Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

help!


hannen

Recommended Posts

Fetele,cum se gatesc,dar in primul rind cum se numesc "chestiile" alea ca niste melci imensi cu carapace tare si colturoasa. Beeeeyyy,mi-a adus omul o lada si-a plecat!Si n-am stiut ce e in lada sigilata , ca a facut si alte cumparaturi.M-am trezit cu monstrii astia umblatori . Ies din carapace daca ii ridic din cutie ! Moama,ce fac cu ei???Nu-mi dau seama cum le zice,atit stiu ca nu`s abalone,or fi chiar melci??? Heeelp!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna,[:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))] cred ca sunt melci,yaccsssss.Cum ii prepari? Ca si scoicile.Eu fac scoicile asa: depinde de cantitatea de scoici, sa zicem 500g, pun un pahar de otet ,cu 3 pahare de apa, multe mirodenii : tarhan,oregano,maghiran,busuioc,un praf mic de cimbru si nu in ultimul rand mult usturoi,sare si piper, mai poti pune si un pic de vin si le fierbi bine de tot.Daca vrei poti adauga la sfarsit bulion sa iasa un sos.[pofta][pofta][pofta].Mi-ai facut pofta de scoici[pofta][pofta][pofta].YAMYYYY[pofta][:p]

 

annes

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marie,si eu fac scoici,da` dihanii de astea n-am gatit niciodata.

Am mincat la restaurant si recunosc ca,gatiti de pro sunt super!!!Dar ce fac eu cu ei,ca de atita holbat la ei mi-a pierit pofta!Cred ca ma halesc ei pe mine pina la urma!Zau,stii ce stampile isi pun unul pe cochilia celuilalt si scot niste antene[alcool] si au un "trup" asa zdravaaaaaaan!

 

Il fugaresc pe om!Da` poate stie el o retzeta si`l iert!Sa vedeti show in seara asta intr-o bucatarie oareshcare din japonia!

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bey,voi intentionati sa ma lasati cu molustele din dotare sa le admir vesnic?

 

Am cautat pe wikipedia de-am ajuns la concluzia ca nu maninc asa ceva!

Faza dura e ca nici al meu nu stie ce e in cutie,a primit-o cadou !!!

I-am scris pe mess si cica "I don`t know,i can`t kill living "things", but u do[:D] !!"

Asa deci,mi le-a pasat mie!

 

 

Edit:gata,m-a scos o amica din impas,le-am aflat numele(pe care il stiam [bang]in japoneza)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hannenid="red"> ai pus grsit seit-ul ca sa vedem in imaginea.ce sunt.

O alta idee e sa te logezi pe culinar.ro si acolo eventual sa deschizi un subiect nou si sa pui si o poza ca sigur iti vor sâri in ajutor fetele maiestre [:D]

 

Sa aveti o zi usoara si plina de surprize placute

Fabya

id="limegreen">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

De ce n-ai pus un link ?

Din descriererea ta cred ca erau "bulots", adica niste melci de mare.

Se gatesc foarte simplu : se fierb (in apa mai mult sau mai putin sarata ca sau fara otet), se scurg si se maninca apoi cu maioneza sau cu maioneza cu usturoi sau cu sos de otet si ulei.

Asta ca sa stii data viitoare.

Mare pacat ca i-ai dat prin vecini.

 

 

[majoreta] [majoreta] id="red">

 

Mik. id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele,astea sunt

http://home.hiroshima-u.ac.jp/fishlab/Dhaku/Takehara/shore/shore.htm

 

 

Sper sa mearga link-ul.In japoneza la zice sazae!Ce e in paranteza o fi denumirea in egleza?Asa cred.

Sincer,imi amintesc ca am mincat acum citiva ani la restaurant si au fost supeeer,dar credeti-ma ca dupa ce le-am studiat si le-am vazut cum ies si cum isi intind antenele,in principiu ,cind vazui cum arata ma indoiesc ca le-as fi mincat cu placere.

 

La cine le-am dat au zis ca le baga in cuptor si apoi le pune sos de soia si gata.

Eu visam la unt si usturoi si ceva verdeata,hihi,asa vroiam sa le fac[:D]

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...