Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

inca o reteta - mamaliguta pripipita


karamia

Recommended Posts

Pentru ca tot m-am apucat de impartasit retete , mai am una foarte buna (tot din Moldova) pe care am testat-o pe prietenul meu originar din Bucuresti si care nu mai mancase asa ceva pana acum Mamaliguta pripita Se prepara mamaliguta (pt necunoscatoare se fierbe in ceaun de tuci apa cu sare sa aiba gust mamaliguta si cand fierbe se toarna malaiul si se amesteca cu un melesteu pana nu mai sunt cocoloase).... Mai e nevoie de branza (de vaci , feta sau de care va place )..care se piseaza (daca nu este deja), se adauga sare si patrunjel si puteti pune si bucatele de parizer, salam , kaizer dar feliute taiate mic Dupa ce e gata mamaliguta se ia un castron de tabla sau portelan (fiecare ce are)se unge cu margarina tot castronul si se intinde mamaliguta un strat, apoi se pune un strat de margarina si apoi un strat de branza si (amestecata cu sare si patrunjel, iar peste puteti pune cum am zis parizer, carnaciori, kaizer)), apoi un nou start de mamaliguta , un strat de margarina si unul de branza si parizer, kaizer carnociori(ce aveti, iar daca nu aveti nu-i nimic, tot buna o sa iasa:)), si ultimul strat sa fie de mamaliguta.....pe care puteti sa radeti niste cascaval(asta in functie de ce are prin frigider fiecare) Se pune castronul la cuptorul deja incins si se lasa in jur de 10 minute pt a se incalzi continutul si amesteca savoarea ingredientelor Se scoate si se rastoarna intr-o farfurie sau puteti astepta sa se raceasca si mancati din castron .......pot spune ca este o bunatate , iar unui orasean convins precum prietenul meu i-a placut mult :) Nico Pofta buna si sper sa va placa Carpe diem!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Doamne, karamia, dupa o portie de mamaliguta din asta ...[grasa]

suna extrem de apetisant, eu insa nu as manca foarte des asa ceva, daca vreeau sa mai incap in haine [;)]

O intrebare: nu ar fi mai bine sa se unga ce se unge pe acolo cu unt, ca margarina e tare pacatoasa (a se citi nesanatoasa)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diablette poti sa mananci linistita mamaligutza cu branzica de vaci, 100% nu ajungi [grasa]. Untul/margarina nu-s obligatorii, iti spun sigur ca si eu imi preparam mamaligutza in felul asta, doar mamaligutza si branzica de vaci peste care presaram putina sare, si eu sunt la o continua dieta. Ca sa o poti da si la cuptor, foloseste telemea de vaca proaspata, care este de asemenea o branzica de regim si spre deosebire de branza de vaci, se topeste putin la caldura (cel putin cea de Napolact pe care o mananc eu asa se comporta si e delicioasa).id="Comic Sans MS">

 


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.id="red">id="Comic Sans MS">
id="left">id="size1">

Recently become Mrs. Perfectid="Book Antiqua">id="red">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...