Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Medicinisti din toata lumea uniti-va....AICI! (3)


Recommended Posts

Of, ca tot s-a dat liber la amintiri din sarcina (si am fost prea ocupata pana acum sa mai disec momentele frumoase sau mai putin frumoase de dinainte de `explozia Alexandra` [:D])... momente frumoase au fost din plin pentru ca am avut o sarcina usoara, ca la carte, cu greturile de rigoare dar apoi linistita si asa cum mai spuneau mamici de aici, care a trezit interesul tuturor colegilor, acestia interesandu-se permanent de `burtosul` meu - lucru care desigur mi-a lipsit dupa nastere... Imi permit cu ingaduinta voastra sa depan si eu niste amintiri suparatoare pentru mine, ca un preambul insa la intrebarile pe care mai vreau sa le ridic aici. Incep cu partea care pana la urma s-a dovedit a fi buna pentru moralul meu - adica nu mi-am mai creat stress - faptul ca am facut doar: - analizele simple in sarcina, fara triplu test pe care dr. meu nu mi l-a mai recomandat...(am intalnit si eu un caz cand i s-a spus mamei in urma testului ca ar fi bine sa avorteze sau sa paraseasca copilul la nastere?!!!, dar in urma consultului la alt medic acesta i-a explicat ca analizele ei corelate nu indica o problema reala intrucat in Ro aceste analize pot fi inselatoare...) - un 2D, pe cand cumnata mea spre exemplu a ajuns pana la 4D, fiind instiintata de prezenta unei posibile malformatii la nivelul creierului... Mi-am imputat faptul ca desi am descoperit sarcina foarte devreme, am ajuns la un medic (care sa ma consulte - nu ca cel care m-a refuzat pe motiv ca nu are aparat eco, in spitalul Giulesti, chemandu-ma dupa sarbatori) dupa luna a treia. Am intrebat de medici in stanga si in dreapta, hotarandu-ma foarte greu findca nu vroiam sa trec din medic in medic ci sa gasesc unul si bun. Am gasit in cele din urma, un dr. foarte bun, profesional, in cabinetul caruia nu m-am simtit grabita, tensionata... Lucrurile au inceput bine, am avut incredere in medicul meu pana aproape de sfarsitul sarcinii. Mi-am dorit intotdeauna sa nasc normal si multa lume m-a intrebat de ce, daca exista cezariana. Mi-am dorit asta foarte mult fiindca eu tineam sa imi vad copilul imediat dupa nastere (Povesti cu pus copilul imediat la pieptul mamei... pus copilul la san dupa cel mult trei ore... povesti care nu prea se intamla in Ro.), eu fiind adepta ideii ca nasterea normala este mult mai benefica pentru fat. Medicul mi-a prezentat (sau creat, nu mai stiu cum sa zic) o situatie in care modalitatea cea mai potrivita de nastere pentru bebe era cezariana. Eu am un mare respect in general pentru statutul de medic si aveam o incredere mare in dr. meu, de aceea am fost convinsa in cele din urma ca asa e mai bine. Mi-a mai ramas speranta de rahianestezie, ca totusi, cantitatea de anestezic sa fie cat mai mica iar eu sa-mi pot vedea bebele. Dr. nu a fost de acord (si cat am plans ianintea nasterii pentru ca mi-a vorbit de faptul ca s-ar putea sa-mi vad copilul deabea a doua zi, asta depinzand de medicul neonatolog de garda...!) Nu vreau sa intru in amanunte despre ceea ce m-a facut ca in final sa-mi pierd increderea in dr. meu, cert e ca am luat hotararea de a merge in continuare pe mana lui (chiar daca in ultimele 3 zile dinaintea programatei cezariene luam cand decizia de a apela la opiniile altui medic, eventual chiar asteptarea datei normale de nastere si riscul unei nasteri la orice camera de garda... cand revenirea la ideea de a nu schimba medicul pe ultima suta de metri!) Ma lungesc si nu am intentia sa devin plictisitoare, acum vreau sa va cer opiniile si parerile voastre in doua privinte: 1. Disproportia materno - fetala este indicatie clara de cezariana, riscurile pentru fat fiind asa de mari? Adica totusi n-as fi riscat folosirea forcepsului asa cum mi s-a spus sau ruperea perineului. 2. De ce oare inca se mai indica anestezie totala cand am citit atat de mult ca rahianestezia se face acum fara riscuri - mi s-a motivat ca pot ramane cu dureri de coloana, am citit ulterior ca multe mamici sunt departe de a se plange de asa ceva. Ma opresc aici si va pup si pe mamici si pe bebici! Alexandra si mami Elena http://pg.photos.yahoo.com/ph/shatinel/album?.dir=9aa2scd&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 296
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Greieras, si eu astept cu mare interes parerile colegelor de pe obstetrica si ATI. As vrea sa mentionez un singur aspect, care revine partii de pediatrie. Mie mi-e groaza de suferinta fetala acuta, la nastere, prin hipoxie, de traumatismele obstetricale uneori inerente, probleme care pot aparea in urma unui travaliu greoi sau prost condus, in urma nasterilor provocate (e la mare moda chestia asta - Nico poate sa confirme) si a altor factori. E drept ca un medic capabil, poate sa ajute o pacienta sa nasca natural f bine. Cu toate astea, am vazut atatia copii "scosi" defectuos si cu mari probleme, cu sechele neurologice. Asta este unul dintre motivele pentru care m-am ferit sa nasc natural, desi medicul meu era un om si un profesionist de exceptie. Revenind la intrebarea ta, daca macar un moment s-a pus problema ca daca nasti natural e posibil sa iti puna forceps (poate nu era cazul, sa zicem, dar ai hotarat sa nasti cu medicul respectiv si nu mai puteai da inapoi atunci), eu zic sa nu regreti ca ai facut cezariana (desi sunt si medici care pun forcepsul f bine, dar de ce sa ajungi aici cu buna stiinta). Nu stiu cum e cu rahianestezia, daca e mai buna sau nu decat generala, dar stiu ca multi prefera anestezia generala pt ca relaxarea musculara este mult mai buna. Eu am avut peridurala si dr meu nu era f incantat, dar a fost ok pana la urma. Nu stiu daca a fost sau nu o coincidenta, dar la locul in care am avut cateterul de la anestezie, m-a durut cateva luni (nu mai zic atunci in primele zile, cand am ajuns acasa. Nu m-a durut la locul inciziei pe burta, cat m-a deranjat spatele). Chiar vroiam sa intreb si eu: e normal sa se intample asa? Alina [gravi] [baietel] [url="http://bd.lilypie.com/EMwkp2.png"]Radu Teodor[/url] si [url="http://b2.lilypie.com/VYVwp2.png"]Anya Ioana[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Greieras, uite cum stau lucrurile, intai raspund la intrebari si dupa aia comentez ce ai scris tu: -disproportia cefalo-pelvica este indicatie clara de ceza, gandeste-te ca tre sa iasa un mar printr-o gura de sticla de suc ...cam asa ceva, deci fatul apreciat mare si bazinul stramtat. Acum este cu dus si intors, am vazut "disproportii" cu fat de 3000 g ... sa-mi fie iertat dar graba de astazi este cea mai importanta. Am taiat, am luat banu` si am plecat [bang].... -se face AG pt ca : sunt spitale cu medici care nu pot punctiona din diverse motive col.vertebrala, cele mai intalnite sunt nestiinta si lipsa trusei de rahiperi. De ce sa vada femeia ca eu am plecat la 5 minute dupa ce am intrat in sala( de operatorul care incaseaza potul vorbesc aici), lasa ca raman rezidentii, "isi fac si ei mana", daca ai avea rahi, ai vedea tot ce se intampla in jur....vreti sa va mai zic sau ma opresc ?? [bang]....ma opresc ca intelegeti voi mai bine. Anya, nasteri provovate nu se mai poarta de catava vreme, cel putin la noi, in schimb e trendy ceza. pe diverse motive care mai de care mai inchipuite.... Diana R...stateam pe spate ca eram amortita la picioare, imi erau de lemn , am avut rahiperi. Oricum in pozele alea ar trebui sa pun asa un citat mic" Nico se face ca alapteaza si Mara se face ca suge"[bang][bang] pt ca fii-mea dupa suferinta de la nastere nu a stiut sa suga, am mers si 2 sapt la cursuri de invata copkilu sa suga, se tin in ambulatorul spitalului, dar nu a invata si pace...SFA de la nastere a determinat acum un retard motor care ma scoate din minti[zid] Greier, nu sunt de acord cu dr. tau!!!! 1: analizele uzuale din sarcina nu sunt suficiente, triplu test este bine de facut, la fel si echo, macar 1 la 2 luni cel putin. A...ca da bunul Dzeu si nu se intampla nimic, ca maica-mea a nascut pe frate-miu de 5200 pe jos, ca sunt femei care nu fac echo si nu se intampla nimic....DAR, daca bb are circulara de cordon si ti-l trage pe jos, daca are o malformatie si nu se vede sau alta problema, macar stii la ce sa te astepti, mergi intr-un spital cu echipament de reanimare neonatala, echipa este pregatita, nu se da nimeni de ceasu1 mortii dupa ce se trezesc cu copilu` nu stiu cum... Uite cum am facut eu INAINTE de sarcina, poate e exagerat dar am vrut sa fac totul pt viitorul meu copil: -cu 6 luni inainte am lasat pilulele -cu 6 l. inainte mi-am pus maselele lipsa si plombat dintii care aveau nevoie, pt ca din cauza hormonilor de sarcina se pot ivi probleme cand te astepti mai putin -cu 3-4 l. inainte am mers la INST.Cantacuzino si am facut Complex Torch, adica Toxoplasma, Rubeola, Chlamydia, Herpes,in plus, Citomegalovirus, culturi col+secr. vaginala. -si eu si Stefan am facut RBW si HIV, eu am facut si Ag . HBs. -cu 6 luni am luat ACID FOLIC pt profilaxia defectelor de tub neural( spina bifida), am luat 6 luni inainte si apoi inca 3 dupa fecundatie. -am facut o echo de control -am luat si eu si Stefan vitamine pt orice eventualitate, Eurovita, nu ceva special. Asa..deci, toate astea pe banii nostri, nimic facut in spital pe gratis. Echo de sarcina le-am facut la cei mai buni dr. din Buc, pt ca mai bine dau un ban si-mi spune ceva sigur decat sa umblu cu fofarlica prin spital si sa-mi insire verzi si uscate... E adevarat ca singurul lucru pe care NU l-am facut , afost sa-mi aleg un medic mare, am ales pe cineva cu acre ma intelegeam bine, fara mari pretentii materiale. La fel si cand am nascut am stat in salon normal, nu rezerva, cu alte 5 mame, am plecat a 2a zi de la ceza din spital pt ca nu erau paturi si ma-m gandit ca eu stiu ce am de facut acas, da una saraca care nu e de meserie, tre sa invete ce si cum si am eliberat rapid patul. asta cu plecatul rapid a fost o idiotenie, pt ca Mara a avut icter 3 sapt [bang] si am tras-o singura acasa. Hai ca v-am innebunit, dadu logoreea scriptica peste mine....daca Mara sta cu ta-su, deh..... Va pup pe toate. www.nico.stfp.net
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Bun venit noilor colege! [flo][flo][flo] De cand nu am apucat sa va mai citesc ati si ajuns la capIII. Anul nou ne-a adus un nou apartament, pana acum am stat in garsoniera, si acum am reusit sa terminam cu amenajatul casei, iar acum fetita mea are in sfarsit camera ei, de care spre bucuria mea, e foarte incantata. Vad ca s-a dat tonul la amintiri din sarcinia, si am rememorat si eu venirea furtunoasa pe lume a Brianei. Pana la 32 de sapt am avut o sarcina usoara, ca la carte, dupa care brusc s-au declansat contractiile, am facut HTA, si intr-o sapt am nascut in ciuda tratamentului [bang][bang][bang].Am nascut prin cezariana cu rahianestezie, datorita suferintei fetale. Acum Briana e mare, face imediat un an, si e domnisoara in toata regula. Va pupacim [pup] Mona & Briana (8.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nico,e mortala pustoaica ta!Sa-ti traiasca!o dulce si o dolofana cu gura pana la urechi[il] V-am citit povestile,care mai vesele,care mai putin,din pacate sunt stoarsa ca azi am alergat la 8 anestezii pe 2 etaje ca la nebunbi[fara sa fiu de garda[;)],ci doar tineam locul unei colege mai tinere care a avut ghinionul sa i se imbolnaveasca rau ambele fetite[:(],de venise plansa azi sa se invoiasca[:(] Ma revolta insa si nu ma pot abtine cand vad cum la atatea clinici celebre[ca doar toata lumea buna isi doreste sa nasca in Bucuresti,nu?[:p]]inca se indica aiurea anestezii generale la cezariene,cand astea sunt rezervate ca indicatie[de exemplu la suferinta fetala,cand taman atunci pe unii ii apuca dragostea de rahi![:p]].Apropos de relaxare,nu exista relaxare musculara mai buna decat cea data de o rahi bine instalata!Peri insa,intr-adevar,da o relaxare mai slaba,dar nu insuficienta sa practici o cezariana.A,ar mai fi un motiv:daca te cacai la o cezariana peste 2 ore,normal ca nu-ti ajunge rahi sau relaxarea data de peri nu-ti convine!Daca faci cum fac majoritatea la noi,in jumatate de ora-o ora,e excelent. Anya,tu spuneai ca ai avut dureri lombare de la cateter?Da,este posibil,se intampla,rar,dar este o complicatie citata in carti[doar esti cadru medical,nu?[sm]].M-a ferit DD de asa ceva la pacientele mele,dar am auzit,si la nume mari,deci nu e legat de nepriceperea anestezistului[dupa cum o cicatrice cheloida,de exemplu,nu este vina chirurgului[:)]]. [url="http://new.photos.yahoo.com/balcanalina/albums/"]Alexandru,soarele nostru[/url] http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10724;307/st/20050425/n/Alexutu%27/dt/7/k/6333/age.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor fetelor, am si eu o rugaminte.Soacra mea a fost diagnosticata cu hiperplazie adenomatoasa complexa cu atipii, glande endometriale proliferate cu excrescente papilare cu epiteliu stratificat si celule prezentand nuclei martipi neregulati polimorfi veziculosi cu mitoze si stroma redusa neinvadata. Ati putea sa ma ajutati cu acest diagnostic. Va rog frumos[bis] Medicul i-a spus ca trebuie sa se opereze urgent.Poate fii cancer? MULTUMESC INCAODATA[;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aha, Mamacita, m-am lamurit. Ma gandeam eu ca nu depinde de dr., pentru ca nici una dintre colegele mele care au fost anesteziate de ea nu au avut dureri lombare. Apropo, care este diferenta dintre peri si rahi? Ca si avantaje si dezavantaje pt pacient. Nico, ar fi bine sa nu mai fie nasteri provocate. Poate e specific clinicii voastre, caci eu aud mai peste tot. ...Eu am fost una dintre acelea care au ingrosat numarul cezarienelor pe un motiv inchipuit, desigur [:D]. Dar nu regret deloc. Si defapt nu ma mira ca din ce in ce mai multe paciente vor cezariana, la cate se intampla...Eu am tot respectul pentru mamicile care vor sa nasca natural si deasemenea pentru medicii care stiu sa le ajute sa se termine cu bine. Ca tot vorbeai de triplul test, eu am insistat sa-l fac la prima sarcina, desi medicul meu m-a sfatuit ca nu e cazul, in primul rand ca aveam sub 30 ani si pt ca la noi nu exista niste date cu care sa se compare rezultatele, si atunci se raporteaza la datele statistice din strainatate. Eu as indica sa faca triplul test impreuna cu dublul test si corelate cu translucenta nucala, in special la paciente peste 30 ani. Pe mine m-a speriat groaznic ca a iesit un risc crescut, si nu sunt singurul caz. Am stat cu emotii pana am nascut, desi toata lumea incerca sa ma linisteasca, dar stii cum e... Cu restul analizelor sunt de acord si asa am procedat si eu. Le-am facut si inainte de sarcina si chiar am descoperit ca aveam IgM antitoxoplasma, cu IgG absent. abriana, ma bucur ca ne-ai mai scris. Alina [gravi] [baietel] [url="http://bd.lilypie.com/EMwkp2.png"]Radu Teodor[/url] si [url="http://b2.lilypie.com/VYVwp2.png"]Anya Ioana[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...