Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

SIROP DE SOC


Recommended Posts

Buna! Fiind perioada in care se mai gaseste soc m+am gandit sa va dau o reteta de sirop de soc, care este extraordinar. Pentru o portie: 4 kg zahar, 1 kg miere, 3 litri apa, 100 grame sare de lamaie, 50 de rozete soc - flori fara codite, toate se amesteca intr-un vas si se lasa 48 de ore. Multa sanatate si sper sa va placa. Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga http://community.webshots.com/user/mcrmiki Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by claudela

Mi s-a facut si mie pofta ca nu am mai consumat de multa vreme sirop de soc!Multumim pentru reteta![bis]


id="quote">id="quote">Claudela, vezi ca e reteta de SIROP, nu de suc. Cred ca ce ai baut tu mai demult era SUC. Siropul se bea cu apa, sucul fara [:D]
[pup]Karina [sofer] + Bogdanel [bicla]Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine [:D]Doua Eme mititele au nevoie de ajutorul nostru:1. Emma- 4,8 ani are nevoie de ajutor - salvati-o pe Emma2. Sa ajutam la terapia pentru Ema - Ema
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mmmm, ce bun e siropul de soc!

 

Si eu faceam pe vremuri cand aveam curte si soc.[alcool]

 

Adi - Sunt mai multe reteta de sirop de soc. Se poate folosi 6-8 lamai, acuma depinde de cantitatea de soc si de zahar. Iar apa o poti da intr-un clocot si dupa de ce raceste 10-15 minute sa o pui peste toate cele.

 

Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

 

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SIROP DIN FLORI DE SOC - Sursa - culinar.ro

 

INGREDIENTE:

- 1 chiar 2 kg. flori de soc fara crengute(cu cit sint mai multe cu atit gustul de soc este mai intensiv)

- 5l apa

- 5kg zahar

- 6-8 lamii

- 100-130g sare de lamiie

 

MOD PREPARARE :

Florile de soc se scutura si se trec printr-un jet rapid de apa.

Se taie pe cit posibil crengutele in asa fel incit sa ramina numai florile.

Lamiile la fel se taie felii.

Florile si lamiile se aseaza impreuna intr-un vas mai mare.

Apa se pune la fiert (eu am pus in apa o pastaie de vanilie uscata fara maduva),dupa ce a dat citeva clocote se trage deoparte si se lasa 10-15 min. la racit dupa care se toarna peste flori si feliile de lamiie.

Se amesteca putin ,dupa care se aseaza o farfurie intinsa peste care la fel se aseaza ceva greu,(eu am pus lamii) pt. a tine florile si lamiile sub apa.

Totul se adopera bine si se lasa la rece 4-5 zile dupa care se stoarce bine cu mina florile si feliile de lamiie si apa se scurge bine printr-o pinza curata deasa.(eu am pus servet de bucatarie din hirtie la prima filtrare si a doua un tifon)

Apa rezultata se pune la fiert in care se adaoga zaharul si sarea de lamiie.

La 1 l apa se adaoga;-1kg.zahar si 20 pina la 23g sare lamiie.(eu am pus 20g dar cui ii place mai acrisor poate pina la 23g pe l.sa puna).

Dupa ce zaharul sa topit si siropul a dat 2-3 clocote se ia de pe foc si se torna fierbinte in sticle,care se astupa imediat.

Acest sirop se tine chiar mai mult de 1 an si este f. racoritor vara cu citeva buc. de gheata,apa minerala si cu 1 felie de lamiie.

 

 

 

Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

 

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...