Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Help!


Recommended Posts

Am citit aici pe dc o reteta de crema de zahar ars,mentionez ca am incercato de 5 ori si a fost un esec total,eu stiu ca am facut-o inca in romania si era bestiala,acuma am uitat cum si ce sa ii fac si mie se imprastie,la sfirsit,cine poate sa imi de o reteta de crema de zahar ars?am o pofta de mor. Corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns

1 l lapte, 8 oua intregi, 500 g zahar (sau dupa gust)

Se ard citeva linguri de zahar in vasul (capacitate cam 5 l) in care se face crema si se intinde pe peretii acestuia.

Separat intr-un castron bat ouale cu mixerul apoi pun zaharul si treptat laptele . Se toarna in vas peste caramel si se da la cuptorul preincalzit la foc potrivit circa o ora.

Se scoate din cuptor si se da la rece apoi la frigider .

Se serveste rece.

Eu asa o fac , chiar mi-ai facut o pofta ca nu am mai facut de mult.... ca are tare multe calorii si colesterol.

N-am avut rateuri niciodata, sper sa-ti iasa si tie. Citeodata mai bateam separat si-un pandispan si turnam peste si apoi cind era gata racit il intorceam ... o nebunie [pofta]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crema de zahar arsid="red">

 

Ingrediente: 1 l lapte, 6 oua, 400 g zahar, 1 plic zahar vanilinat, 1 lingurita faina sau amidon, coaja rasa de lamaie, esenta de rom

 

Ouale se amesteca bine cu 300 g zahar, amidonul, zaharul vanilinat, mirodeniile si laptele caldut, care se toarna putin cate putin. Se lasa 10 minute sa se odihneasca.

Restul de zahar se caramelizeaza intr-un vas mare, termorezistent. Cand zaharul a prins o culoare bruna, se invarte vasul, pentru a imbraca peretii in caramel.

Dupa ce zaharul ars s-a racit, se toarna inauntru compozitia si se da la cuptor, la foc potrivit, 30-40 minute. Dupa ce s-a racorit, se introduce la frigider.

 

 

Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici.

 

http://community.webshots.com/user/miana_dragnea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

INGREDIENTE: 1L lapte, 8-10 oua intregi, zahar dupa gust (1 lingura pt fiecare ou) si inca 5 linguri pentru ars, zahar vanitat 3-4 pliculete, esenta de rom/vanilie.

 

PREPARARE: 5 linguri de zahar se caramelizeaza intr-un vas si caramelul obtinut se intinde bine pe peretii acestuia (il rasucesti pe rotund pana la marginea superioara fara sa cada pe jos. Il lasi la racit pana incepe sa se crape cu zgomot. Nu cade de pe peretii vasului.

Separat de amesteca, ouale, zaharul, laptele si mirodeniile si cand caramelul este bine racit si crapat pe vas se adauga compozitia de mai sus.

Se da la cuptor (incins in prealabil) la foc domol cca 1 ora.

TIPs:

1. MARE ATENTIE SA NU FIARBA CACI DEVINE CA UN BURETE SI NU MAI ESTE "STICLOASA".

2. ZAHARUL CARAMEL TREBUIE LASAT SA SE RACEASCA COMPLET SI SA CRAPE (RAFA A CADEA)PE PERETII VASULUI.id="purple">

3. Daca vrei poti fierbe crema si in baie de apa intr-un vas la cuptor, de ex. in tava mai intalta a cuptorului pui apa si vasul cu crema de zahar ars il asezi in tava.

 

Iese negresit!

Bafta multa si pofta buna!

 

 

 

Lidia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...