Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Divortul si viata crestina


Alex2

Recommended Posts

  • Răspunsuri 46
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by Aadela sa mergi la preot si sa te dezlege de prima casatorie
Pe ce baza poate dezlega preotul o casatorie? Pe baza ca el a facut-o, in numele Domnului? Am mai spus, nu inteleg ce are la baza oficializarea a doua, trei casatorii, cand Biblia zice ca ce a unui Dumnezeu, omul sa nu desparta. Alexandru ______________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se fac rugaciuni pentru iertarea greselilor care s-au facut in acea casatorie, pentru ca s-a nesocotit binecuvantarea primita, si rugaciuni pentru ca Dumnezeu sa ajute omul sa traiasca de acolo inainte in conformitate cu poruncile lui Dumnezeu. Toate acestea s-au hotarat pentru ca daca oamenii nu mai pot trai impreuna, ori se despart si apuca razna in relatii variate, ori se despart si raman singuri (extrem de rar, mai ales la tineri), ori, alta varianta, sa se recasatoreasca, daca nu pot trai in curatie trupeasca, si sa continue sa mearga la biserica, si sa traiasca sub binecuvantare, avand prunci si o viata de familie corecta. Practic, si biserica a sesizat ca daca un divort este iminent, omul in slabiciunea lui de om, nu poate fi abandonat si considerat a fi un proscris pacatos, care nu mai are sanse la mantuire. Dar sub nici o forma nu este incurajata desfacerea unei casatorii, ci este doar tolerata, in situatia in care raul s-a produs deja, sau convietuirea a devenit imposibila. Trebuie sa ne adaptam putin si la situatia sociala a omului contemporan. Dumnezeu vrea ca fiecare pacatos sa se mantuiasca si sa fie viu. De aia, omul care a facut o greseala mai mare, are datoria sa se ridice si sa mearga mai departe, cu pocainta si nadejde in Dumnezeu. Mary si Anna Maria- 08.04.2006 http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/ Poze cu Anna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mary [flo] am sa te rog sa-mi dai permisiunea sa folosesc ideile din postarea ta ptr a-mi sustine punctul de vedere in cadrul bisericii din care fac parte. Alexandru ______________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexandru cu cea mai mare placere, daca te ajuta ideile mele. Vreau doar sa-ti spun ca ele reprezinta doar maniera mea personala de a privi lucrurile ca si crestin, altii poate nu gandesc asa, depinde de varsta, conceptii despre viata, prejudecati, mediul si nivelul de dezvoltare, felul cum percepe societatea in care traim si problemele ei, etc. Mary si Anna Maria- 08.04.2006 http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/ Poze cu Anna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...