Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Shtrudel cu mere


Recommended Posts

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns

STRUDEL CU MERE - reteta de pe forum (imi cer scuze, nu mai stiu autoarea postului)

 

Ingrediente:

Foi de placinta, un kg mere, 200 g zahar, 100 g nuca de cocos, stafide, zeama de lamaie, vanilie, scortisoara, 100 g margarina

 

Merele se curata si se dau prin razatoare. Se pun intr-un castron cu zaharul si zeama de la o lamaie, se lasa 2-3 ore, apoi se storc, se amesteca cu nuca de cocos, stafidele, scortisoara, vanilia. Acest amestec se intinde pe foile de placinta, se ruleaza, se ung cu margarina si se presara cu putin zahar. Se asaza in tava unsa cu margarina si se dau la cuptor.

 

 

Gratiela, Mariuca [huta] si Stefu

[foto]

crede

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si o alta reteta pe care o fac foarte des iarna. Umplutura poate fi si cu branza:

(pentru o tava mare cca 30/40)

Foaia:

1 cana de apa plata, 5 linguri ulei, un praf de sare si faina pana ce se obtine un aluat elastic, ce poate fi intins - se desprinde de pe vas si maini (cca. 400 g)

Separat 3/4 pachet de unt sau margarina pt prajituri se amesteca bine cu 6 linguri faina pana se obtine o pasta. Aluatul se intinde in foaie subtire de vreo 5 mm, se unge pe toata suprafata cu pasta de unt, apoi se ruleaza si se lasa deoparte, eventual la rece, pana se pregateste umplutura: fie mere rase si calite cu zahar si scortisoara, fie branza dulce amestecata cu zahar, oua si stafide + arome (rom, coaja de lamaie /portocala).

Apoi aluatul se imparte in 2, se intinde o foaie de marimea tavii si se aseaza in aceasta - eu folosesc hartie de copt, apoi umplutura, apoi alta foaie deasupra. Se taie in forma dorita - dreptunghiuri, patrate inainte de a baga la cuptor pt cca 30-35 min (se rumeneste usor deasupra).

 

Gratiela, Mariuca [huta] si Stefu

[foto]

crede

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...