Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

reteta mititei in America


laurabb

Recommended Posts

fetele din alte tari,cum faceti mititeii? am gasit aici ,aproape tot ce imi doream(ma refer la mancare),mai au ramas mititeii ,care imi lipsesc. Asa ca va rog,spuneti-mi si mie cum ii faceti,ce mirodenii(ca aici coriandru eu nu stiu ce nume are) puneti ii ei,amestecul de carne...etc Si daca santeti dragute,(stiu ca santeti!:-)),...paote imi spuneti 2 vorbe ,si cum se face pe grillul cu carbuni,ca nu ne prea pricepem, sotul,cand a facut prima oara,a fost o catasrofa,a iesit o flacara de un metru(cred ca a pus prea multa gaz?),s-a ars carnea,iar in interior era cruda. va multumesc pentru ajutor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna Laura,

 

Hai sa-ti spun cum ii fac eu. Amestec o jumatate de kg de carne tocata de porc cu o jumatate de kg carne tocata de miel, sare (dupa gust), piper, usturoi pisat cit cuprinde (noua asa ne place), 2 lingurite de bicarbonat dizolvat in suc de lamaie, cimbru (oregano), putin rosemary si chicken broth (supa de pui) sau supa de oase de casa - cam o cana (ori la aprecierea ta). Totul se amesteca - cu cit mai mult, cu atit mai bine - si se lasa la rece sa se macereze de seara pina dimineata. Inainte de a-i pune pe gratar, mai framinta-i putin cu un pahar de bere si pune-i pe farfurie dandu-le forma de mici.

Pune carbunii in gratar si da-le foc. Cumpara din aia care nu au nevoie de gaz sa-i aprinzi. Parca se numesc briquttes in franceza, nu imi aduc aminte acum. Intreaba la magazin cind cumperi.

Lasa-i sa arda vreo 15 minute pina se pierde flacara si abia pe urma pui micii unsi in prealabil cu ulei. Pui putin ulei in palma.

Grill-ul unge-l cu o bucata de bacon (sau slanina) dupa care pui micii. Ii intorci in momentul in care se desprind usor de pe grill.

Asta e reteta mea si nu voi ca sa ma laud [:D], dar ies grozavi [il]

Good luck!

 

Lia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Laura,

 

Depinde cum e carnea, uneori inghite mai mult lichid, alteori mai putin, de accea am zis "la aprecierea ta". Compozitia trebuie sa fie putin mai tare ca la sarmale.

Sa-mi spui cum ti-au iesit.

Si noi am planuit sa facem mici la gratar simbata cind mergem la pescuit... hai sa ne laudam saptamina viitoare[^]

 

Lia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lmond (Prunus dulcis) - Migdal - Mandorla

Allspice (Pimenta dioica) - Enibahar, Ienibahar, Piperul de Jamaica - Pimento, Pepe di Giamaica

Anise (Pimpinella anisum) – Anason - Anice, Anice verde

Basil (Ocimum basilicum) – Busuioc – Basilico

Bay-Leaf / Laurel (Laurus nobilis L.) – Dafin - Foi de Dafin - Alloro, Lauro

Bear's Garlic (Allium ursinum) – Leurdã - Erba orsina, Aglio orsino

Black Mustard (Brassica nigra) - Muºtar Negru - Senape nera

Blue Fenugreek (Trigonella caerulea) - Molotru albãstriu - Balsamo, Loto domestico, Meliloto azzuro, Fieno-greco ceruleo

Borage (Borago officinalis) - Limba Mielului - Borragine

Caper (Capparis spinosa) - Capere - Cappero

Caraway (Carum carvi) – Chimen - Comino tedesco, Carvi, Caro

Cardamom (Elettaria cardamomum) - Cardamom - Cardamomo (verde)

Celery (Apium graveolens) – Þelinã - Sedano

Ceylon Cinnamon (Cinnamomum zeylanicum) – Scorþiºoarã - Cannella

Chaste Tree (Vitex agnus-castus) - Melãrea - Agnocasto

Chervil (Anthriscus cerefolium) - Asmãþui, Hatmaþuchiul - Cerfoglio

Chile (Capsicum frutescens) - Ardei iute, Piper de Cayenne - Peperone, Diavoletto, Peperoncino, Pepe di Caienne, Pepe rosso picante

Chive (Allium schoenoprasum) – Arpagic - Erba cipollina, Aglio ungherese

Cloves (Syzygium aromaticum) – Cuisoare - Chiodo di garofano

Coriander (Coriandrum sativum) – Coriandru - Coriandolo

Coconut (Cocos nucifera) – Nuca de Cocos - Cocco

Garden cress (Lepidium sativum) / Water cress (Nasturtium officinale) / and Nasturtium (Tropaeolum majus) - Urda vacii cultivatã - Agretto, Crescione

Cumin (Cuminum cyminum) – Chimion Turcesc - Comino, Comino bianco

Epazote (Chenopodium ambrosioides) - Spanac tãmâios - Ambrosia, Farinello aromatico

Dill (Anethum graveolens) – Mãrar - Aneto

Fennel (Foeniculum vulgare) - Anason dulce, Fenicol, Merulã obiºnuitã, Molura - Finocchio

Garlic (Allium sativum) - Usturoi - Aglio

Ginger (Zingiber officinale) – Ghimbir - Zenzero

Grains of Paradise (Aframomum melegueta) - Grãunþele paradisului - Grani de Meleguetta, Grani paradisi, Mani guetta

Horseradish (Armoracia rusticana) - Hrean - Barbaforte, Cren, Rafano

Juniper (Juniperus communis) - Ienupãr - Ginepro, Coccola di ginepro

Lavender (Lavandula angustifolia) - Levãnþicã - Lavanda

Lemon (Citrus limon) - Lãmâi - Limone

Lemon Balm (Melissa officinalis) - Roiniþã - Melissa, Cedronella, Citronella, Erba limona

Lemon Grass (Cymbopogon citratus) - Iarbã de limon - Cimbopogone

Lime (Citrus aurantifolia) - Lãmâi mexican, Lãmâi mici - Lima, Limetta

Lovage (Levisticum officinale) - Leuºtean - Levistico, Sedano di Monte, Sedano di montagna, Ligustico

Mahaleb Cherry (Prunus mahaleb) - Viºin turcesc - Ciliegio canino, Pruno odoroso, Ciliegio di Santa Lucia

Marjoram (Maiorana hortensis) - Mãghiran - Maggiorana, Persa

Mugwort (Artemisia vulgaris) - Pelin negru, Pelinaº, Pelinariþa - Amarella, Assenzio selvatico

Nutmeg and Mace (Myristica fragrans) - Nucºoarã - Noce moscata

Olive (Olea europea) - Mãslin - Oliva

Onion (Allium cepa) - Ceapã - Cipolla

Orange (Citrus sinensis) - Portocalã - Arancia

Oregano (Origanum vulgare) - ªovârv, Oregano - Erba acciuga, Origano

Paprika (Capsicum annuum) - Ardei dulce - Peperone, Paprica

Parsley (Petroselinum crispum) - Pãtrunjel - Prezzemolo

Pepper (Piper nigrum) - Piper - Pepe

Peppermint (Mentha piperita) - Izmã bunã, Mentã piperatã , Mintã - Menta pepe, Menta peperina, Menta piperita

Pepper Rosé (Schinus terebinthifolius) - Piper brazilian - Pepe rosa, Schino brasiliano, Balsame delle Missioni; Falso pepe peruviano

Pomegranate (Punica granatum) - Rodie - Melogranate, Melograne

Poppy (Papaver somniferum) - Mac de gradinã, Mac somnifer - Papavero (sonnifero)

Rose (Rosa damascena) - Mãcieº damascen; Mãcieº centrifoliu (Rosa centifolia) - Rosa

Rosemary (Rosmarinus officinalis) - Rozmarin - Ramerino, Rosmarino

Saffron (Crocus sativus) - ªofran - Zaffarano, Zafferano

Sage (Salvia officinalis) - Salvie - Salvia

Savory (Satureja hortensis) - Cimbru de grãdinã - Santoreggia

Sesame (Sesamum indicum) - Susan - Sesamo

Star Anise (Illicium verum) - Anason în formã de stea, Anason stelat, Badian - Anice stellato

Sumac (Rhus coriaria) - Oþetar mirositor (Rhus aromatica) - Sommacco

Tarragon (Artemisia dracunculus) - Estragon, Tarhon - Estragon, Estragone, Dragoncella

Thyme (Thymus vulgaris) - Cimbru de culturã - Timo

Turmeric (Curcuma longa) - Curcumã - Curcuma

Vanilla (Vanilla planifolia) - Vanilie - Vaniglia

 

 

 

POZE

FILMULETE

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by laurabb

eu am facut micii smabata,ca nu am mai avut rabdare pana duminica!au iesit ff buni,si am pus carne d e vita,in locul carnii de miel,aici se gaseste mai greu miel.cred ca tb sa pun mai multa apa,ca sa iasa mai zemosi?va multumesc pt ajutor!:-)


id="quote">id="quote">Laura, ti-au iesit uscati? problema asta am avut-o si eu cand faceam la inceput.eu am tot repetat retete de mici pina mi-au iesit asa cum vroiam (adica fff buni si pufosi) ca in Ro, si m-am inspirat din retete din restaurantele din Ro.. Eram obsedata sa fac mici ca in Ro nu imitatii si am reusit. miel am gasit chiar si la Shoppers, daca ai Harris Teather in zona ei au, deci poti sa ceri sa iti macine mielu daca nu au macinata dar au de regula.daca lipseste carnea de miel se simte si devin mai uscati, deci fara miel nu vor avea gust de mici adevarati:(uite aici reteta mea simpla pe care o iubesc poate o faci data viit:Amesteci:-carne tocata:o caserola mare vitao caserola medie porco caserola mica miel(stii cum se vinde carnea la mag in acele caserole(tavite) galbene si sint 3 marimi unele umplute mai bine altele mai putin. eu le iau asa umplute bine. Iasa o cantitate destul de mare de mici..hranesti o familie uriasa cu ei)- 2 linguri sare- 1 lingura boia- 1 lingura piper- 1 lingura coriandru (eu am luat de la magazin grecesc)- 1 lingura jumate cimbru uscat (adus din Ro)- 1 capatina de usturoi nu prea mare, macinat si amestecat cu putin ulei intr-o canita- 1 Litru apa minerala- 2 lingurite bicarbonatingredientele astea poti sa le pui si dupa simt cum crezi ca va cuprinde compozitia, iar usturoiul ce fel de soi e , daca e ff tare si iute adaugi numai o jumate de capatana.Framanti bine compozitia asta (dureaza destul de mult pt ca ca tot adaugi apa treptat, incredibil cata apa suge carnea)Apoi lasi la macerat peste noapte acoperit. Si a doua zi dimineata ii modelezi. A doua zi trebuie sa simti mirosul ala de pasta de mici veritabia si de condimente patrunse in carne, mia-mia)Ulei nu am pus deloc decit in usturoi putin. pt ca au grasime din porc.Grillul bine incins, carbunele mocnind (nici o flacara, si atentie sotul sa nu puna gaz mult ca se duce gustul de gaz la mici) si sters cu ulei sau slana.Se lasa pe grill pina sunt asa patrunsi dar zemosi. daca se lasa prea mult devin imediat mai uscati si toti vor fi dezamagiti.Da, si cind sint pe grill se stropesc pe ambele parti cite putin cu apa sau bere daca vrei. eu numai cu apa ii stropesc.Cam asta ar fi reteta de la o impatimita a micilor :) sper sa o incerci daca ti se pare buna.Numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...