Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CREMA IAURT PT TORT


Recommended Posts

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Crema de portocale

 

2 pahare iaurt de portocale (2X150g), 25 g zahar, 125 ml suc de portocale rosii, 1 lingura votca, 10 foi gelatina, 250 ml frisca

Se amesteca iaurtul cu zaharul, sucul de portocale si votca. Gelatina se inmoaie in apa calduta apoi se dizolva in bain-marie. Se inglobeaza in crema de portocale-se da la frigider 10 min, ca sa inceapa sa se intareasca. Se inglobeaza frisca batuta.

 

 

de-ale gurii[pofta]

Veronicaid="red">,id="black"> mama luiid="black"> Stefan Peterid="blue"> 1 an si 5 luni

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru crema visine, am decongelat o ora la temperatura camerei 400 de gr visine congelate, le-am amestecat cu 500 de grame de iaurt de visine si 100 de grame de zahar, 200 de ml de frisca si 24 de grame de gelatina muiata în 100 de ml de sirop de fructe.

 

Se amesteca toate si ....gata crema. Eu o folosesc foarte des pentru ca este usoara, nu e foarte dulce si poate manca si Bianca si ne place foarte mult.

 

Cata si [copil] Bianca-Mariaid="red">(2.11.2005)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foile de gelatina le iei din comert, se cheama Blat Geatine de la RUF. Votca eu am luat la sticluta mica din alimentara de 200 ml...si ai si pentru alta data[:D]

Crema asta e bine sa steie in forma de inel. Poti s-o folosesti si cum vrei tu normal.

Uite eu am o reteta de tort cu crema asta:

 

Tort de portocale rosii cu crema de frisca si glazura-din revista Secretele buc)

 

Blatul: 100 g faina, 1/2 plic praf de copt, 1 ou, 50 g zahar, 1 plic zahar vaniliat, 50 g unt

Se prepara blatul din ingredientele mentionate. Se aseaza intr-o tava de tort 26 cm unsa si tapetata cu faina. blatul se coace 15 min la 150 g C. Se scoate din forma si se lasa la racit 30 min.

 

Crema de portocale:

2 pahare iaurt de portocale (2X150g), 25 g zahar, 125 ml suc de portocale rosii, 1 lingura votca, 10 foi gelatina, 250 ml frisca

Se amesteca iaurtul cu zaharul, sucul de portocale si votca. Gelatina se inmoaie in apa calduta apoi se dizolva in bain-marie. Se inglobeaza in crema de portocale-se da la frigisder 10 min, ca sa inceapa sa se intareasca. Se inglobeaza frisca batuta.

 

Crema de frisca:

400 ml frisca, 1 intaritor frisca, 1 plic zahar vaniliat, 2 pachete baghete de ciocolata cu menta

Blatul racit se aseaza inapoi in forma, peste el se aaseaza crema de portocale. Se da la frigider cel putin 1 h.

Se bate frisca impreuna cu intaritorul si vanilia. Se incorporeaza batonasele de ciocolata, taiate bucatele. Se aseaza pe crema si se da la frigider inca 15 min.

 

Glazura:

250 ml suc de portocale rosii, 1 lingura zahar, 1 lingura votca, 1 plic tort gelee rosu

Se prepara glazura din ingredientele mentionate, conform indicatiilor de pe plicul tort gelee rosu. Se aseaza pe crema si se da la frigider inca 15 min.

 

Nota:

Eu in loc de baghetele cu menta voi folosi baghete tip stiks de ciocolata.

Pe tort se fac rozete de frisca si pe fiecare rozeta se pune o bagheta de ciocolata(asa arata si tortul in revista ornat)

Ies 12 felii din acest tort.

Se prepara in 70 minute

 

 

 

 

 

de-ale gurii[pofta]

Veronicaid="red">,id="black"> mama luiid="black"> Stefan Peterid="blue"> 1 an si 5 luni

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by catutza

Pentru crema visine, am decongelat o ora la temperatura camerei 400 de gr visine congelate, le-am amestecat cu 500 de grame de iaurt de visine si 100 de grame de zahar, 200 de ml de frisca si 24 de grame de gelatina muiata în 100 de ml de sirop de fructe.Se amesteca toate si ....gata crema. Eu o folosesc foarte des pentru ca este usoara, nu e foarte dulce si poate manca si Bianca si ne place foarte mult.Cata si [copil] Bianca-Mariaid="red">(2.11.2005)


id="quote">id="quote">Multumesc mult!Voi incerca si retzeta ta, dar am luat deja iaurt de portocale si portocale rosii ptr tort.Sa-ti tariasca Bianca!Mamica MARIEI(4.11.2004)si CRISTINEI(14.12.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hildegard, din pacate nu am gasit foi de gelatina. Am fost in Selgros si nu aveau foi de gelatina doar gelatina alba la pliculetz. Ma intreb daca nu gasesc foi, o pot inlocui cu gelatina la pliculetz? Am luat toate ingredientele ptr crema de iaurt, doar foi de gelatina nu gasesc:(

 

Mamica MARIEI(4.11.2004)si CRISTINEI(14.12.2006)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lavinia la cantitatile care sunt pt crema este suficient un plic de gelatina de la dr otcker,10g cred ca are.il pui la inmuiat in 70ml apa apoi deslegi la cald pana la 60C amesteci cu restul cremei.eu fac o crema de iaurt cu gelatina nu stiu cant pe de rost si nu am la indemana reteta,dar la 400g iaurt si ce mai e pe acolo pun un plic.

 

pt alta data uite si o [blue]crema cu cafeaid="blue"> f buna

1 plic gelatina,250ml cafea f tare cu 2 lingurite zahar,500ml frisca Hulala

se inmoaie gelatina in cafeaua fierbinte se amesteca si se raceste.intre timp se bate frisca cu 2 linguri de zahar.se pastreaza 6 linguri de frisca pt ornat.se amessteca cafeaua cu gelatina si frisca cu o lingura si se da la frigider.cand se leaga se asambleaza prajitura.

 

LAURA SI GEORGE-STEFAN(22 04 2005)

 

Poze:http://new.photos.yahoo.com/grgsc_laura

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...