Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (16)


Recommended Posts

Natalia chiar joia trecuta am fost la Billa si n-aveau frisca Milli. Sper si eu sa aduca. Nici eu n-am habar ce n-oi fi facut cum trebuie la prajitura aia, asta e, acuma nu se poate sa iasa toate perfect, nu? Eram si eu zapacita, pentru tortul bunicii imi pregatisem niste stafide imbibate in rom sa le pun in crema, si dupa ce-am ornat tortul si-am ridicat ochii... am vazut stafidele. Le-am presarat deasupra, le-am impuns cu degetul sa intre in crema si am trecut iar la ornat. Bine ca nu s-a vazut foarte tare.

Profiterol n-am mancat de un car de ani [pofta], poate la cofe daca apuc, acasa nu cred sa fac prea curand, ca sotzului nu-i plac eclerele/choux-urile si nici cu inghetata nu se prea omoara, cica il doare gatul dupa ea.id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

prajituresc si bucatarescid="size1">

Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 235
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by Alynutza

Mihaela imi pare rau, n-am fost pe faza, da, era vorba de creme Ole de la Dr. Oetker (sau poate fi orice marca de budinca, numai sa se prepare la rece, adaugand lapte si batand cu mixerul - zic asta pentru ca tocmai am vazut budinca instant si de la Darling).


id="quote">id="quote">Saru-mana [pup] M-am gandit eu ca despre Ole este vorba...Asa ca in week-end am purces la treaba. [;)] Si sa stii ca oricat m-am straduit sa o tai perfect,tot a iesit zburlita [:D] din cauza nucii de cocos.Dar faptul ca e dementiala la gust a acoperit acest "defect"...Ma intrebam...oare nuca de cocos se poate inlocui cu nuca?Pentru ca sotul si fii-miu nu mananca nuca de cocos si a trebuit sa ma sacrific sa mananc singura o tava de prajitura. [:D] [bis] Plus ca a trebuit sa fac un desert si pentru ei...
Miha[gravi] si Robertid="purple"> id="purple"> [hia]
Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...id="size2">id="green">id="Comic Sans MS">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, eu zic ca merge si cu nuca, numai ca evident, va fi o alta prajitura, cu un alt gust. Tot buna, nu ma indoiesc. Fa si spune-ne si noua cum a iesit. [yum]

Am facut profiterolul meu, poza nu e cine stie ce, cam pe o parte si prea intunecata, dar va asigur, gustul desertului n-a fost alterat din acest motiv. [:D] Pentru gogosele am folosit reteta aluatului de la lady's fingers, o jumate de portie, iar la crema a fost cea de la krem, cu frisca, lapte si krem ole de vanilie. Mi-au iesit f.f. bune, iar in combinatie cu inghetata nici nu mai zic [pofta].

 

------------------

Numai bine,

Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.id="red"> [:D]
id="right">Poze

Lucrusoare pentru bb2id="orange">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela eu spun ca 100% poti inlocui nuca de cocos cu nuca obisnuita. Reteta asta de coca seamana extrem de mult cu cea de la pricomigdale (tot albus cu zahar si nuca), si la prajitura Sumeghi tot ceva in genul asta e coca si e foarte buna. Bineinteles, cum spune si Natalia, va avea alt gust, de nuca, nu de cocos, dar bun de tot.

 

Natalia arata foarte bine profiterolul tau. Sunt convinsa ca a fost si foarte bun [pofta].id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

prajituresc si bucatarescid="size1">

Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, ce pacat ca stai departe. Mai am gogosele si inghetata pentru cel putin vreo 6-7 portii de profiterol. Nu ca mi-as face griji ca nu se manince [:D], ci chiar mi-ar face placere sa te servesc.

 

------------------

Numai bine,

Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.id="red"> [:D]
id="right">Poze

Lucrusoare pentru bb2id="orange">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Natalia mersi, esti o draguta. Pana la urma intentia conteaza [flo].id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

prajituresc si bucatarescid="size1">

Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Am revenit din plimbari.

 

Am facut un traseu interesant prin tara,Alinuta,am fost foarte aproape de tine la un moment dat(am ajuns pana la Turda),si m-am gandit la tine..cine stie ce bunatati faceai atunci si noi eram cam flamanzi..

 

Natalia ,vreau si eu o bucatica de prajitura Twix si o portie de profiterol..[:D]

 

Adriana

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adi, ce frumos va petreceti vacanta! Pe la Bucuresti cind treceti? Desi aici nu prea aveti ce vedea. [:D]

Twix nu mai am, poate daca reusesti sa-l materializezi de pe poza. [:D] Dar profiterol poftim, cu mare placere! [:D]

 

------------------

Numai bine,

Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.id="red"> [:D]
id="right">Poze

Lucrusoare pentru bb2id="orange">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana pai mai aveati 2 pasi pana la Cluj [:D]. Frumos frumos ca va excursioniti, noi inca suntem in dubii daca sa mergem sau nu la Sf. Ana weekendul asta, pe motive de vreme capricioasa si ploioasa. Da' si daca stam acasa, ma razbun si nu prajituresc nimic, ca am o cutie de bombo de cioco din alea bune care sta in camara din iunie.id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

prajituresc si bucatarescid="size1">

Mrs. Perfect for more than 1 yearid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca mi-e drag topicul asta...si pentru ca datorita nataliei....pardon...din cauza nataliei am ajuns sa stau si cate 6-7 ore pe forumurile culinare...(prajiturile ei mi-au trezit interesul pentru tot ce inseamna bucatarie)...

va spun ca azi am cumparat lapte condensat indulcit...si m-as bucura daca as sti ca va foloseste informatia, mai ales ca de la voi am aflat de el si abia astept sa-l transform in caramel...

 

magazinul se cheama sultan..e de fapt o macelarie cu specific arabesc de langa piata crangasi, chiar in stanga lui plus

 

e cutiuta de la nestle...

 

va doresc sa faceti multe bunatati....dar sa nu cumva sa ma duc a doua oara si sa nu mai aiba ca vin dupa voi....

[:-)))]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...