Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (16)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 235
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Natalia hai ca m-as apuca de modelat. Ce-i mai pun ca sa obtin fondantul, ca nu cred ca am reteta de fondant cu lapte condensat.id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

Recently become Mrs. Perfectid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, reteta originala contine asa: 160 g lapte praf, 160 g zahar pudra, 200 g lapte condensat, mai poti pune si 1-2 lingurite suc de lamiie. Respectiv, daca ai numai 100 g lapte condensat, injumatatesti si celelalte cantitati. A, mai pui si colorant alimentar, ca pasta in sine iese cam galbuie. Aceasta e reteta dupa care face si Ortansa fondant si modeleaza minunatiile pe care ni le arata periodic. Apropo, ea a facut fondant din asta si cu lapte condensat facut in casa, si i-a iesit la fel, deci mergi la sigur.

Eu zic sa amesteci laptele praf cu zaharul pudra si sa adaugi treptat laptele condensat, framintind continuu, pina obtii o pasta de consistenta unei plastiline. Succes!

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Natalia s-a notat, merci. Weekendul asta n-am avut timp sa ma apuc de modelat, pun laptele condensat la congelator si sper sa am timp cat de curand.

Am comis cheese cake-ul a iesit foarte bun, chiar si pentru gustul meu (nu-mi plac defel praji cu branza). Oricum, ideea de baza e ca trebuie sa-mi iau o forma cu pereti detasabili, numai eu stiu ce improvizatii am facut si pentru a o putea scoate din tava si pentru a-i putea pune gelatina, bine macar ca au functionat si praji a ramas intacta.

 

Gabi sa-ti traiasca micutzul.

id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

Recently become Mrs. Perfectid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...