Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

TAPIOCA


Recommended Posts

Am luat o punga cu tapioca dar nu stiu cum se prepara.din filme am inteles ca e ff gustoasa se fac budinci si alte deserturi.de asemeni am vazut ca este si in cerealele de bb,fiind fara gluten.cred ca e un soi de cereala stiti de pe unde? LAURA SI GEORGE-STEFAN(22 04 2005) Poze:http://new.photos.yahoo.com/grgsc_laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna Laura!

Uite ce am gasit despre Tapioca.

"tapioca e un amidon extras din radacina de manioc.in general e folosita pentru a "lega"(creme,sosuri,supe).din cate imi amintesc e indicata si in alimentatia copiilor mai maricei(trecuti de 6 luni).nu are nu-sh ce substante hranitoare,dar are multe calorii,354 la suta de grame.

acum o sa ma intrebi ce e maniocul... [;)]

 

este o planta din america de sud,de fapt un arbust de 2-3m inaltime,care datorita portughezilor a ajuns si in africa.face niste bulbi mari si lungi din care se extrage tapioca.

cica africanii zic ca e bun pentru potenta" [:I]

 

Uite ca am gasit si retete:

1. Micile bilute trebuie puse in apa sa se umfle. Se transforma in niste perle translucide. Se strecoara si se pun in lapte indulcit , se fierb putin apoi se adauga o cutie cu lapte de cocos (gasesti in supermarket). Se mananca foarte rece. Reteta este "ochiometrica" , dar a iesit -nu mie ci celei care a scris asta pe un alt forum- destul de asemanatoare cu originalul.

2. Dar am mai gasit ceva despre care autorul zice ca a iesit buna. Uite mai jos:

2 pahare lapte

100 ml frisca lichida (smantana dulce)

50 gr zahar

2 linguri miere

un strop de sare

4 lingurite tapioca

1/2 baton(pastaie) de vanilie

Se amesteca , se aduce la fierbere , se fierbe 1 min. se micsoreaza focul si se mai fierbe 5 min.

Se scoate vanilia , se rade miezul care se pune in compozitie.

Se raceste foarte bine si se serveste presarat cu scortisoara.

 

Sper sa te ajute ce am gasit pe net. Eu personal nu am incercat dar suna tentant!

De unde ai cumparat tapioca? plafar, supermarket? E scumpa?

 

 

Lidia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lidia,multumesc de informatii.o sa incerc a doua varianta ca nu stiu unde gasesc lapte de cocos.pare f usor si racoros mai ales pe caldurile astea.nu cred ca mi-ar fi trecut prin cap sa le pun la inmuiat.

Tapioca am luat de la supermarchet 500g/3,3 ron.

Al meu e protagonistul celor mai multe poze,celalalt baietel este finutul meu,iar fetita a unor buni prieteni.intre ei este diferefnta de 31/2 luni,asa ca mai mereu in gasca.

retetele de la prajituri le gasaesti la deserturile Nataliei aici:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=97285,are muuulte si tare gustoase.

 

LAURA SI GEORGE-STEFAN(22 04 2005)

 

Poze:http://new.photos.yahoo.com/grgsc_laura

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laptele de cocos il poti gasi Laura la supermarket si este in conserva. Ultima data l-am luat de la Gima dar cu siguranta il gasesti si in alte marketuri la conserve fructe banui. E foarte bun si in combinatii gen shake cu lapte de vaca, banane si fulgi de cocos mixate in blender. Iese o nebunie de shake hranitor si bun!

 

Merci de pontul cu reteta prajiturii cu mere. O produc cat de curand.[papica]

 

 

Lidia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am baut aici multe sucuri naturale cu tapioca. Adica am vazut ca se fac chiar si combinatii de mai multe sucuri/piureuri de fructe, cu gheatza fin macinata si cate 1-2 linguri de tapioca. Sunt foarte bune la gust . ( si da, sigur sunt inmuiate/fierte boabele de tapioca pt ca sunt moi).

 

Raluca si Maria Bucuria

 

 

POZE BEBE

Film eco 4D

 

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...