Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tort figurina !


liliana29s

Recommended Posts

Vreau sa ma apuc sa fac un tort in forma de masinuta sau trenulet pentru fii-meu in principiu vreau sa exersez pentru luna Iunie cind e ziua lui. Ma gindesc ca fac 1-2 blaturi sau cumpar, problema e ca nu stiu cu ce fel de crema colorata sa le acopar ca nu am mai facut decit de frisca pina acum. Alta problema la care ma gindesc daca vreau sa insiropez blatul mai rezista sa pun crema pe el ?/ nu se tufleste ??(daca are o forma mai ciudata) Exista o tehnica speciala pt. torturi in diferite forme ?? Liliana si Dani cel viteaz (killer de balauri).[vrajitor] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/liliana29s/detail?.dir=/627fscd&.dnm=6377scd.jpg&.src=ph"]Dan Mihai 15Iunie2004[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Lili,crema ar trebui sa reziste pe tort insiropat, cel putin la aste clasice reziste si nu vad de ce n-ar rezista si la unul mai altfel ca forma. Cu crema colorata, chiar nu stiu ce sa-ti zic, n-am mai facut pana acuma asa ceva, dar trebuie sa fie prin magazine coloranti alimentari care sa nu fie daunatori organismului.

In orice caz, iti trebuie rabdare mare sa te apuci de asemenea proiect, eu n-as avea curajul[:D]

Spor la lucru!

 

Nu lasa pe maine ce poti face azi, ca poate maine nu mai trebuie facut!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liliana, eu am facut de 2 ori torturi in forma de masinuta. Am facut 2 blaturi, pe primul l-am folosit si umplut in forma dreptunghiulara (asta l-am insiropat normal) si nu a patit nic.

Cel de-al doilea l-am taiat ai. sa obtin o masinuta, nu l-am insiropat si l-am pus pe deasupra. Am folosit la ornat o data serbet(ceea ce nu iti recomand) si o data crema instant de la Dr Oetker in maestec cu frisca. Se mai pot pune tot felul: ciocolata, frisca, etc. Da o cautare cu gooogle dupa car cake si ai sa fii surprinsa cate rezultate ai sa gasesti.

Mult sucees si sa ne arati si noua ce ai facut.

A si nu in ultimul rand viziteaza www.culinar.ro, forum, ca acolo ai sa gasesti ceea ce cauti.

[pup] si bafta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa ma laud si eu cu thomasul lui Stefanut:

blatul este pandispan cu suc de portocale umplut cu crema de la brownies (retetele Nataliei), imbracat in frisca, locomotiva si vagoanele sunt decupate din blat si ornate cu frisca colorata, nuca de cocos colorata, biscuiti, jeleuri.

 

Gratiela, Mariuca [huta] si Stefu

[foto]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liliana, intra pe siteul culinar.ro si gasestia colo intructiuni pentru a face un tort masinuta. Si eu vreau sa-i fac la Stefan in noiembrie cand face 2 anisori tort masinuta.

Gratiela, imi place la nebunie tortul trenulet care l-ai facut. Felicitari![cool][pup]

 

de-ale gurii[pofta]

Veronicaid="red">,id="black"> mama luiid="black"> Stefan Peterid="blue"> 1 an si 5 luni

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...