Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

carpacio de vita


mnarcisa

Recommended Posts

Noi suntem mari "mancai" de carpacio si as vrea sa il pot face si acasa (sa pap cand vreau eu fara sa mai ies din casa), dar pana acum nu am reusit sa fac ceva cum ar trebui. Aveti idee cum se face? [pup] Narcis George [bonjovi] si Narcisa "Nu lasati sa treaca o zi fara sa zambiti." http://pg.photos.yahoo.com/ph/smnarci2000/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Carpaccio .. in primul rind carnea tb s afie extrem de proaspata pt ca o maninci cruda...

 

Se taie felii subtirele care se bat bine ( intre 2 foi de hirtie de copt sau folie transparenta )... pina devin subtirele subtirele .. apoi le condimentezi cu ulei ( de preferat de masline extravirgin), zeama de lamiie, sare si piper macinat atunci proaspat ...

 

Se lasa cca 15 minute ( minim ) inainte de a fii servit .. lamiia are rolul de a coace oarecum carnea ...

 

Carnea folosita ar cam tb sa fie controfilet ( nu stiu ce carne e asta in romaneste ..[bang]

 

se poate servi cu :

* rucola si felii subtiri ( scaglie ) de parmezan

* cu ciuperci ( porcini= hribi ) crude taiate extrem de subtiri car se aseaza pe feliile de carne si apoi se pune sosul

* cu maioneza mixata cu ketchup ( salsa aurora se numeste )

* se pot face rulouri si umple cu ricotta sau crema philadelphia impreuna cu erba cipollina ( iarba ciorii in romanste) , nuci macinate si putin ardei iute ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este o solutie intradevar sa congelezi carnea si apoi sa o tai dar totul tb sa se execute rapid si cred ca nu in congelatorul de acasa ci intr.un frigider special care sa coboare brusc temperatura la minus 20 sau 40 grade .. altfel cred ca e periculos sa maninci carnea cruda dezcongelata ...

 

 

Carpaccio e un " fel de mincare " inventat de Cipriani si servit la Harry's Bar, numele i se trage de la un celebru pictor renascentist venetian Vittorio Carpaccio celebru pt culorile alb si rosu in picturile lui, iar in acel an era o mare expozitie cu picturile lui Carpaccio ... reteta a fost inspirata de una dintre clientele obisnuite ale restaurantului care nu avea voie sa manince carne coapta gatita ... asa s-a nascut Carpaccio cel original ...

In reteta originala carne este cruda ... retete sunt multe mai ales ca Harry's Bar are multe restaurante in toata lumea ( nu doar Italia ) iar unul dintre cele 10 lucruri de facut si de vazut la Venezia este sa iei masa sau macar sa bei un Bellini ( bautura preferata a lui Hemingway ) la Harry's ...

 

Controfiletul se taie cu un cutit extrem de ascutit in felii subtiri de tot ( pt cine nu este macelar de meserie insa batutul cu ciocanul de carne este o solutie fericita )...carnea tb ionsa inainte sa fie taiata curatata perfect de orice grasime, nerv sau cartilagiu ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...