Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Drobul de paste si pasca


Recommended Posts

Pls, cine are ceva retete... Am incercat sa caut la subiecte mai vechi, caci stiu sigur ca sunt, dar nu le gasesc...habar nu am cum se foloseste cautarea asta...stau de juma de ora si "rasfoiesc" paginile...dar normal, ma opresc si la alte subiecte "gustoase" si tare imi e teama ca se va duce ziua... Multumiri tuturor ce vor posta Paste Fericit !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu am sa fac un drob, in felul urmator:ficat porc(sau pasare)1kg,3 cepe medii,2 oua,untura(2 linguri sa iasa mai moale compozitia)2 felii paine,lapte, sare/piper/patrunjel verde.

 

Ficatul il tin un pic(o ora) la inmuiat/fragezit in lapte rece, dupa care il fierb.Il pun apoi in mixer,si adaug ceapa (calita in prealabil cu putina boia)painea muiata in lapte, stoarsa bine si maruntita.Adaug untura(vezi din ochi cum se face compozitia, sa nu fie nici tare, nici moale), sare/piper/patrunjel verde(o legatura).Si mixez pana iese ca o pasta.

Separat ung un vas yena cu unt sau ulei, si asez compozitia, dupa care o bag la cuptorul incalzit in prealabil, si astept pana se rumeneste.

Am mai citit/auzit, ca dupa ce ai turnat compozitia in tava, poti adauga deasupra unu-doua oua batute, in care ai adaugat patrunjel/verdeturi, e mai mult ptr decor.

Sau..poti pune in compozitie, oua fierte taiate pe lung in doua.Atunci cand vei taia drobul, te vei minuna si de aspectul frumos...

El il mananc cu muuuulta salata verde, sau cartofi sote(facuti in unt).

 

Uite aici mai multe idei...

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=73688&SearchTerms=drob

 

 

 

 

[gravi]24+

haine gravidutzaaa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iti pot da si eu o reteta de drob din ficatzei de pui si ciuperci. Este testata si...delicioasa!

 

DROB DE PUI CU CIUPERCI

Durata 40 min

Ingredinte: 300 gr ficatei de pui, 1 cutie / 1 borcan de ciuperci, 2 legaturi de ceapa verde, 1 legatura marar, 1 legatura patrunjel, 50 gr unt, sare, piper, 6 oua

Mod de preparare Untul se topeste intr-o tigaie si se adauga ficatul taiat marunt. Se prajeste 5 minute si se adauga verdeata maruntita si ciupercile taiate felii. Se lasa sa se raceasca. Intr-un castronel, se bat ouale cu sare si piper. Se amesteca ouale batute cu verdeata si ciupercile si ficatul si se pun in tava care merge la cuptor (daca este teflon, nu e nevoie sa fie unsa, daca e normala, trebuie unsa cu putin unt). Cuptorul sa fie cam la 200 grade, deci o temperatura medie. Se tine la cuptor pana a prin o crusta aurie deasupra.

 

In caz ca sunteti mai multi in famile, cantitatile se pot dubla si poti face astfel 2 tavi in loc de una.

 

Pofta buna![papica][pofta][pofta][pofta]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Ileana Cosanzeana

Iti pot da si eu o reteta de drob din ficatzei de pui si ciuperci. Este testata si...delicioasa!DROB DE PUI CU CIUPERCI Durata 40 minIngredinte: 300 gr ficatei de pui, 1 cutie / 1 borcan de ciuperci, 2 legaturi de ceapa verde, 1 legatura marar, 1 legatura patrunjel, 50 gr unt, sare, piper, 6 oua Mod de preparare Untul se topeste intr-o tigaie si se adauga ficatul taiat marunt. Se prajeste 5 minute si se adauga verdeata maruntita si ciupercile taiate felii. Se lasa sa se raceasca. Intr-un castronel, se bat ouale cu sare si piper. Se amesteca ouale batute cu verdeata si ciupercile si ficatul si se pun in tava care merge la cuptor (daca este teflon, nu e nevoie sa fie unsa, daca e normala, trebuie unsa cu putin unt). Cuptorul sa fie cam la 200 grade, deci o temperatura medie. Se tine la cuptor pana a prin o crusta aurie deasupra. In caz ca sunteti mai multi in famile, cantitatile se pot dubla si poti face astfel 2 tavi in loc de una.Pofta buna![papica][pofta][pofta][pofta]


id="quote">id="quote">Wow Ileanaid="blue">, super reteta ta, pare mai usoara si ac mod de preparare si ca gust!Cred ca asa am sa fac drobul.Te rog spune-mi, la cant. astea iese ca ptr doua persoane?Intreb ptr ca la mine, numai eu mananc, al meu daca gusta asa, ca nu agreeaza ficatul, si nu as vrea sa iasa mult...si ciupercile...banui ca la cutie pui, nu?daca pun ciuperci proaspete...cred ca nu are nimic.ma dumeresc eu daca nu ai timp sa raspunzi...si inca ceva...6 oua nu e prea mult? ma gandesc ca sunt cam multe oua la 300 gr ficat...[gravi]24+haine gravidutzaaa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikole,si noi tot 2 suntem si tot asa sotul nu se omoara si tot eu mananc mai mult. Din cantitatea asta iese o tava din aia de cozonac. Poti folosi foarte bine si ciuperci proaspete, eu am facut si cu ciuperci din conserva, si cu proaspete. Daca 6 oua ti se par prea multe, incearca cu 4, nu stiu ce sa zic. Cred ca se pun atatea ca sa lege compozitia, pentru ca nu are prapur ca la drobul de miel.

Spor la treaba si pofta buna! Drobul iese delicios, nu vei regreta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabriela,uite o reteta si mai simpla si foarte gustoasa [pofta]

Tot drob. 1 cutie sunca/ carne in gelatina ( stii tu, gen Scandia ),2 cutii pateu ficat, 2 cepe albe , 2 legaturi patrunjel, 2 marar , 3 oua, piper ( fiindca se presupune ca are carnea sare destula ).

Se taie sunca marunt, se amesteca cu pateul si ceapa, plus verdeata ( marunt si ea )si galbenusurile crude.Albusurile se bat spuma si se adauga in compozitie. Apoi, se tapeteaza o forma cu unt si pesmet si se aseaza compozitia.Se netezeste deasupra. Se incalzeste cuptorul. Se introduce drobul si se lasa cam 30 minute la foc moderat.Pofta buna! [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Ileana Cosanzeana

Nikole,si noi tot 2 suntem si tot asa sotul nu se omoara si tot eu mananc mai mult. Din cantitatea asta iese o tava din aia de cozonac. Poti folosi foarte bine si ciuperci proaspete, eu am facut si cu ciuperci din conserva, si cu proaspete. Daca 6 oua ti se par prea multe, incearca cu 4, nu stiu ce sa zic. Cred ca se pun atatea ca sa lege compozitia, pentru ca nu are prapur ca la drobul de miel.Spor la treaba si pofta buna! Drobul iese delicios, nu vei regreta!


id="quote">id="quote">Ileanaid="red">, am inteles...am sa incerc intai sa pun patru oua doar, si vad eu daca mai trebuie, ma orientez cumva.Imi place cum suna reteta, maine o fac si revin cu impresii.Inseamna ca iese destula cant.din pacate eu am doar un vas de lut(nu stiu exact daca lut e, ceva asemanator)in forma rotunda, ptr ca am cuptorul mic, deci imi va iesi numai bine doua forme.Una pentru mine, si una o duc cadou socacrei...multam fain si PASTE LUMINAT, CU PACE IN SUFLET SI BINECUVANTARI....id="red">[paste][paste][paste]Raluk31id="limegreen"> ingenioasa reteta ta, cred ca daca am timp am sa-i fac lui al meu, ca daca e vb de sunca/conserve, nu face mofturi.Tre sa inlocuiesc ficatul cu altceva insa...ma gandesc ca ar merge cu inimi de pui...[gravi]24+haine gravidutzaaa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult tuturor ce au raspuns.

Mi-am cumparat cele necesare si voi face reteta lui NIkole.

Sper sa iasa bun, caci Pastele este singura ocazie cind fac asta si nu as vrea sa ratez, mai ales ca vom avea si ceva invitati kiwi, care ma inebunesc cu varianta englezeasca a drobului, unde totul este scaldat in singe...cred ca ceva gen singerete la noi, dar mie numai gindul imi face rau...asa ca, ramin la drobul clasic. Si cum nu am gasit de cumparat plamini, sau alte organe in afara ficatului, cel mai bine se potriveste ce mi-a scris Nikole.

Paste Fericit!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pasca...

Inca nu am hotarit exact care o fac, nu va fi cea cu ciocolata, desi eu ador ciocolata...Sotul meu insa vrea pasca clasica, din MOldova, pe care eu o ghicesc numnai...Dar am mai facut anul trecut si a fost super buna. Din pacate...nu mai gasesc reteta, stiu ca era de pe DC!

Paste Fericit!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...