Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clatite cu piersici


Recommended Posts

Hello dragelor, Am facut si eu ieri clatite cu piersici.Ba la vreo 2,m-am riscat si cu cirese. Ati incercat vreodata? SUNT EXCELENTE ! Mai facusem cu mere,dar cu piersici never. Se fac foarte simplu : se face aluatul de clatite (nici nu imi pun problema ca nu stiti cum [:D]),si se adauga piersici taiate fie rondele subtiri,fie felii subtiti,sau taiate marunt-marunt.Inainte de rulare,va recomand sa le pudrati pe dinauntru cu zahar pudra,daca va plac mai dulci. A mancat piticul meu de numa tasu' l-a-ntrecut [:D] In speranta ca v-am facut pofta si sariti instant in bucatarie, [url="http://www.flickr.com/photos/9456558@N08/"]Poze cu noi[/url] Cocoloasha si Alexandru cel Mic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

pai fugi si cumpara o tigaie [:D] sau imprumuta de la o prietena......

reteta mea de clatite (aluat) : pt.jumatate de kg de faina,2-3 oua,2-3 linguri de zahar cu varf,1 varf de sare,1 plic zahar vanilat,2 cani lapte si apa minerala (ca sa fie pufoase) pana aluatul devine ca smantana.

ai grija ! laptele si apa trebuie incorporate usor ca altfel se fac cocoloashe [:D],iar tigaia se incinge bine si se umezeste cu ulei inaintea fiecarei clatite !

 

spor la clatite !

 

Poze cu noi

 

Cocoloasha si Alexandru cel Mic

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am priceput, se pun piersicile in aluat, sau in clatita? Ca nu prea se intelege din ce ai scris..

Merci

 

Lilia si Ameliaid="red">(26.09.2004)

id="left">id="right">id="right">

Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. id="size1"> ( DH)id="black">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lilia, in compozitie se pun piersicile! Apoi coci clatitele.

Eu sunt fan clatite cu mere, in aluat pun 2 mere mari rase pe razatoarea mare si apoi le coc. Sunt super de tot! Chiar o sa incerc si eu cu piersici cat de curand!

 

Oana si [sofer] Vladutz (2 ianuarie 2005)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liliaid="red">,in aluat se pun piersicile/cirese/visine/mere,dupa care se coc.

 

Bubu05id="blue">,incearca si cu piersici,ca merita.

 

Ma gandeam sa incerc si un fel de aperitiv cu bucatele mici de piept de pui fiert.

 

Apropo,reteta de clatite cu curry si piept de pui o stiti ?

mmmmmmmm,e delicioasa [papica][pofta]

 

Poze cu noi

 

Cocoloasha si Alexandru cel Mic

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am un dar de a intra pe aici si de a [pofta] de n-ati vazut. Asa am facut si cu prajitura cu visine, eu am facut una cu zmeura,am mancat cu pofta, mi s-a aplecat si restul a fost aruncata la cos.

Dar clatitutzele astea e clar ca trebuie incercate si ele. Yami, yami.

 


Nana, [gravi] 29+id="size2">id="Comic Sans MS">id="blue"> [baietel] Razvan Andrei

In asteptarea lui [copil]

Nunta noastra de vis!id="blue">

Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!id="Comic Sans MS">id="red">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...