Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (15)


Balbina

Recommended Posts

Danyce, ce bine-mi pare sa te revad in acest subiect!

Reteta de eclere data de Alynutza exista in lista cu retete de pe prima pagina, dar crema si fondantul de ness cred ca nu le-am scos in evidenta, sorry. Daca le va mai scrie Alina inca o data, am sa le trec si pe ele in lista.

Eu eclerele le-as congela umplute sau nu, in orice caz fara fondant. Mi-e sa nu se condenseze umezeala pe el in timpul decongelarii.

Tortul cu foietaj, crema de cremsnit si fructe mie imi seamana a prajitura millefeuille, am gustat de citeva ori (cumparata), mi s-a parut f. buna, numai ca era mai complicat de taiat/muscat, intrucit foietajul nu se inmoaie asa ca un alt blat.

Mult spor la treaba si astept sa revii cu poze!

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 293
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Natalia m-ai facut curioasa, cred ca o sa incerc si eu clatitele, numai ca astept pana vine sezonul visinelor.

Gratiela s-a notat reteta, acum sa vedem cand ii vine randul, mai ales ca de ceva vreme tot incerc sa dau jos macar vreo 2 kg si nu vor sa plece de nici o culoare.

Daniela crema de ness pentru eclere am facut-o foarte simplu. Intr-o budinca de vanilie am adaugat 2 lingurite de ness si o lingurita cu varf de praf de capuccino (cred ca poti pune linistita un pliculetz intreg, n-are ce sa-i strice). Asta in praful de budinca, pe urma am preparat budinca exact asa cum se prepara de obicei. Zahar am pus cam 3-4 linguri, oricum pui dupa gust. Inca nu am avut timp sa experimentez (cu atat mai mult cu cat sotzului nu-i plac eclerele), dar cred ca ar fi foarte buna si dintr-o baza de creme patisiere in care sa pui ness si capuccino (in compozitia de galbenuse) si dupa racire putina frisca batuta (pentru a-i conferi mai multa finetze). Fondantul se face foarte simplu: 200 gr. zahar pudra, 2-3 lingurite ness, 3 linguri margarina, 3 linguri apa. Apa si margarina se pun intr-o cratita si se lasa sa dea un clocot. Apoi se ia de pe foc, se adauga peste zahar si ness si se amesteca foarte bine pana se racoreste. Eu pentru o portie de eclere (din 3 oua) am folosit jumatate din portiile de fondant. In plus, eu am adaugat in zaharul praf si putin amidon (in sensul ca la 95 gr. de zahar am pus cam 5 gr. de amidon). Eu n-am congelat eclere niciodata, asa ca nu stiu sa te sfatuiesc.

id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

Recently become Mrs. Perfectid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Natalia eu multumesc. [:I]

Sper sa revin luni cu o poza frumoasa, am de gand sa pregatesc ceva mai special, sper sa-mi si iasa pentru ca, pe langa ca o chestie din reteta o fac pentru prima data, cealalta ma gandesc s-o adaptez... ramane de vazut ce va iesi. [:D]id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

Recently become Mrs. Perfectid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...