Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CARNEA DE VITA


Recommended Posts

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns

eu faceam friptura cum o pregatesc de obicei, dar pt bebe o puneam la mixer, la pasat.

 

altfel, ii placeau mult perisoarele si chiftelutzele.

 

 

_________________________________

Aid="red">Nid="green">Aid="orange">Mid="blue">Aid="purple">Rid="green">IAid="red">id="Stencil">, mama soldatzeilor de plumb

[hagi]Bogdan - 04.07.2000 si [bonjovi]Tudor - 13.06.2003

 

poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )

************************

DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! id="teal">id="size1">Antoine de Saint-Exupery id="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu votez oala sub presiune.

 

Si special pt oala sub presiune o reteta:

 

Haché (reteta olandeza):

 

1 kg de carnitza, 3-4 cepe medii , 3-4 catei de usturoi, cuisoare macinate sau intregi (1 lingura - 2 in fct de cat de aromata va place mancarea), sare, piper proaspat macinat, foi de dafin (4-5).

 

Se curata cepele si usturoiul, se taie solzisori si se calesc cepele si usturoiul impreuna in cateva linguri de ulei de masline. Se adauga carnea taiata cubuletze, se rumeneste bine pe toate partile. Se adauga condimentele toate, inclusiv foile de dafin, se toarna apa in oala cat sa acopere usor carnea. Se inchide capacul, se lasa oala pe foc iute pana incepe oala sa "fluiere", apoi se regleaza flacara pana ce aceasta abia palpaie. De la acest punct se lasa oala cam 45 de minute pe aragaz si tocanita e gata, carnitza e moale de se topeste in gura. Pofta buna!

 

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004

[foto][iepu]Almaid="teal">,poze noiid="teal">,si mai noiid="teal">,cele mai noiid="teal">,nou-nouteid="teal">,

[foto]poze yahooid="teal">

 

 

Povestea Almeiid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carnea de vita este si preferata Alexiei, alaturi de cea de pui. Nu am oala sub presiune si nu voi avea veci dupa ce am vazut cum la ai mei le-au expoldat sarmalele cu ciuperci pe pereti.[:D]

asa ca....

i-am facut ciorba de vita si carnea am taiat-o subtire / gen suvite, asa cum se taie la restaurantele asiatice. si a iesit frageda si buna.

 

Monu, mami de

Alexia Ioana

si

Iulia Antonia

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu te-as sfatui sa eviti carnea tocata. Nu e prea sanatoasa, mai ales pt. un copil. Eu ii dau lui Bogdan (4 ani si 6 luni) doar la sarbatori. Daca vrei, carnea o poti toca dupa ce a fiert.

Eu cred ca un copil va minca atunci cind va fi adult, ce a fost obisnuit cind a fost mic.

Cit priveste carnea de vita, eu cumpar carne de vitel, e mult mai gustoasa si se gateste mai usor, nu stiam ca e mai grea pt. stomac.

Daca nu cumpar vitel, caut rasol alb de vita.

E cam scump si se gaseste rar, dar e fffff gustoasa carnea.

Si eu folosesc cu succes oala de presiune, dar la vitel nu e cazul.

Floarea-soarelui multumim pt. reteta o sa incerc si eu. Si astept reteta de rulada [pup]

 


[pup]

Karina [sofer] + Bogdanel [bicla]

Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine [:D]

 

Doua Eme mititele au nevoie de ajutorul nostru:

1. Emma- 4,8 ani are nevoie de ajutor - salvati-o pe Emma

2. Sa ajutam la terapia pentru Ema - Ema

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

karina, dar de ce nu e sanatoasa carnea tocata? de ce ar trebui tocata abia dupa ce a fiert?

 

[mamica]mamica de patru copilasi [grup]: Stefan (18 ian. 2007) [bb], Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[stelist][hagi]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by adita

karina, dar de ce nu e sanatoasa carnea tocata? de ce ar trebui tocata abia dupa ce a fiert?


id="quote">id="quote">E mai greu de digerat carnea tocata.Prin tocarea ei, are o mai mare suprafata de contact cu aerul si se oxideaza mai mult.Nu stiu sa-ti explic f. bine, dar cred ca ai descoperti si tu ca daca papi carne tocata, se digera mai greu.Nu-i vorba ca nu e sanatoasa, dar cred ca stomacelul bebeului e mai chinuit cu ea [:D]. De aia zic eu, ca ar fi mai bine ca sa le dam carne tocata mai rar...Si referitor la obisnuinta alimentara, daca de mici le dam carne tocata des, cind vor fi mari iti garantez ca hamburgerii vor fi printre mincarurile lor preferate.Bineinteles ca asta este un sfat, fiecare face cum crede ca e mai bine.Floarea-soarelui ne-ai uitat cu reteta de rulada [q]?
[pup]Karina [sofer] + Bogdanel [bicla]Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine [:D]Doua Eme mititele au nevoie de ajutorul nostru:1. Emma- 4,8 ani are nevoie de ajutor - salvati-o pe Emma2. Sa ajutam la terapia pentru Ema - Ema
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...