Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Prajituri si torturi (2)


Hildegard

Recommended Posts

CREMA GALBENAid="purple">10. oua

700 gr. zahar macinat

5. plic de zahar vanilat

1/2 l lapte

4. linguri de faina

1. pachet de rama

200 gr. nuca macinata

 

Se fac 2 foi a cite 5 albuse si se coc pe dosul tavi,ATENTIE puneti foie de copt pe dosul tavi si ungeti-o cu putin ulei, daca nu se prinde de tava si se rupe.

FOILEid="purple">:

 

5 albuse se bat spuma, se adauga treptat 200gr zahar pudra, cind albusul e bine batut se adauga nuca macinata 100gr.

CREMA:id="purple">

10 galbenuse se freaca cu 300gr zahar pudra, se adauga laptele si apoi cele 4 linguri de faina si zaharul vanilat, se fierbe la foc mic ca sa nu se prinda, dupa ce sa racit se amesteca cu un pachet de rama, si umpleti foile. POFTA BUNA [pofta][pofta][pofta]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Danina, pai tu crezi ca ma laud cu flori cumparate???[:D]

 

Eu le fac. Le fac din pasta de lapte praf. Amestec trepat miere cu lapte praf(lspte praf pentru patiserii, deci acela imbogatit cu vitamine nu e bun):o lingurita de miere(miere de salcam sau energizant), una cu lapte praf, framant si colorez daca vreau. Fac compozitie putina deoarece se intareste si nu mai pot face petalele asa frumos, ca se rup.

Acum mi-am facut rost si de scule de la Wilton pentru alte floricele si multe altele. rpodusele se pot cumpara la noi in tara de la w w w.bbsuperimpot.ro(fara spatii intre W).

 

BLOGUL MEU

Veronica
id="red"> si

Stefan Peterid="blue">[bonjovi]- 07.11.2005(2 ani)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hildegard id="red">imi cer scuze ca nu ai inteles dar asa am primito si eu exact cum am scriso, asa scria si pe reteta,crema e una singura, cele 10 galbenuse se freaca cu zaharul se adauga laptele, faina si zaharul vanilat, toate astea se fieb la foc mic sa nu se prinda de oala cind sa racit se adauga untul, inca o data imi cer scuze eu am facuto si mia iesit fff buna [pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[blue]

 

Multumesc Vero!mai am o intrebare:la flori merge si mierea zaharisita sau trebe s-o topesc?cand mai faci trandafiri nu poti sa fci niste foto pas ci pas sa vedem si noi etapele[yami]?m-am uitat p ce ai tu acolo dar nu am inteles mare lucru[batcap].daca nu e prea mare deranjul...pls.[ruga][pup]

 

iza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Matiz, da, o sa incerc sa fac poze pas cu pas....sper sa intelegi ce o sa fac!Eu trebuie sa pozez singura.Trebuie sa-mi fac niste trandafiri sapt. asta pentru un tort.

In situatii de astea e bine sa te pozeze cineva...si sotul meu e la servici, dar ma straduiesc sa fac singura ce pot,ok?

 

Acolo unde ti-am zis sa te uiti..arata cum faci tranda...deci cum incepi un trandafir!

 

La flori nu merge mierea zaharisita ci numai mierea curata,fina, si de salcam sa fie sau energizant.

 

 

BLOGUL MEU

Veronica
id="red"> si

Stefan Peterid="blue">[bonjovi]- 07.11.2005(2 ani)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danina, am gsit si eu niste linkuri ca model. Da, nu sunt ca ai mei ...cred ca depinde de fiecare cu simte s afaca trandafirii...eu pun mai multe petale, imi place sa arate cat mai natural dar nu pot sa zic ca reusesc sa-i fac 100% asa! Cu timpul o sa-i fac si mai bine.

Am zis ca o sa incerc sa fac acuma trandafiri,zilele astea(ca trebuie sa fac pentru un tort) si fac poze pas cu pas, ok? Fac poze asa cum fac eu trandafirii!

 

BLOGUL MEU

Veronica
id="red"> si

Stefan Peterid="blue">[bonjovi]- 07.11.2005(2 ani)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...