucile si stafidele. La sfarsit se poate amesteca o mica parte din aluat cu 1 lingura de cacao (pentru a obtine un chec marmorat). Deasupra se pun nuci pisate.

Iese demential si se mancanca rapid daca aveti alaturi si o cana de lapte. id="Trebuchet MS">

 

Roxana si [copil] Catalin (5 iunie 2006) id="purple">id="Trebuchet MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, scuza-ma te rog, ca sint asa de inceata, am vazut intrebarea, dar eram convinsa ca ti-am raspuns.[alcool] Memorie de gravida, ce vrei. [:D]

Da, paharul de masurat e tot ala, de 240 ml. In frigider se poate pastra cel putin o saptamina (la mine a stat atit), numai ca inainte de utilizare sa-l amesteci un pic, am remarcat ca se separa un pic straturile.

 

Roxana, ce reteta simpla, o pun imediat in lista de pe prima pagina, merci!

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Natalia nici o problema. Multumesc de raspuns.

Cu fondantul n-are nimeni nici o idee?id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

Recently become Mrs. Perfectid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...