Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CARNEA DE VITA


Recommended Posts

multumesc karina. eu credeam ca nu se recomanda carnea tocata fiindca se foloseste la chestii mai nesanatoase(carnati, hamburgeri), nu fiindca ea in sine ar fi mai nesanatoasa decat cea netocata. asa ca imi inchipuiam, ca atata timp cat o folosesc doar la chestii neprajite si necondimentate e ok. se pare ca m-am inselat. deci ar trebui tocata abia dupa ce a fiert. asa procedezi si la perisoare?

 

[mamica]mamica de patru copilasi [grup]: Stefan (18 ian. 2007) [bb], Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[stelist][hagi]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by adita

multumesc karina. eu credeam ca nu se recomanda carnea tocata fiindca se foloseste la chestii mai nesanatoase(carnati, hamburgeri), nu fiindca ea in sine ar fi mai nesanatoasa decat cea netocata. asa ca imi inchipuiam, ca atata timp cat o folosesc doar la chestii neprajite si necondimentate e ok. se pare ca m-am inselat. deci ar trebui tocata abia dupa ce a fiert. asa procedezi si la perisoare?


id="quote">id="quote">adita, eu nu prea fac perisoare, ca mie nu-mi plac. Dar din cind in cind mincam la socrela ciorbita cu perisoare facute clasic. Nu strica, daca nu faci din asta un obicei. Eu totusi pina la 3 ani am evitat cit am putut sa-i dau lui Bogdan carne tocata cind era cruda. Socrela facea sarmalute si ciorbita cu perisoare cu carnea fiarta si apoi tocata. Dar acum, sincer, Bogdan maninca mincarica facuta in mod clasic. Dar acest lucru se intimpla doar la sarbatori (Paste, Craciun, zi de nasteri, nunti, etc).
[pup]Karina [sofer] + Bogdanel [bicla]Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine [:D]Doua Eme mititele au nevoie de ajutorul nostru:1. Emma- 4,8 ani are nevoie de ajutor - salvati-o pe Emma2. Sa ajutam la terapia pentru Ema - Ema
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand este vorba sa folosesc carnea de vita pentru ciorbe si alte mancaruri mai mult fierte ma ajut cu succes de oala sub presiune. Cand este vorba de fripturi, eu portionez carnea felii mai groase, cam de 2-3 degete grosime, si le prajesc la foc mare in unt cam 2-3 minute pe fiecare parte in asa fel sa prinda crusta, carnea in interior fiind nefacuta. Apoi pun bucatile in tava pentru friptura si dau la cuptor la foc moderat , cu toate legumele si condimentele adecvate fripturii de vita.Iese de fiecare data frageda in interior deoarece si-a pastrat sucul prin crusta facuta la foc tare la inceput.

succes!

 

La toti numai bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...