Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

buna fetelor - reteta Vinete prajite


karamia

Recommended Posts

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Vinete prajite cu ciocolata

 

2 vinete taiate in felii foarte subtiri

sare (de mare)

faina pentru tavalit feliile de vinete

ulei de masline pentru prajit

450 g tablete de ciocolata amara (65-85% cacao)

250 ml lapte

o jumatate cana de migdale prajite (nu sarate) si taiate bucati (sau dupa gust)

 

 

Se sareaza vinetele si se lasa in strecuratoare sa se scurga 30 min. Se clatesc in jet de apa si se usuca in servet de hirtie. Se dau prin faina si se prajesc in ulei fierbinte (375F daca aveti termometru). Nu se ingramadesc toate vinetele in tigaie. Se prajesc pe rind si se scot pe servete de hirtie ca sa absoarba grasimea.

 

Separat, ciocolata se pune intr-un castron rezistent la temperatura deasupra unei bai de aburi (castronul nu trebuie sa atinga apa). Se toarna laptele si se amesteca cu telul pina se omogenizeaza.

 

Se pun vinetele pe un platou, se pune sosul de ciocolata deasupra (din furculita) si apoi se presara migdalele.

 

Poza aici:

 

http://www.foodtv.ca/recipes/recipedetails.aspx?dishid=5089

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Karamia, am facut ieri vinete prajite cu usturoi si n-au iesit rele delok! Am retinut si varianta cu vinete, dovlecei si rosii!

[cool]

 

Noni, tu chiar ai incercat reteta de vinete cu ciocolata ..sau vrei sa experimentezi pe noi?[bibe]

 

Daniella id="teal"> si [copil] Alexisid="red"> 18 nov 2004

 

"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu iubesc vinetele asa de mult incat orice alta metoda de a le prepara decat "salata" este pur si simplu blasfemie [q]

Eu fac salata de vinete in felul urmator (am vazut ca e mai putin obisnuit dar iese minunata!!): vinetele le coc pe o tava ca sa nu se crape coaja si sa umple salata de bucatele de coaja arsa. Apoi adaug cam un catel intreg de usturoi si o ceapa potrivita (cantitatea standard pentru o familie de iubitori de vinete este de 2 kg de vinete), sare, nitel ulei si 2-3 linguri de maioneza.

As manca salata de vinere tot timpul anului zi de zi!! [papica]

 

Va pup!

 

:) Sanatate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by daniella4

[br

 

Noni, tu chiar ai incercat reteta de vinete cu ciocolata ..sau vrei sa experimentezi pe noi?[bibe]

 


id="quote">id="quote">

 

Daniela, sosul de ciocolata este amar, nu dulce. Este foarte important ca ciocolata sa aiba cel putin 65% continut de cacao. Eu folosesc 85% pentru gatit (nu prajituri).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by antosit
quote:Originally posted by danyce

E minunata reteta cu usturoi.Eu mai fac vinete prajite (feliile rotunde) pt a prepara cu ele o mancarica de vinete la cuptor cu rosii si mozarella. Pun felii alternande de vinete, rosii, mozarella, mai stropesc cu putin sos de rosii , busuioc si oregano. Uneori pun si 2 catei de usturoi pisati in sosul de rosii.Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004[foto][iepu]Almaid="teal">,poze noiid="teal">,si mai noiid="teal">,cele mai noiid="teal">,nou-nouteid="teal">,[foto]poze yahooid="teal">Povestea Almeiid="red">


id="quote">id="quote">Suna super bine reteta cred ca am sa incerc si eu...![pofta]Anto"Stau pe DC si asta imi ocupa tot timpul!"
id="quote">id="quote">Am facut aseara o tava dar...a fost cam mica[:D]!Danyceid="red"> multumim pt. reteta este foarte usor de facut, ieftina si gustoasa![flo][flo][flo]Anto"Stau pe DC si asta imi ocupa tot timpul!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by noni930
quote:Originally posted by daniella4[brNoni, tu chiar ai incercat reteta de vinete cu ciocolata ..sau vrei sa experimentezi pe noi?[bibe]
id="quote">id="quote">Daniela, sosul de ciocolata este amar, nu dulce. Este foarte important ca ciocolata sa aiba cel putin 65% continut de cacao. Eu folosesc 85% pentru gatit (nu prajituri).
id="quote">id="quote">M-am lamurit.Nu stiu daca voi incerca reteta, ca sunt mai conservatoare, dar cine stie? In studentie papam telemea cu dulceata de trandafiri...Daniella id="teal"> si [copil] Alexisid="red"> 18 nov 2004"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DANYCE,deci daca am intzeles eu bine[:D],vinetele se prajesc in prealabil si apoi se baga la cuptor?

 

Cind am citit acum citeva zile,am fost sigura ca retzeta ta(care mi-a sunat bine[:D])este si cu bostanei!Asa ca eu am cumparat si bostanei!Oare sa fac si cu bostanei sau mai bine sa nu risc experimentul?

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...