Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim azi pentru pitici (8)


Recommended Posts

Azi:

9- o felie de paine prajita cu cascaval

11- o banana

14- ciorba de perisoare de pui cu paine

18- 2 mere coapte cu branza de vaci si biscuiti, o felie de paine cu miere

21- cativa cartofi prajiti cu branza rasa, o felie de paine cu almette

 

Oana [gravi] 14+ cu bb Stefan [baietel] si [roker] Vladutz (2 ianuarie 2005)

Bubu mic

Iubirea mea

Poze

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 205
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Nici eu nu stiu ce sa ma mai fac cu baietelul meu. Are 2 ani si o luna si inca tot nu vrea sa manance decat mancare pasata si numai cu lingurita de la mine sau mama, nu mananca singur nimic. Toate trebuie sa le facem ca o pasta si nu vrea sa mesteca mancarea. Daca ii dam ceva mai mare incearca sa inghita intreg si daca nu poate ori vomita ori scuipa afara. Altfel mananca orice ii pun in farfurioara (legume, carnita, fructe, biscuiti), dar totul este zdrobit sau pasat. SI nu mananca decat daca se uita la desene la televizor.

In nici un caz nu ar musca el dintr-o felie de mar sau altceva, nici chiar banana. Nu vrea sa manance singur nicicum si doar se joaca sau arunca mancarea daca incerc sa-i dau. Nu pot sa il infometez pentru ca e f. slabut si n-as vrea sa mai piarda si din greutate. Nu stiu ce sa mai fac. Si eu si mama mea care e la noi si sta cu el nu mai stim ce metoda sa aplicam. Pediatrul spune sa ne concentram deocamdata sa manance bine, sa nu piarda din greutate si apoi mai vedem cu mancatul singur. Dar din Ianuarie va merge la gradinita si am vazut meniurile de acolo: sandwich-uri, supe, carne, si toti mananca singuri, nimeni n-o sa mai stea sa ii dea doar lui cu lingurita.

A mai avut cineva problema asta?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rex,

 

Bine ai venit pe D.C.

 

Daca vrei sa obtii mai multe raspunsuri la problema care te framnita,te sfatuiesc sa deschizi subiect nou..in partea de sus dreapta a paginii vei gasii"creaza un subiect nou" da clic intra si creaza -ti propriul subiect,il poti face aici "la bucatarie" sau la "parintii intreaba parintii raspund"...multa bafta.

 

eu zic sa incepi incet,incet sa-i blenduiesti mancarea cit mai putin...adica schimbarea texturii mancarii sa nu se faca brusc.

 

monica mami de print

http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#

http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sebastian 16 luni,

 

cereal cu lapte

mar cu biscuite

pure de vegetale cu carne di vita si pui si salata de avocado si rosii

orez sirbesc

cereal cu lapte

 

monica mami de print

http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#

http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!!

Va citesc aproape in fiecare zi mesajele pt ca raman in pana de imaginatie cu mancarea fetitzei mele.

 

Intrebare: Cum gatiti voi oua la teflon? fara nici o picatura de ulei? ca am cumparat si eu o tigaie tefal cu termospot si am facut oua la teflon fara ulei si s-au lipit. [bis]

va rog sa nu radeti de mine !

 

ANCAid="red">, mami de [copil] LUCIANA MARIA id="blue"> (18.09.2006)

poze

varsta noastra

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca - eu chiar in dimineata asta i-am facut ou la teflon, fara ulei, si nu am avut nicio problema. Doar ca eu il gatesc pe ambele parti si ii sparg galbenusul pentru a fi tare. Eu il iau din tigaie cu spatula de la Tefal dar snt la piata si d'astea din plastic negru, cred ca ce le poti folosi cu succces.

 

1 an si 5 luni

 

ora 7.00 - 150 ml lapte Milli 3.5% cu cerelae Nestle

ora 09.30 - un ou la tigaia de teflon, sunculita si cascaval taiate cubulete, painica prajita cu unt taiata tot cubulete (insa n-a papt nimic, a facut greva foamei [:D])

ora 12.00 - mazare cu morcovi pitici si curcan

ora 16.00 - salau cu legume si orez la cuptor

ora 20.00 - 200 ml lapte Milli 3.5% cu cerealeid="Trebuchet MS">

 

Roxana [gravi] 23 sapt cu [baietel] si [copil] Catalin (5 iunie 2006) id="purple">id="Trebuchet MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu l-am lasat intreg, ou ochi, si pe deasupra nici nu s-a facut, probabil trebuia amestecat.Pentru mestecat ligurile alea din bambus merg, ca am un set??

Ori tigaia mea nu e originala??? scrie made in france pe ea, totusi.

 

o sa incerc sa le amestec, le fac omleta. Da imi placea ochi...[:(]

 

ANCAid="red">, mami de [copil] LUCIANA MARIA id="blue"> (18.09.2006)

poze

varsta noastra

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca eu am tigai Tefal. Si paleta tot Tefal. Cu chestiile alea din bambus nu merge sa intorci ousorul ca sunt prea grosolane si se zdrobeste. Iar cu ceva din metal sub nicio forma pt ca sare teflonul [alcool]. Nu stiu daca tigaile tale nu-s originale. Dar iti spun ca un Tefal merita fiecare banut. Eu am 2 tigai si o forma rotunda de tarta/pizza.id="Trebuchet MS">

 

Roxana [gravi] 23 sapt cu [baietel] si [copil] Catalin (5 iunie 2006) id="purple">id="Trebuchet MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca, pui putin ulei pe un servetel si stergi tigaia, n-o sa se mai lipeasca deloc. La prajit nu mai pui ulei, dar sa fie putin stearsa. Eu tot tigaie tefal am si spatula la fel si nu se lipeste deloc.

 

Meniul de azi:

9- lapte cu cereale

11- omleta cu sunca si ciuperci, paine, o banana

14- ciorba de perisoare

18- un sandwich cald cu muschi file si cascaval, gris cu lapte si o canuta cu compot(din gutui, mere, piersici si lamaie, o bunatate [pofta])

21- putin spanac cu pui(vreo 10 lingurite, nu prea i-a placut...) si o felie de budinca cu paste si branza

 

Oana [gravi] 14+ cu bb Stefan [baietel] si [roker] Vladutz (2 ianuarie 2005)

Bubu mic

Iubirea mea

Poze

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...