Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum sa-l determin sa se hotarasca?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 72
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Initial creeata de Ramona25
Bine, o sa spuneti de ce nu deschid eu subiectul. Ei... aici e problema. Cred ca daca as deschide eu subiectul, nu ar mai avea acelasi farmec. Orice femeie viseaza sa fie ceruta in casatorie, nu sa trag eu de el. Ar fi foarte simplu sa spun: dar noi cand ne casatorim? Dar parca nu mi-as mai dori asa de mult, nu ar mai avea acelasi farmec ca atunci cand m-ar cere el. Poate sunt si eu incapatanata la faza asta, dar va asigur ca nu-s nici cea mai urata, nici cea mai proasta, sa ajung sa cer eu barbatul in casatorie. E o meteahna de-a mea, daca pot sa-i zic asa, vreau sa fiu ceruta. Daca nu cu inel, macar asa, pur si simplu.
Nici eu nu am fost ceruta ci eu am fost cea care a deschis subiectul. Si nici eu nu sunt ultima dintre urate sau proaste [:D] Daca zici ca e asa tabu de n-ati vorbit mai deloc despre asta in 6 ani de cand sunteti impreuna sunt sanse sa nici nu vorbiti daca nu vine de la tine. Barbatilor le ticaie muuuuult mai greu ceasul biologic, inspre 40 de ani incolo [alcool][:D] Andreea [gravi] mamica lui [copil] Filip Stefan [testoasa][url="http://bd.lilypie.com/A1TTp3/.png"]bb2[/url][fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa-ti impartasesc si eu ceva din experienta unor prieteni, poate te ajuta cu ceva. Am o prietena care a stat cu prietenul ei 4 ani, isi dorea sa se casatoreasca cu el, mai ales "ca-i ticaia ceasul". A deschis de cateva ori subiectul, dar respectivul se eschiva de fiecare data, ei ii intrase asta in cap si vroia cu orice pret sa primeasca un raspuns, ca dupa multe insistente sa ajunga sa-l irite acest subiect, ba chiar ii spunea ca nu e pregatit sau ca nu se insoara niciodata. In final s-au despartit ca nu mai mergea relatia din mai multe motive, tipa a gasit jumatatea dupa un an de la despartire, noul iubit cerand-o in cateva luni; dupa cativa ani de casnicie a aflat intamplator ca fostul ei prieten se insoara, el care spunea ca nu se insoara niciodata. Mai am un amic care s-a despartit de prietena lui cu care era de 7 ani. Toti ii intrebau cand se casatoresc, tipa tacea, se vedea de la o posta ca isi doreste, tipul tot spunea ca mai e timp, desi are peste treizeci de ani. Pana intr-o zi in care el si-a gasit o alta, si-a parasit prietena cu care a stat atatia ani fara nici o remuscare. Iar ea se gandeste ca avea 21 de ani cand l-a cunoscut, iar acum are 28 de ani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc un caz concret: EL si EA de 4 ani impreuna, EA isi dorea familie si copii si i-a spus-o direct, EL in sinea lui isi dorea "libertate" ([biz]) si spunea despre EA ca "n-o vreau in intregime dar nu vreau nici s-o pierd" + "ma tem ca totusi n-o iubesc cu adevarat si am inceput sa ma uit dupa femei altfel decat acum cativa ani". [ups] Cu toate astea, EA il iubea, iar EL, care nu era prost si stia ca iubirea unei femei nu se gaseste la orice colt de strada, ce face? Accepta "cererea" ei in casatorie, stabilesc si data, apoi EL profita de prima ocazie care i se ofera intr-o detasare de serviciu si o inseala pe EA, pt. a-si dovedi lui insusi ca tot EL este la carma "situatiei" [zz]. Asa functioneaza unii barbati. Si se intoarce din detasare si se insoara cu EA un an mai tarziu, retine, in ciuda faptului ca nu o iubea cu adevarat!! Si sper ca nu ma vei intreba de unde se vede ca nu o iubea cu adevarat Acum au un baietel de aproape un an si sincer, nu mi-as dori sa fiu in pielea EI: EL si-a schimbat slujba cand EA era gravida (de la Ploiesti la Bucuresti), face ore suplimentare muuuuulte, are delegatii peste delegatii si timp liber al naibii de putin, dar e tare multumit ca "EA are copilul si copilul o are pe EA". Iar EL are "libertatea" [xinpat] Restul ti-l poti imagina si singura... E doar un exemplu. Tu stii cel mai bine care sunt sentimentele tale pentru F. si ce-ti doresti TU. Poate incerci sa afli ce simte el cu adevarat pentru tine. Fiindca la o intrebare ti-ai raspuns deja singura: si prost si handicapat sa fi fost, la chestia cu inelul TREBUIA sa inteleaga ce era de inteles. Ori daca el nu marseaza in directia dorita de tine, inseamna ca exista un motiv pentru care nu o face. Un motiv pe care tu inconstient refuzi sa-l vezi. Deci la prima vedere e simplu: ori accepti existenta motivului si iti iei deciziile pt. viata ta viitoare in functie de realitate, ori ii fortezi lui F. mana si vezi apoi pe parcurs ce surprize iti pregateste viata [audinti]. Daca asta vrei si daca asta crezi ca meriti. ****************************************************** Sper ca stii serialul "Sex and the City". Doi dintre autorii acestui serial, Greg Behrendt si Liz Tuccillo, au publicat o carte cu titlul "He's just not that into you - The no-excuses truth to understanding guys" ("Nu e chiar asa innebunit dupa tine - Adevarul fara pretexte pt. a-i intelege pe barbati"). Am sa traduc selectiv cateva pasaje din capitolul 7, intitulat "Nu e chiar asa innebunit dupa tine daca nu vrea sa se insoare cu tine", cu subtitlul "Iubirea vindeca orice fobie de angajament". Tine minte un lucru. Orice barbat cu care te-ai intalnit vreodata si care ti-a spus ca nu vrea sa se insoare sau ca nu crede in casatorie sau ca are "probleme" cu ideea casatoriei, poti fi sigura ca se va casatori candva. Numai ca nu o va face cu tine. Fiindca el nu spune de fapt ca nu vrea sa se insoare. El spune ca nu vrea sa se insoare cu tine. Nu e nimic gresit in a vrea sa te casatoresti. Nu ar trebui sa-ti fie rusine, sa te simti dependenta sau ne-emancipata fiindca iti doresti asta. Dar asigura-te de la bun inceput ca iti alegi un barbat care iti impartaseste modul de a vedea viitorul, iar daca nu e asa, pleaca mai departe cat poti de repede. Planurile mari solicita actiune serioasa. "Draga Greg, am un prieten si traim impreuna de 3 ani. Eu implinesc 39 de ani si am inceput sa mentionez ideea unor planuri de viitor ca de exemplu casatoria. Pare deschis la idee, dar apoi spune ca sta prost cu finantele. E agent de investitii si a pierdut multi bani in trecut, a pierdut si clienti, iar afacerea lui a regresat mult. El spune ca se afla sub o presiune imensa. Oare sunt eu irationala fiindca imi doresc sa stiu in ce directie merge relatia noastra?" Draga "oala de fiert sub presiune", sa nu cumva sa scoti vreun cuvant. Fii foarte, foarte tacuta. Ba chiar poate te gandesti sa te muti in alt apartament ca sa nu-i stai in drum in timpul activitatilor lui, vai, atat de importante. Nu uita ca el este Cel Mai Important Om din Lume si afacerea lui e in pierdere si asta inseamna totul pentru toata lumea. Unde naiba ti-e gandul, lady? Bineinteles ca trebuie sa stii in ce directie merge relatia. Nu te pretuiesti pe tine insati si timpul tau? Cei trei ani investiti iti acorda tot dreptul sa stii ce-ti rezerva viitorul. Orice agent de investitii care-si cunoaste cat de cat meseria ar fi de acord cu mine. Toti au pierdut bani in ultimii doi ani; bursa e la pamant si economia e in toaleta si cu toate astea imagineaza-ti - multi au reusit totusi sa se insoare. Daca amandoi sunteti trecuti bine de 30 de ani si sunteti impreuna de trei ani, iar el nu te roaga sa devii sotia lui, uite aici un mic pont bursian: Domnul Dow Jones nu e chiar asa de innebunit dupa tine." Nu exista niciodata un moment bun dpdv financiar ca sa te casatoresti, decat daca esti Shaq sau Ray Romano. Dar totusi oamenii se descurca. Daca barbatul cu care esti foloseste scuza banilor ca sa nu se insoare cu tine, inseamna ca nu de contul lui la banca e nesigur, ci de relatia voastra. Draga Greg, ma vad cu un tip de la 23 de ani. Acum am 28 de ani. Am inceput sa discutam despre casatorie acum doi ani si el a spus ca nu e pregatit. Asa ca ne-am mutat impreuna ca sa-l ajut sa devina "pregatit". Am discutat recent despre asta si a spus ca inca nu e pregatit. Mi-a reamintit ca suntem tineri si mai avem o gramada de timp si nu are rost sa ne grabim. Pe undeva are dreptate. Eu am abia 28 de ani, oamenii in ziua de azi se casatoresc mult mai tarziu. Si uneori le ia barbatilor mai mult timp decat femeilor pt. a se maturiza. Deci vreau sa fiu intelegatoare, dar nu sunt sigura cat trebuie sa mai astept. Are nevoie de mai mult timp sau nu e chiar asa de innebunit sa se insoare cu mine? Draga "asteapta-ma la altar", el are dreptate. De ce sa va grabiti? In fond n-au trecut decat 5 ani. O sa te cunoasca mult mai bine dupa 10 ani. Si aveti tot timpul din lume, nu? Adica, in caz ca dupa 10 ani se hotaraste ca tot nu e pregatit. Urasc ca trebuie sa-ti spun asta, dar uite de ce se simte presat si grabit: nu e inca sigur ca tu esti ACEEA. Da, draguta mea, stiu ca e greu sa auzi asta, dar mai bine s-o auzi acum decat peste 10 ani. Asa ca poti ramane cu el si continui sa dai probe pt. rolul sotiei lui, sau poti sa incerci sa gasesti pe cineva care nu are nevoie de 10 sau 20 de ani ca sa realizeze ca tu esti cel mai bun lucru care i se putea intampla. Nu sunt pregatit. Asta e cel mai des folosit pretext din lume, dar pare sa tina intotdeauna. Femeile adora sa astepte ca barbatii sa devina pregatiti. Voua femeilor trebuie ca va place asta, caci prea o faceti mai tot timpul. Ceea ce este o ironie din punctul meu de vedere, caci voi sunteti cele cu ceasul biologic. Cunoastem cu totii cuplul ala in care el si ea sunt impreuna de 5 ani... 8 ani, dar inca nu s-au casatorit. Stim ca rezultatul nu e niciodata pozitiv pt. acel cuplu. Ce-ar fi sa incetati asteptarea - si sa incepeti sa-l cautati pe acel barbat care abia asteapta sa va iubeasca? E ATAT DE SIMPLU ! Ce e cu rusinea asta atat de mare, doamnelor? E ok sa-ti doresti sa te casatoresti. Si e ok sa intrebi pe cineva daca se vede casatorit sau daca se vede casatorit cu tine. Sa va reamintesc: exista pe lume multi, foarte multi barbati care isi doresc sa fie casatoriti si se casatoresc; de aceea exista atatia floristi, preoti si croitori. P.S. Nu va mai pierdeti timpul si nu va daruiti inimile nici unui tip care va face sa aveti cea mai mica indoiala despre sentimentele lui fata de voi. Daca nu-l credeti pe Greg 100% din barbatii pe care i-am intervievat pt. cartea noastra ne-au spus ca nu ar avea nici o problema sa se insoare cu femeia pe care ar considera-o cu siguranta ca fiind iubirea vietii lor. Unul dintre raspunsuri suna asa: "Ce idiot ar avea o problema sa se insoare cu iubirea vietii lui??". CE AR TREBUI SA FI INVATAT DIN ACEST CAPITOL: - "Nu vrea sa se insoare" si "Nu vrea sa se insoare cu mine" sunt lucruri foarte diferite. Fii sigura ca stii in ce categorie se incadreaza el. - Daca aveti puncte de vedere diferite despre casnicie, in ce alte aspecte mai aveti puncte de vedere diferite? E timpul unui inventar. - Daca tu nu simti ca te grabesti, de ce astepti? - Exista pe lume cu siguranta un barbat care isi doreste sa se insoare cu tine. Manualul nostru ajutator extraordinar de bun Scrie pe hartie cat timp ti-a luat ca sa incepi sa te gandesti ca ai vrea sa te casatoresti cu tipul cu care esti. Scrie pe hartie cat timp ti-a luat ca sa fii sigura. Uita-te sa vezi daca e vorba de o perioada rezonabila de timp. Si acum spune-ti ca el nu are nici o scuza valabila pentru a nu-si fi dat seama la randul lui pana acum. Ca sa descoperi America, uneori e suficient sa pleci din Spania. Felicia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
pun pariu ca daca ne-am desparti din cauza asta si i-as spune ca ne despartim ca nu m-a cerut, daca si-ar gasi alta in cel mult un an ar cere-o de nevasta.... ca asa e viata, o ticaloasa....
Tocmai din aceasta cauza Ramona traieste-ti viata ACUM fara ca sa te axezi prea mult pe problema asta. Stiu ca e greu sa-ti impui sa nu te mai gindesti la ceva, mai ales cind acest ceva te macina, dar asta e... E imposibil sa impui un barbat sa faca ceva daca el nu isi doreste asta, pentru moment. Eu cred ca el intelege aluziile tale, dar intr-adevar inca nu este gata sa faca pasul. Si in acest caz discutiile ar putea sa-l irite... Poate incerci sa aduci o nota de indiferenta fata de el, un pic de mister, sa-i provoci gelozie... Ai putea sa-l faci sa creada ca ai primit o oferta buna de lucru in strainatate, ca ai o alegere de facut... Pur si simplu ca sa-i vezi reactia. Totusi tu il cunosti cel mai bine, si daca simti ca o discutie deschisa (in care lasi orgoliul de o parte) ar putea clarifica problema nu mai ezita. Prinde un moment in care e bine-dispus si incepe discutia [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca chiar iti arde de maritis, iar domnul corespunde, fa tu pasul, chiar daca nu-i asa romantic. Iti scoti tu parleala! [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]poze multe cu noi[/url][foto] [url="http://good-times.webshots.com/album/551940014PFgtLL"]Ana a implinit un an[/url][foto] [url="http://good-times.webshots.com/album/554582211ZUiOLU"]Vara lui 2006[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...