Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

biscuiti de casa pt. bebe


mamacangur

Recommended Posts

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns

BISCUITI FARA OU PT. CEI MICI

Ingrediente:

375g faina;250 g margarina;120 g zahar;1/2 plic praf de copt;1/2 pahar cu lapte

Toate ingredientele se amesteca si se intinde o foaie potrivit de groasa.

Biscuitii se pot taia in patratele sau cu forme speciale. Se coc la foc potrivit intr-o tava unsa cu unt.

 

Pofta buna!!!!!!!!

 

Arta este lunga, viata este scurta

Catalina - Mamica de printesa

poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru bebei eu as inlocui zaharul ori cu zahar brun ori cu miere.

Iar eu la biscuiti stiu ca se pune bicarbonat de sodiu si de amoniu stins in lapte cald (cam o linguritza cu totul) in loc de praf de copt si ies mult mai fragezi si sfaramiciosi.

De copt ii coci pana se rumenesc usor, timpul depinde de cuptor.id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

Recently become Mrs. Perfectid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Natalia aia am prins-o si eu de la o reteta de praji cu foi, care foi ieseau asa bune la gust si sfaramicioase, ca am inceput sa fac reteta pe post de biscuiti (dar sunt si cu galbenus si de aia nu am postat-o aici).id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

Recently become Mrs. Perfectid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca e bb (sub 1 an) pediatrii nu recomanda mierea de albine. Se poate inlocui cu succes cu fructoza (se gaseste in magazinele naturiste) dar se injumatateste cantitatea pt ca este de 2 ori mai dulce decat zaharul.

Biscuitii se coc pana incep sa se rumeneasca.

 

Cristina & Elise-Stefania

-----------------------------------------------------------

Cu totii traim sub acelasi cer, dar nu avem toti acelasi orizont.id="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, acum un an jumate am gasit aici pe forum, dar cred ca la sectiunea parinti, o reteta de biscuiti de casa pt. bebei foarte simpla, care continea minimum de ingrediente. Cred ca nu avea nici amoniacsau praf de copt. Am pierdut reteta si nu am mai reusit sa o gasesc cu butonul cautare.

 

Nu si-o mai aminteste nimeni?

 

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

 

poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ar putea fi reteta de aici (post crisiacob)? Adevarat ca nu are praf de copt/amoniac dar are oua in schimb. Minim minimorul de ingrediente ar fi fructoza, faina si unt, dar daca nu se pune nici un fel de agent de afanare e posibil sa iasa foarte tari si sa nu-i poata manca bebelul.id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

Recently become Mrs. Perfectid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...