Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

oua vopsite in coji de ceapa


speed

Recommended Posts

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

foi de ceapa rosie ca sa iasa ouale mai ruginii , sau ceapa "normala" aure ca sa iasa ouale mai galbene....

 

variante:

- pui foile de ceapa sa le usuci putin in cuptor ( sa nu le arzi) si apoi in apa intr-un vas le fierbi pina scade apa si se coloreaza ... Adaugi ouale si le fierbi in lichidul acesta.. asa ai siguranta ca se coloreaza bine

- foile de ceapa uscate le tai cu foarfeca in patratele mici, le pui in ciorap si invelesti oul cu ele , legi ciorapul si fierbi oul ... o sa iti iasa un ou cu multe culori si model mai deosebit ...

- eu am avut intr.-un an foi de ceapa rosie si le-am fiert impreuna cu 2 pliculete de ceai de fructe de padure ... apoi am fiert ouale in acest lichid .. au iesit oua frumoase usor visinii ...

 

off topic :

Ceaiul este natural si chiar dc fierbi mai mult oul si intra aroma prin coaja ii da un gust deosebit... Am vazut la tv "oua marmorizate ", a facut un ceai negru mai puternic , fiert sa scada lichidul cam la jumatate .. apoi a introdus ouale si le-a fiert cit sa iasa tari, inainte cu 1 minut de sfirsit le-a scos din ceai , le-a batut usor cu coada unei lingurite sa se crape coaja dar nu de tot si le-a mai pus la fiert .. ceaiul a intrat s mai bine in ou si prin crapaturi a lasat dungi colorate mai intens ...cu astfel de oua poti orna salate sau sa le servesti ca aperitive ...

 

edit:

eu le voi colora cu hirtie creponata .. era anul trecut o discutie despre cums le colorezi cu hirtie creponata si otet ... e mai usor si poate gasesti hirtie creponata .. poti sa combini culori si iti ies oua multicolore sau fiecare ou alta culoare .. Ouale fierte se invelesc in hirtei creponata si se avalesc prin otet ( il tii intr-i farfurioara ), apoi le lasi sa se raceasca pe niste ziare si cind s-au uscat le desfaci si le vei gasi gata colorate ... Secretul era sa fie ouale fierbinti cind le invelesti in hirtie si le uzi cu otetul ... Atentie ca pateaza miinile !!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uite aici si discutiile de anul trecut poate te inspiri ..

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72649

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74073

eu am facut oua colorate in hirtie creponata si abia apoi am aflat mai multe secrete ( de ex sa nu las ouale sa se raceasca ca nu mai iese culoarea atit de bine din hirtie ) deci merita sa citesti ambele discutii ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu tin minte cand eram mica, vecina mea vopsea in fiecare an cu coji de ceapa. strangea diferite frunze, trifoi, coada soricelului si le punea pe ou in ciorap, iar dupa ce ouale erau fierte si le scotea din ciorap, ramaneau modelele de la frunze. erau tare frumoase.

sa cumperi oua albe pt vopsit.

 

cineva mi-a mai zis ca inainte de a baga oul in vopsea, il leaga cu cateva gumite si pe orizontala si pe verticala, si a zis ca ies super frumoase.si oul se coloreaza iar acolo unde au fost gumitele raman dungulite albe, poate incerc si eu anul acesta.

 

Sanatate, Claudia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi la scoala ne-a invatat o colega cum sa vopsim ouale "modern"cu hartie creponata.Se umezeste hartia cu otet diluat cu putina apa daca-i prea tare, se inveleste fiecare ou in parte si se lasa sa se usuce, dupa care se inlatura hartia si se ung cu slanina sa luceasca. Maine probez si revin sa va spun daca merita sa incercati.

 

http://community.webshots.com/user/tincadiana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu se pune otet la foile de ceapa .... se coloreaza foarte bine si usor numai prin fierbere .

 

ina_nz cum se vopsesc cu vopseaua alimentara ?

- le ungi cu pensula ?? le tamponezi cu o bucata de vata ?? cind sunt deja fierte

- sau le fierbi in apa cu vopsea??

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...