Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aperitive


Recommended Posts

Fetelor , cucuietelor, care va pricepeti bine la capitolul gatit va rog ajutati-ma cu niste trucuri pentru niste aperitive, am un eveniment in familie si vreau sa pregatesc ceva deosebit, ma intereseaza mult si aspectul estetic.Multumesc mult.[flo] Mamica de nazdravan Rares [bonjovi] si [copil] Mihnea [url=http://www.bebemagia.ro/bebe.php?cod=1840][img] [url=http://www.bebemagia.ro/bebe.php?cod=2259][img] Good things last forever.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Uite aici cateva retete luate de pe Culinar:

aperitiv interesant

chec aperitiv

clatite cu carne

ciuperci umplute

 

Si daca ai rabdare cu siguranta vei mai gasi multe alte retete acolo.Eu am incercat multe retete de pe Culinar si toate au iesit o minunatie.

Spor la treaba!

 

------------------------

ADINA SI VLAD (17-11-2004)

 

VLAD

POZE CU PUIUTUL MEU

filmulete Vlad

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Muffins aperitiv

 

e nevoie de:

 

300g faina (self raising)

1 lingurita praf de copt

125g brinza cheddar rasa

250 ml lapte

2 oua

4 lingurite ulei masline

bacon- cam 6 felii, dar daca nu am pe moment in casa pun orice fel de afumatura,de obicei bucati de carnaciori

 

se amesteca faina cu praful de copt,branza si bacon (bacon care trebuie in prealabil gatit la grill sau prajit usor si apoi taiat cubulete mici)

separat se bat usor ouale cu laptele si uleiul de masline

se amesteca cele 2 compozitii si apoi se pune in forme rotunde de hartie la cuptorul preincalzit la 200 grade.

se lasa cam 15-20 minute

pofta buna!

 

 

de-ale gurii

Stefan Peter[bonjovi](1 an si 7 luni)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Hildegard

Muffins aperitive nevoie de: 300g faina (self raising)1 lingurita praf de copt125g brinza cheddar rasa250 ml lapte2 oua4 lingurite ulei maslinebacon- cam 6 felii, dar daca nu am pe moment in casa pun orice fel de afumatura,de obicei bucati de carnaciorise amesteca faina cu praful de copt,branza si bacon (bacon care trebuie in prealabil gatit la grill sau prajit usor si apoi taiat cubulete mici)separat se bat usor ouale cu laptele si uleiul de maslinese amesteca cele 2 compozitii si apoi se pune in forme rotunde de hartie la cuptorul preincalzit la 200 grade.se lasa cam 15-20 minutepofta buna!de-ale gurii

Stefan Peter[bonjovi](1 an si 7 luni)

id="quote">id="quote">Vai ce bine suna,miine asta fac,merci de idee :-)Duminica frumoasa.Alba,mami de Darian Valeriu *17.09.1999 https://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Darian & Cassian Teodor *04.06.2005https://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

fetelor,am facut eu azi checul aperitiv de pe culinar,postat de vl-ad si a iesit SUPER!!! se face foarte repede si e aspectuos si bun.

Eu chiar sunt incantata.Sunt mai multe variante pe cele 5 pagini pe care se discuta checul,eu am facut-o pe prima.

 

O sa fac si eu muffins-urile alea[:D] suna tare bine!

 

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the

moments that take our breath away.

 

Anca

carnavalid="red">

Marc

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Eu cand am evenimente in familie la capitolul aperitive nu ma stresez prea mult, am mereu cateva trucuri care merg la sigur. In primul rand aricii: o portocala/grepfruit/mar/rosie (ce aveti in casa, rotund sa fie) in care se infig scobitori (eu am unele speciale din plastic cu capatul in forma de fructe si legume) pe care s-au insirat cubulete de cascaval, sunca, ardei gras, masline. Le aranjez astfel incat sa arate ca un arici si le pun intr-un castronel mic de dimensiunile potrivite.

 

Apoi fac tartine cu branza topita si legume. Iau branza din aia la tub si paine feliata gata prajita (un fel de crutoane doar ca in forma de felii). Tubul de branza il intep intr-un loc si apoi fac modele pe feliile de paine cu "firicelul" de branza, apoi presar ardei gras tocat sau codite de ceapa verde tocate marunt.

 

Mai fac ciupercute (ou umplut acoperit cu o jumatate de rosie scobita si picatele din maioneza), "peste" din salata de vinete sau de peste cu solzi din masline feliate. Din ou umplut taiat transversal pe jumate se pot face si vaporase cu o scobitoare si o frunza de andiva mica.

Daca vreti sa vedeti poze, va pot pune un link :-)

 

Leah

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...