Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Medicinisti din toata lumea uniti-va....AICI! (3)


Recommended Posts

vai, ce harnicute sunteti! eu sunt in asteptarea sesiunii[:D] nastere usoara, megbeng! travaliu cat mai scurt! le admir pe cele care vor sa nasca natural. am avut o multime de colege, care, doar de frica durerii au preferat cezariana. eu insa sa n-aud de anestezie!!! si in cazul meu a fost bine, eh, ambii cu dubla circulara de cordon, dar asta e... acum sunt nervoasa rau, ca zau ca uneori mi-e rusine de tagma noastra a medicilor. o cunostinta a unei prietene a fost diagnosticat cu adenocarcinom tubular-plamani si trebuie sa faca chimioterapie si e plimbat dintr-un oras in altul. de la suceava, ca nu mai aveau locuri l-au trimis la iasi, iar de aici inapoi. chiar ca esti condamnat la moarte si asta la numai 38 de ani... nici nu mai am cuvinte.... maria si baietii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 296
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Elbi, ce ciudat suna pt mine acum...sesiune [:D]. Bravo tie! Felicitari pentru curaj si pentru vointa. Nu stiu cand ai timp sa le faci pe toate. Din pacate, cazul expus de tine nu este singular...si e chiar dramatic. Dragi colege, mai opriti-ma, ca am un spor la scris ceva de speriat.[:D] Asta inseamna ca ma simt in largul meu alaturi de voi. Ei, sa ma mai auda cineva ca n-am timp de nimic toata ziua [:D] Alina [gravi] [baietel] [url="http://bd.lilypie.com/EMwkp2.png"]Radu Teodor[/url] si [url="http://b2.lilypie.com/VYVwp2.png"]Anya Ioana[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elbi ,bafta in sesiune ! Incep si eu cu primul examen sambata si nu am avut timp de nimic .Am examen la informatica si nu pricep nimic din Accesul asta .Eu si informatica suntem ca baba si mitraliera . In alta ordine de idei am operat copilul azi de polipi si e ok .La dr Gheorghe pe care mi l-ati recomandat .Multumesc pt recomandari . Mama lui Andreiutzu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stai asa ca nu ma las nici eu mai prejos! Anya, unde a plecat Dr. Urlateanu? Si mai ales cand? E adevarat ca nu am mai trecut de un an prin spital (acolo mi-am facut majoritatea stagiilor) asa ca se puteau intampla multe! In ceea ce priveste nasterea naturala versus cezariana! Normal c dupa rzaboi multi eroi se arata (e vorba de mine!) Intotdeauna mi-am dorit sa nasc natural! Evident ca acest vis s-a spulberat de la inceputul sarcinii! Cand am intrat in travaliu mi-am dat seama ca e bine totusi ca-mi face cezariana! Acum ma uit la minunata cicatrice cheloida de pe mijlocul burtii mele si imi aduc aminte cu nostalgie la abdomenul plat pe care il aveam inainte! Si mai e si stramba! Pe urma ma uit in patutz la baietii mei minunati, ma gandesc ca mai am si un uter functional si ii multumesc in gand profesorului Banceanu si echipei sale de doctoritze minunate pentru cezariana asta! Asa ca fiecare cu avantajele si dezavantajele ei! Olim, ceea ce ai scris tu este probabil un rezultzt de la o bipsie de uter! Nu sunt ginecolog de specialitate dar din ce stiu eu nu este un rezultat prea incurajator! Si operatia este intr-adevar indicata in aceasta situatie! Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult! Poate colegele mele stiu mai multe! Sanatate multa!
Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iar in ceea ce priveste anestezia: Eu sunt foarte fericita pentru ca a fost generala! Nu cred ca as fi suportat sa fiu constienta la cum a decurs cezariana mea! Si in plus, cu exceptia balonarii inerente (agravate si de faptul ca pacienta a fost extrem de necomplianta si s-a apucat sa manince de la Mac Donald's in a treia zi de la interventie), nu am avut nimic!
Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ha, ha, ha, Sheann, am zis ca ma opresc, dar nu m-am putut abtine sa nu comentez, cand am vazut ca tu ai mancat de la Mac. Eu am facut o criza groaznica de hipoglicemie dupa cezariana si imi era o foame de muream, cu transpiratii, tremor...de toate. In mometele alea simteam ca n-o sa ma satur niciodata. Numai fripturi cu piure, gratare si prajituri visam. Am trisat si eu cu un iaurt in prima zi, apoi mancam in zilele urmatoare cat 3 (mai de regim, dar cantitati uriase de sticksuri, paine prajita...mmmm...branza de vaci, o bunatate). Cu 2 saptamani in urma nascuse prietena mea in Anglia, tot cezariana cu peridurala si nu a avut nici o interdictie la mancare, inca din prima zi. Bine, aia sunt niste ciudati in general, pt ca au programat-o pt operatie cu vreo 2 luni inainte, la fix 38 saptamani. Bineinteles ca bebe a facut tahipnee tranzitorie, ca nu era deloc pregatit sa iasa...hai ca dau dintr-una in alta. Nico, maine implinesc 16 saptamani de sarcina. Am o burta explodata care a crescut intr-o saptamana de la stadiul plat la un aspect de sarcina de 18 saptamani (m-am uitat eu la pozele din sarcina trecuta si cam asa aratam la 18 sapt). Lasa, sa-mi iasa pe nas, ca muream sa am burta mare [:D] Alina [gravi] [baietel] [url="http://bd.lilypie.com/EMwkp2.png"]Radu Teodor[/url] si [url="http://b2.lilypie.com/VYVwp2.png"]Anya Ioana[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aveam nevoie de raspunsurile voastre si va multumesc foarte mult pentru ele. [pup] Sunteti niste mamici foarte calde si atente, ma bucur pentru puiutii vostri [mamica]! Alexandra si mami Elena http://pg.photos.yahoo.com/ph/shatinel/album?.dir=9aa2scd&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

intr-adevar nu este infectie urinara e doar uterul meu de k...scuze de expresie! m-au mai lasat durerile am fost la medic si mai bine nu ma duceam ca ieri plangeam cu sotul pe unde apucam.ma mananca undeva sa-l intreba de ce trebuie sa ma feresc cel mai tare,prognosticul cel mai prost chestii de genul asta....cel mai dragutz a fost cand mi-a spus ca ar trebui sa ma internez de la 6 luni la szeged ca el nu are incredere 100% daca copilul se va naste prematur in resursele neo-natologiei din arad(diana tu sti si de ce,multe ati citit si pe forum despre neo-natul din arad...).probabil ieri s-a intamplat sa clachez si eu si sotul in acelasi timp,e pentru prima oara in 5 ani.... alina [gravi]12+ [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! vad ca mai sunt fete care sunt in sesiune si au de invatat, si eu am intrat in sesiune la master. Eu nu prea ma descurc cu timpul, voi cum faceti? Cand Briana e treaza nici o sansa sa citesc ceva, doar cand doarme, dar cum zgubilitica mea doarme cate 20 min de 3 ori/zi, va dati seama..... Am hotarat sa nu-mi mai plang de mila, asa ca va las fetelor, ma duc sa mai citesc ceva. Bafta tuturor care au de invatat! Mona & Briana (8.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sheannamp, multumesc pentru raspunsurile tale[;)]Stim si noi ca nu e buna, ca sotul e medic veterinar si se pricepe, dar am vrea a doua parerea unui ginecolog, ca cei de la mures ne-au spus un lucru si am vrea sa contrastam ce ne-au spus ei. Multumesc incaodata[pup] poate Dma, ar putea sa imi spuna mai multe, mai ales ca e si de la Mures?[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...