Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

buna fetelor - reteta Vinete prajite


karamia

Recommended Posts

Am gasit site-ul tot cautand retete rapide si am ramas placut impresionata de retetele postate aici...si deja am inceput sa le testez incepand cu, kumpir:) (care mi-a iesit super si prietenul meu a fost incantat de noutate). Am si eu o reteta pt voi pe care o stiu de la mama (din Moldova) Vintete prajite Ingrediente : o vanata, 1 ou, faina sau pesmet, si usturoi pisat (cantitatile pot fi mai mari in functie de numarul de persoane) se ia vanata, se spala bine si se taie felii subtiti cam de 0,5-1 cm(pe lat nu pe lung). Feliile tataie se trec prin faina si apoi prin oul batut si se pun in tigaie in ulei incins pana se rumenesc pe o parte si apoi se intorc sa se rumeneasca pe cealalta parte (rumenit inseamna sa se faca maronii nu sa fie prajite precum cartofii pai). Cand se scot, se scot pe o farfurie pe care ati pus initial servetele pt a trage tot uleiul din ele, iar apoi se toarna cu o lingurita usturoiul pregatit ( usturoi pisat amestecat cu sare,piper, ulei si otet in cantitati mici si frecat bine , apoi se toarna apa usor peste compozitie sa se dilueze )si se servesc calde sau reci ..sunt foarte gustoase, iar la mine in casa se termina in maxim 15 minute :) sper ca am explicat pe intelesul tuturor (adik nu m-am complicat eu in explicatii , asta fiind prima data cand dau o reteta), fara sa para complicat pt ca nu este. Pofta buna si sper sa va placa asa de mult cum ne place noua :) Carpe diem!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Karamiaid="red">,si mie mi-au pacut cartofii kumpir,chiar am impresionat si pe altii caci au preluat si ei repede reteta[:D]

De vinata prajita stiam,dar nu o prea faceam.Acuma ca mi-ai adus aminte,chiar o voi face si eu.

Mersi la toti pt recete,pa.

 

Alina,nascuta in Chisinau

Sami,Evi,Lori,si taticul nostru drag

album

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca incerc sa fac maine vanata prajita, pana acum le papam doar sub forma de salata, dar nu suna rau reteta ta.

[cool]

 

Daniella id="teal"> si [copil] Alexisid="red"> 18 nov 2004

 

"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E minunata reteta cu usturoi.

 

Eu mai fac vinete prajite (feliile rotunde) pt a prepara cu ele o mancarica de vinete la cuptor cu rosii si mozarella. Pun felii alternande de vinete, rosii, mozarella, mai stropesc cu putin sos de rosii , busuioc si oregano. Uneori pun si 2 catei de usturoi pisati in sosul de rosii.

 

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004

[foto][iepu]Almaid="teal">,poze noiid="teal">,si mai noiid="teal">,cele mai noiid="teal">,nou-nouteid="teal">,

[foto]poze yahooid="teal">

 

 

Povestea Almeiid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by danyce

E minunata reteta cu usturoi.Eu mai fac vinete prajite (feliile rotunde) pt a prepara cu ele o mancarica de vinete la cuptor cu rosii si mozarella. Pun felii alternande de vinete, rosii, mozarella, mai stropesc cu putin sos de rosii , busuioc si oregano. Uneori pun si 2 catei de usturoi pisati in sosul de rosii.Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004[foto][iepu]Almaid="teal">,poze noiid="teal">,si mai noiid="teal">,cele mai noiid="teal">,nou-nouteid="teal">,[foto]poze yahooid="teal">Povestea Almeiid="red">


id="quote">id="quote">Suna super bine reteta cred ca am sa incerc si eu...![pofta]Anto"Stau pe DC si asta imi ocupa tot timpul!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai mei sunt fani vinete prajite, eu fac la fel si salata de dovlecei pane, cel putin acum vara e o garnitura super ptr orice..mai ales daca le tii la frigider, sunt super racoroase[cool]

 

[mamica]Madau siid="Comic Sans MS">id="black"> [copil]Alexia Miruna (15 dec 2005)id="Comic Sans MS">id="red">

poze pana la 1 an, de la 1 la 2 ani, Antalya 2007

povestea nasterii Mirunei

filmulet aniversar [i]

filmuletze poznase 1 si 2id="Comic Sans MS">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu mai am o varianta la vinetele prajite: tai felii de vanata si dovlecel si le pun putin cu sare sa scoata zeama din ele, tai si felii de rosii - incercati sa aiba toate acm aceeasi circumferinta. Se ia cate o felie din fiecare si se pun impreuna (felia de rosie se da inainte prin faina si se pune intre felia de dovlecel si cea de vanata) se dau toate prin faina si ou, se pajesc la foc mica ca sa se patrunda....dupa ce se scot se pot servi cu mujdei de usturoi frecat cu ulei si in care puneti iaurt.

Sunt delicioase....combinatia de gusturi e dementiala si servite cu iaurtul cu usturoi rece e perfecta.

 

Pofta mare.

 

[/url]"]Evolutie Daria

Poze

Ne votati?: CONCURS

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...