Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Poienita cu ciuperci


Recommended Posts

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Sfat, din proprie experienta, si inovatie:

 

1. in loc de carne de pui am pus peste afumat

 

2. Printre ciupercile intregi din conserva am presarat ciuperci marinate (de la borcan din comert)....

 

Am facut de Revelionul asta si a iesit extraordinara.

 

 

Spor la gatit si pofta buna

 

Ripley [gravi] 11+ mazarica (DPN 17.10.2007) si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am facut-o si eu de ziua fetelor, tot cu ciuperci marinate. m-a cam dezamagit. salata arata super dar la gust nu prea mi-a placut. era cam uscata. daca maioneza nu e sarata si acra (a mea nu e, ca e de la borcan) salata nu prea are gust, nu se combina aromele de la ingrediente.

 

data viitoare fac un dressing mai subtire din maioneza cu condimente si cu smintina si pun intre straturi. unsa numai cu maioneza nu ajunge. apoi, morcovii si cartofii ii amestec si pe ei in prealabil cu dressing inainte. in plus, reteta nu arata ca s-ar pune sare sau alte condimente. cred ca trebuie adaugata sare si piper si un pic de lamiie.

 

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)

****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorelai, eu fac salata cu o noapte inainte, si reusesc sa se intrepatrunda aromele. Si ai dreptate cu maioneza, am uitat sa mentionez faptul ca eu nu ung de obicei straturile cu maioneza, ci amestec separat compozitia fiecarui strat cu maioneza si apoi "cladesc". Si asa iese salata mai savuroasa. De sare scuze, mi-a scapat, cu siguranta se sareaza si se condimenteaza dupa gust, dar am uitat sa scriu. [:I] Bine ca nu e inchis subiectul, o sa-mi fac timp sa editez reteta. Multumesc pentru observatii. [flo]

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...