Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu farmece,descantece ati avut de-a face?


Recommended Posts

quote:
Originally posted by claujro
Eu nu cred in asa ceva. Claudia
Si eu.Stiu ca exista oameni care se pot juca cu mintea ta,si tu nu sti ce se intampala cu tine.Exista multe tampenii pe lumea asta.numai Bunul Dumnezeu e cel care ne salveaza de la orice! http://www.totsites.com/tot/elodie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 84
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

"De ce-n aprinse dimineti de vara ma simt un picur de dumnezeire pe pamânt si-ngenuchez în fata mea ca-n fata unui idol? De ce-ntr-o mare de lumina mi se-neaca eul ca para unei facle în vapaia zilei? De ce în nopti adânci de iarna, când sori îndepartati s-aprind pe cer si ochi de lupi pradalnici pe pamânt, un glas îmi striga ascutit din întuneric, ca dracul nicairi nu râde mai acasa ca-n pieptul meu? Pe semne - învrajbiti de-o vesnicie Dumnezeu si cu Satana au înteles ca e mai mare fiecare daca-si întind de pace mâna. Si s-au împacat în mine: împreuna picuratu-mi-au în suflet credinta si iubirea si-ndoiala si minciuna. " Pax Magna, Lucian Blaga Ioana & Maria Catalina http://photos.yahoo.com/ioana_sora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Eu personal nu am avut de-a face cu farmecele, dar am auzit cateva povesti in familie. Una dintre bunici, in tinerete, banuia ca o inseala bunicul, banuia ea si cu cine. Si se apuca de dus pe la biserici, 40 de zile, la 9 biserici(asa ceva), si dat acatiste, sa i se arate din cauza cui n-are liniste acasa. Dupa ce s-a terminat ritualul asta femeia respectiva (pe care o si banuia dealtfel) a cazut brusc la pat, la umflat ca un butoi si in cateva zile a murit. Alta poveste: alt bunic, avea o sora care a murit in conditii suspecte lasand in urma un sot si un copil de 11 luni. Sotul s-a recasatorit f repede cu o femeie despre care bunicul spunea ca i-a facut vraji surorii cand a nascut, folosindu-se de o broasca si cand a murit broasca a murit si sora bunicului. Si ca i-a facut vraji si sotului ca s-o vrea pe ea. Apoi i-a impus sa scape de copil si el l-a dat spre crestere socrilor, adica parintilor bunicului si nu s-a mai interesat niciodata de el. Acum, n-as putea spune cat de adevarata e povestea cu farmecele, ai mei erau convinsi ca asa e. Bunicul il mai indemna pe nepot sa se duca la taica-su sa-i ceara sa-i dea si lui ceva pamant, dar nepotului i-a fost frica, nu si-a cunoscut niciodata tatal. http://pg.photos.yahoo.com/ph/liliana_ignat/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am avut de-a face cu farmece si descantece , nu cred in asa ceva, dar consider ca ceva, ceva exista .... intuitie , atractia fata de o persoana si sentimentul ca ai mai cunoscut-o sau ai mai vorbit cu acea persoana , chiar daca este prima data cand o intalnesti ,un mister , ceva predestinat, ceva straniu.....sau este coincidenta , ceva ce se petrece doar in mintea si inchipuirea noastra , a oamenilor ... concret , nu stiu....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei, pe la tzara sint tot felul de legende. In satul pe linga care avem noi cabana toti locuitorii sustin cu mina pe inima ca noaptea ies - ce credetzi?! - dracii!! Pe ulitza!! Si ca, daca te prind, ala esti! [:D] Din motivul asta, noaptea e pustiu. E, si mi s-a parut asha de interesant sa vad un sat intreg convins ca e vizitat de draci, incit vreo luna, cit am stat pe acolo, am facut tot posibilul sa vad si eu vreun impielitzat din aia multi si renumitzi shi nimik! Da' nimik! Obisnuita cu cluburile din Bucuresti, bantuiam oricum pina la 2 noaptea, eu si 2-3 cunostintze inarmate cu usturoi [alcool]... in sperantza desarta de a-l vedea si io pe Talpa Iadului. Da' Talpa Iadului cre' ca era shi el in concediu, asa ca m-am intors acas' in blocu' meu, foaaaarte dezamagita... Si ar fi fost asha palpitant.... [bang] Elise & [url="http://www.youtube.com/watch?v=xUveIVrEHxo"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aveam aproape 29 ani si un talent iesit din comun sa se lipeasca de mine cei mai nepotriviti barbati;casatoriti,necopti la minte sau care dispareau in ceata dupa ce ne vedeam de cateva ori(scuzandu-se elegant ca sunt prea buna pentru ei[bang][bang][bang]). Intr-o sambata in loc sa merg in sat,acasa,m-am suit intr-un alt autobuz care ducea in satul unei matusi.De ce?habar n-am,aveam bilet pt destinatia mea,ultimii bani i-am dat soferului pentru cealalta cursa.In transa am ajuns la dansa,n-aveam absolut nici un motiv sa o vizitez.Ce i s-a parut nu stiu,insa duminica m-a dus la manastire la Recea.Am ajuns dupa ce a inceput slujba si eram undeva in spate,langa usa.Cand s-a terminat slujba ,toti am ingenuncheat iar hainele preotului au ajuns pe mine.Intre mine si el erau cam 8-9 randuri de oameni,iar eu nedusa la biserica n-am schitat nici un gest sa vin in intampinarea lor.Toti s-au ridicat iar eu nu puteam,stiu doar ca parca ma absorbea pamantul.Aici in mintea mea este un gol,urmatoarea imagine un mormant din curte unde matusa adusese un pumn de tarana de pe mormantul mamei unde dansa aprindea o lumanare pt mama cand ajungea pe acolo.N-am lesinat insa am pierdut din memorie acele clipe. La o saptamana dupa aceasta intamplare,in duminica urmatoare mi-am cunoscut sotul,dupa doua zile am hotarat sa ne casatorim. Suntem impreuna de opt ani,avem un baietel de 6 ani si suntem fericiti. Poate ma lamureste cineva ce s-a intamplat acolo,eu chiar nu stiu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am postat mai demult ceva ce am considerat inexplicabil si m-a facut sa cred in deochi si blesteme. Acum va scriu ceva si despre farmece. Sunt cu sotul meu de 7 ani si deabia anul trecut (adica la 6 ani de cand eram impreuna) a avut curajul sa imi spuna prin ce a trecut inainte sa ma cunoasca. Si asta pentru ca nici lui nu i se parea credibil ca intamplare si oricum era jenat de situatie. Nu era credincios si nici nu credea in babisme din astea. Era prieten cu o tipa despre care a aflat ulterior ca era din neam de "natiune conlocuitoare". Abia iesise din armata, si vroia doar o relatie pasagera, mai mult pentru "necesitati fiziologice" cu aceasta tipa despre care stia ca trecuse prin patul mai multor prieteni, tot pentru aceleasi scopuri. Deci nici prin gand nu-i trecea sa lege o relatie de durata cu ea, mai ales ca ce facea facea de dragul activitatii in sine, nu cerea bani pentru prestatii. Si totusi toata lumea s-a socat cand a inceput sa se tina de capul ei sa nu mai bea si sa nu mai umble cu altii. Umbla dupa ea sa o scoata de prin carciumi, unde ea era beata crita de facea pe ea. De altfel porecla ei in cartier era "pisacioasa". O supraveghea sa nu se mai duca cu cine nimerea si se tinea de capul ei sa se cuminteasca, sa isi ia servici. Toti prietenii se cruceau de ce l-a apucat. Cand parintii i+au interyis sa mai vina acasa cu ea, el a plecat de acasa. Atunci a stat cateva zile la ea s-au pe la alti tigani, neamuri de-ale ei, fara sa aiba vreo problema cu treaba asta. Tine minte despre vremurile acelea ca au fost la o petrecere la cineva, unde baut o jumatate de pahar de ceva ( el nu bea nici macar o cutie de bere) dupa care i s-a rupt filmul. I s-a spus ca facea crize ca el nu se desparte de iubita lui, ca mai bine se sinucide. De altfel s-a si urcat pe bloc amenintand ca se arunca. Tiganca a chemat-o pe maica-sa, i-a chemat prietenii, l-au rugat sa se dea jos si sa termine cu amenintarile..el nu si nu... ca vrea ca toti sa o accepte pe iubita lui. Abia l-au dat jos si l-au dus la spital, sa-l calmeze. Nu i-au gasit droguri in sange, nu fuma..De la ce putea sa fie treaba asta? Maica-sa l-a luat de mana si la dus la biserica la SAfantul Anton, pentru slujbe de dezlegari. El nefiind constient nicio clipa unde merge. Dupa o serie de slujbe a scapat de pasiunea lui si chiar se enerva cand lumea ii aducea aminte, sau il intreba ce patise. De-abia cand am fost la o nunta la biserica Sfantul Anton, el s-a uitat de jur imprejur ca trezit din vis si a zis ca el stie biserica asta de undeva. Am mai fost acolo apoi de cateva ori sa aprindem lumanari si si-a madus aminte ca il ducea mama lui la preot acolo si asa am aflat ce s-a intamplat. El nici acum nu isi aminteste ca a vrut sa se arunce de pe bloc, si nu ii vine sa creada ca a putut sa isi doreasca sa fie cu femeia aia, cu care altfel i-ar fi fost rusine sa fie vazut pe strada. De atunci mergem la biserica in fiecare duminica, tine posturi regulat si a devenit foarte credincios. Daca nici astea nu sunt farmece nu stiu cum altfel sa le numesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...