Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

oala sub presiune


lacri

Recommended Posts

Am si eu,in Romania si niciodata nu mi-a facut probleme.Asa cum spunea si Laura si mama a avut de cand ma stiu astfel de oala,nu a patit niciodata nimic,asa ca eu nu am frica ei.

Nu am gatit niciodata ciorbe la ea,insa cel mai tare "si-a facut treaba" la fiert fasolea,burta,carnea de vita,carnea de porc(nu ma intrebati insa de timpul in care fierbeau,pentru ca nu am mai folosit-o de cand sunt aici,adica de 4 ani si chiar ca am uitat).

De fiecare data dupa ce terminam de fiert,o duceam in balcon si o lasam sa se racoreasca cca 30 min sau,daca ma grabeam,o puneam sub jetul de apa rece.

 

 

Flori

Noi

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

si eu folosesc de vreo 10 ani,am facut ciorbe si supe, orez, legume si..sarmale(o singura data); cel mai important este faptul ca mincarea este dietetica(se fierbe)dar trebuie avut grija ca oala sa nu fie desfacuta atita timp cit inca suiera sau este fierbinte deoarece continutul improasca si poate opari!!!

 

dev xero ellinika...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu gatesc in oala din asta mai ales supele si ciorbele din carne de vita.Am facut si tocanita si gulash si a iesit bun de tot.

M-am obisnuit cu ea si am invatat si timpii de fierbere.

Carnea de vita este fiarta in maxim 30 de minute de la momentul in care supapa a inceput sa "fluiere" ( o las la foc puternic pana incepe sa fluiere si fac focul mic imediat ce incepe sa fluiere).

Carnea de pui are nevoie de maxim 20 de minute de "fluierat".

Bineinteles ca morcovii si celelalte legume dure sunt si ele fierte in timpii astia.

 

Ca sa evit timpii morti eu ridic supapa si fac sa scada presiunea din oala pana cand nu mai iese aer din supapa si doar apoi deschid oala.

Apoi adaug celelalte ingrediente.Pun din nou capacul si mai las sa fiarba alte 10 minute.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc foarte mult pt raspunsuri si lamuriri.

Crista multumesc pt urari!am sa caut pe google despre oala mea ca manual nu am ci o mica foita cu 3-4 cuvinte care m-au bagat mai mult in ceata si in panica decat sa ma lamureasca noroc cu voi:)

va pup si va doresc multa sanatate si sarbatori fericite[pup][pup][flo][flo][flo][flo][flo]

 

poze cu Fabian

Lacramioara ,mami de Fabian

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu una pun la fiert de la inceput carnea, anumite legume care fierb mai greu.apoi le strecor si le pun in alta oala in care adaug celelalte legume care se fierb mai repede si fideaua.

de deschis oala astept sa iasa presiunea din ea si apoi deschid capacul.

e super totul fierbe super repede cam 15 minute, dupa care incepe sa <fluiere> cand incepe sa fluiere mai las fa biarba cam 5/7 minute apoi opresc focul.

cam atat

 

mama de maria 1 anisor

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...