Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Retete pentru bebi si copii mititei !!!!???


Recommended Posts

Eu am cateva carti de bucate pt copii dar as mai vrea sugesti si de la voi daca se poate? Eu recomand o reteta simpla si care lu bebe al me de 1 an si 4 luni ii place foarte tre: CHIFTELUTE DE MERLUCIU CU SOS DE ROSII 300gr merluciu file,1ou,un cartof potrivit,2-3 rosii,100ml supa de legume,sare si oregano se taie marunt marunt carnea de peste( sau la robot),se fierbe cartofu untre timp s seamesteca cu ou si canea se pajeste in ulei de masline e preferinta;sosul se curata rosiile de coaje se taie marunt se pune pe foc cu supa de legume si se lasa sa fiarba pana se fce un sos dens se adauga condimentele si gata.[papica] Pfta buna!!!![pup] amy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Sunt mai multe una care o mananca baiatul meu cu placere si acuma este:Crema de morcovi ;3morcovi,1cartof mic,250ml apa,o lingura de ulei de masline,un omogenizant cu gust de iepure,putin peustean,

Se spala bine morcovii si se curata ,se fierb toate legumele circa 20min,se paseaza bine si se amesteca cu omogenizantul si cu uleiul.

Daca mai vrei altele ma anunti![papica]

 

Bebe Stefan si mami amy

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu]

 

Buna fetelor!

Ma primiti si pe mine?

Am o fetita de 7 luni si mananca foarte bine,DAR nu mai stiu ce sa ii gatesc.Poate ma ajuta-ti voi cu ceva???

Le-am tot combinat si rascombinat da deja mi s-au terminat ideile,cred ca de la prea multa oboseala.

Am intrat si la pajituri si [pofta][pofta][pofta][pofta] de nu mai pot,sunte-ti SUPER TARIid="red"> fetelor.BRAVO VOUA.

Eu nu mai am timp sa mananc eu darmite sa fac asa minunatii,ma tine asta mica tot intr-un sotron [:-)))] [:-)))] [:-)))] si nu mai imi arde de prajiturici.

Oricum multumesc dinainte pentru sugestii [pup] [pup]

 

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574

Povestea fetitei noastre

 

Laura si bebe Maya

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by gonghy

[hopsieu]Buna fetelor!Ma primiti si pe mine?Am o fetita de 7 luni si mananca foarte bine,DAR nu mai stiu ce sa ii gatesc.Poate ma ajuta-ti voi cu ceva???Le-am tot combinat si rascombinat da deja mi s-au terminat ideile,cred ca de la prea multa oboseala.Am intrat si la pajituri si [pofta][pofta][pofta][pofta] de nu mai pot,sunte-ti SUPER TARIid="red"> fetelor.BRAVO VOUA.Eu nu mai am timp sa mananc eu darmite sa fac asa minunatii,ma tine asta mica tot intr-un sotron [:-)))] [:-)))] [:-)))] si nu mai imi arde de prajiturici.Oricum multumesc dinainte pentru sugestii [pup] [pup]http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574Povestea fetitei noastreLaura si bebe Maya


id="quote">id="quote">Draga Lauura, si eu am o bebe Maya - a mea are 10 luni jumate...Sa ne traiasca [biz]Daca poti da mai multe amanunte : ce i-ai dat pina acum sa manince si ce te-ar interesa acum...eu am multe retete si imi place mult sa-i gatesc printesei...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramonaid="red"> i-am dat sa pape de toate.Pireut de legume,carnita de pui,vitel,curcan,pireut de dovlecel,spanac,sote de mazare,fasolica verde,pireu de carofi cu carnita,mananca orice.Maya mea nu face mofturi la nici un fel de mancare.

Ba face la ficatul de puiut,il scuipa afara.

Daca ii mai poti da tu niscai retetutze,as multumii mult,mult [dual] [dual]

Multa sanatate si la Maya ta si sa creasca mare si frumoasa.

 

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574

Povestea fetitei noastre

 

Laura si bebe Maya

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Laura, adevarul este ca la virsta asta - 7 luni, prea multe alternative nu ai...decit sa tot combini si ras-combini aceleasi chestii.Fata de ce maninca Maya ta (se e bine ptr virsta ei, crede-ma) poti sa-i mai introduci , la masa de prinz urmatoarele (scriu cam ce-mi vine acum in minte):

- avocado ai incercat? este un fruct care contine multe chestii sanatoase si copiilor le place;se fface piure si il poti da ca atare sau adaugat in piureul de legume - merge bine cu morcovi sau cartofi dulci

- brocoli merge iar bine la bebei, piure, merge bine cu morcov, cartof...

- cartofi dulci, Maya mea e moarta dupa ei, ii fac piure si il amestec cu tot felul de legume

- salata verde oparita/ eu fac o supa-crema, cu salata verde, morcov, cartof si galuste de gris

- orez i-ai dat?dar paste fainoase?

- dovleac copt la cuptor cu putina scortisoara - yam!

- napi, piure, cu morcov si cartofi dulci

- conopida, piure, cu morcov si mazare

- poti incerca linte (rosie), f sanatoasa, in combinatie cu morcov si cartof

- lactate ii dai? galbenus de ou? tofu?

- supa crema de cartof cu praz (calesti prazul in ulei de masline, pui cartofii, patrunjel verde, cind e gata, la blender...se serveste cu piine sau ce vrei tu...)

Cam asta ar fi, ca mi s-au terminat ideile...

Pupici si pofta buna!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramonaid="red"> la supa crema de cartof cu praz pun putina apa peste cartof,nu???

Astazi i-am dat pepene galben dar nu am mai intrebat-o pe dr.Oare am facut bine???Eu stiu ca pepenele nu e alergen.Tu ce stii?

 

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574

Povestea fetitei noastre

 

Laura si bebe Maya

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by gonghy

Ramonaid="red"> la supa crema de cartof cu praz pun putina apa peste cartof,nu???Astazi i-am dat pepene galben dar nu am mai intrebat-o pe dr.Oare am facut bine???Eu stiu ca pepenele nu e alergen.Tu ce stii?http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574Povestea fetitei noastreLaura si bebe Maya


id="quote">id="quote">Ieri si alaltaieri seara nu m-am apropiat de pc, de-aia nu am raspuns...Scuze la supa de cartofi...evident ca trebuia apa...[alcool]Si eu i-am dat Mayei mele pepene galben...nu e alergen.Eu i l-am combinat cu brinza ricotta si cereale de orez.Ieri i-am dat piticutzei paste cu legume (ce aveam si noi la prinz), ei i-am scos o portie de legume inainte de a le comdimenta pe ale noastre.I-am adaugat brinza crema si un galbenus de ou fiert. A mincat de s-a spart.Legumele erau un amestec gata pregatit, congelate, continea morcov, brocolli, conopida, fasole verde si praz.Le-am calit in ulei de masline si inabusit cu apa, fierte, adaugat busuioc.Azi dimineata a mincat banana, capsuni, iaurt, cheerios zdrobite - nu are decit 2 dinti...[:D]La prinz - mincare scazuta de dovlecel cu praz si marar,servita cu piinica.Sper ca ti-am mai dat idei...Pofta buna si pupici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...