Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu farmece,descantece ati avut de-a face?


Recommended Posts

quote:
astrologia nu este nicidecum o stiinta exacta, ci o pseudostiinta, sau, in cel mai bun caz, o parastiinta. Si nu se ocupa cu studiul interactiunii dintre planete, ci cu prezicerea viitorului in functie de miscarea astrelor.
Draga Mara, partial ai dreptate, sau cel putin asa cred eu [:D] (ca poate ca marii cercetatori in domeniile astea au cu totul alte pareri). Este o stiinta exacta in masura in care, pentru studiul astrelor si pentru calculul astrogramelor se foloseste matematica si geometria spatiala. Astrologia are legaturi cu alte stiinte previzionale, cum ar fi psihologia sau sociologia, care si ele au intampinat dificultati in recunoasterea statutului lor de stiinte. Spre deosebire de stiintele exacte, nu se poate vorbi de "certitudini" atunci cand se face o predictie a unui eveniment sociologic sau psihologic, ci de "probabilitatea" ca un eveniment sa aiba loc. Statistic vorbind, eroarea maxima acceptata este de 5%, ori in astrologie, intr-adevar, eroarea este mult mai mare. Din cate am citit s-a folosit statistica in studiul astrologiei si s-a ajuns la concluzia ca predictiile astrologice au probabilitati care variaza intre 70% si 90%, de la caz la caz. Aceste cifre vorbesc de la sine. Daca astrologia ar fi o simpla speculatie, probabilitatea ca un eveniment sa aiba loc ar fi de numai 50%, adica egala cu probabilitatea ca acelasi eveniment sa nu aiba loc. In mod cert, astrologia se apropie de stiintele previzionale si nu intamplator, savanti celebri ca Einstein si altii au fost si pasionati astrologi. Elle_seb May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care! http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 84
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
aaaaaaaaaaa, pana aici... am verificat si eu chestia cu menstrele la luna plina, total neadevarat, asta doar daca in fiecare noapte de 15 spre 16 in fiecare luna nu este luna plina pe cer, mie mi-a venit fix la aceatsa data, inca ma pregatesc de cu seara pentru toate cele necesare, de cand ma stiu. Nici dupa ce am nascutnu s-a dezis de lamine ritmul meu biologic... acum sa vedem ca s-ar putea sa-mi vina pe luna plina, dupa ce grozavie hormonala s-a produs in corpul meu de curand.
Pai mai, diana, tu esti exceptia care intareste regula [:D] daca o fi total neadevarat la tine nu inseamna ca e o aberatie, nu am cercetat eu influentele Lunii, ci altii, mai luminati [hot] Elle_seb May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care! http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by serendipindity Pai are treaba, si inca cum. Dar asa se intampla cand nu ne documentam, picam pe langa subiect.
imi explici si mie mai clar de ce anume sunt pe langa subiect? eu am raspuns la una din afirmatiile tale, rezulta ca si tu erai pe langa subiect? [:D] si serios vorbind, cauta tu un pic si mai studiaza apoi da-mi niste argumente concrete conf cu care si vrajitoria (egal alba sau neagra) trebuie incadrata in aceasi categorie cu astrologia.
quote:
[i] Astrologii, daca iti mai aduci aminte de la istorie, erau ghicitori in stele, precizeau viitorul si erau foarte apreciati la curtile regale. Mai erau numiti si magi, termen oarecum sinomin cu cel de vrajitor. Nu eu am bagat astrologia si vrajitoria in aceesi oala, ci istoria, mai bine zis societatea de-a lungul evolutiei sale.
asa si conform cu ce credeau oamenii inainte ar trebui sa afirm inca faptul ca pamntul e rotund, ca daca vei cauta explicatii stiintifice trebuie sa fii ars pe rug si cate si mai cate... unele lucruri se mai schimba, nu crezi?
quote:
[i] Du-te tu la preot, zi-i ca-ti citesti horoscopul zilnic, sa vezi cate canoane iti da ca umbli cu lucruri necurate.
pai da o tura pe ZZ si citeste postarile legate de lista pe care tr sa o urmezi cand mergi la spovedanie... ca citesti horoscopul e mizilic pe langa altele care sunt scrise acolo ca fiind pacate... [bang]
quote:
[i] Fara suparare! Sa fii iubita! [floare3] Mara [/quote] din partea mea nici o suparare... [floare3]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noroc ca nu merg la biserica! doamne iarta-ma dar nu stiam ca atunci cind citesc horoscopul sunt o pacatoasa.O ajunge cineva in rai? Alessia a pus problema cam asa "Cu farmece, descantece ati avut de-a face?" Daca da probabil vrea sa auda experientza ta, daca nu ......deschide al subiect" Eu nu cred in farmece." Pe bune mai fetelor ce venim aici sa ne contrazicem.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Departe de mine gandul sa ma contrazic cu cineva. Postarile mele au caracter informativ, nu combativ, si apoi, vad ca Porumbita nu s-a suparat. Atat ca ma amuza faza ca majoritatea credeti in zodii si mai nici una in farmece. Si ca sa fiu on topic, am tot avut de-a face cu descantecele. Ma deochi f usor si simt, de altfel, daca o persoana e deocheata. Pur si simplu ma ia cu lesin cand vin in contact cu ea. Dar spun de trei ori Tatal nostru in gand si ne revenim amandoua in mod miraculos. Cu farmecele nu am avut de-a face. Dar am citit o gramada de articole, in Formula As de exemplu, despre puterea lor. Personal, subiectul ma fascineaza asa cum ma fascineaza mitologia sau istoria civilizatiilor. Povestile cu strigoi, vrajitoare si ursitoare fac parte din folclorul romanesc, din cultura populara. Definesc mentalitatea unui popor. Am avut, in schimb, o experienta paranormala, acum vreo 9 ani. Stateam in bucatarie cu trei fete, iar una dintre ele vorbea despre bunica sa bolnava, care tragea sa moara. Si la un moment dat, am simtit toate patru miros de lumanari aprinse, de ceara topita. Era atat de puternic, incat ne-am ridicat in acelasi timp sa vedem de unde vine. Initial, am crezut ca vine de pe casa scarii, dar in dreptul usii de la intrarea in apartament nu se simtea nimik. Ne-am invartit prin toata casa, si surpriza, sursa care emana puternicul miros de lumanari era telefonul, asezat pe o masutza din hol. In clipa in care am identificat sursa, telefonul a sunat. Erau rudele fetei, care o anunatau ca murise bunica. Brrr, mi s-a facut pielea de gaina! Mara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hmmm...nu stiu daca am avut de-a face sau nu cu farmece si descantece sau cu fiinte influentate de aceste notiuni dar intotdeauna cand nu imi mergea bine, bunica in simplitatea ei induiosatoare imi spunea ca "ti-o fi facut careva ceva, mama..." sau cand ma simteam asa rau dintr-o data, venea cu ceva chibrite si o cana cu apa sa imi dea de deochi.... poate ca exista ceva, nu stiu, imi pun intrebari insa cred ca am ales sa le ignor decat sa imi petrec toata viata facand si desfacand si in general pentru ceea ce mi se intampla incerc sa gasesc alte explicatii mai aproape de pamant si de firea mea practica insa asta cred ca e cumva in stransa legatura cu faptul ca am mult de a face cu stiintele exacte bunica avea regula ei de aur legata de lupta impotriva farmecelor si a descantecelor: sa port chilotii pe dos si un catel de usturoi in buzunar iar impotriva deochiului imi zicea sa imi fac cruce in calcai de fiecare data cand ies din casa si sa zic: "atunci sa ma deochi cand s-o deochia calcaiul meu" si sa port ceva rosu :D (zambesc intelegator in timp ce scriu randurile acestea, insa propriul meu zambet ma doare pentru ca bunica nu mai e demult) meg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
  • Adaugă...