Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

legume la gratar


Recommended Posts

am mancat la restaurant legume la gratar(vinete si dovlecei) si mi-au placut mult, mult de tot. [pofta] am facut si eu acasa pe gratar din acela cu apa, care se pune pe flacara aragazului, dar nu au iesit la fel. ale mele au iesit uscate pe cand cele de la restaurant erau zemoase. a facut cineva acasa si i-au iesit zemoase? poate sa-mi dea si mie secretul?
Mari [gravi] 9+ [url="http://community.webshots.com/album/559289809FGKAjJ"]odiseea[/url] Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Mie ciupercile imi ies bune. Nu le las f mult si le aleg pe cele mai mari, mai "carnoase". Alte legume nu am mai incercat. A! Mai faceam - mai mult iarna - cartofi taiati felii. Bunica sotului imi face pe plita de cate ori merg la ea, in Bucovina. Se numesc scrijele. Ale mele nu erau chiar asa bune, dar...

 

Oana [gravi] 36+ [baietel]Victor-Constantin si [testoasa]Stefan-Vladimir 4ani+

 

 

 

 

 

"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ciupercile ies bune in tava la cuptor.

problema cea mare este la vinete si dovlecei. am incercat sa fac si alte legume(cartofi, morcovi) dar nu au iesit de loc.

asa ca... astept in continuare sugestii

 


Mariid="blue"> [gravi] 10+

 

odiseea

 

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.id="red">Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.id="blue">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nemary, gratarul pe care il folosesti tu le usuca, nu au cum sa ramana zemoase. Trebuie sa folosesti un grill, genul acela de gratar plat, cu dungi paralele ([alcool] nu stiu cum sa explic altfel). Astfel legumele iti ies zemoase si gustoase. Eu fac frecvent legumele la grill, la fel si carnea (pui, peste, fructe de mare). Gratarul acela cu apa e bun pt carne grasa (porc, oaie) sau mici, carnati, etc... sa se poate scurge grasimea. Daca mai ai nelamuriri sper sa te mai pot ajuta.

Oana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca Oana se referea la gratarul simplu, de teflon(am dat o cautare pe nenea google [:D] ):

http://images.google.ro/images?svnum=10&hl=ro&gbv=2&q=gratar+teflon a VII-a imagine(nu dau adresa exacta, sa nu fie considerat reclama).

Asa ceva folosesc pt. legume si carne. Legumele nu sunt suculente dar nici uscate. Imi plac rosiile(feliate) facute la gratar, le caramelizeaza la suprafata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D] Multumesc Darria, exact despre acest tip de gratar este vorba. Ma rog, mai exista si din fonta si alte materiale, nu numai teflon, dar ideea e aceeasi [cool]

P.S. Am scris pe fuga, trebuia sa plec de la birou si nu m-am putut abtine sa nu raspund.[;)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daria, multumesc pt.link. acum tb sa merg sa-mi cumpar si gratarul acesta.

Oana, ce pui pe legume inainte sa le asezi pe gratar? si ce fel de foc folosesti(mic sau mare)?

 


Mariid="blue"> [gravi] 10+

 

odiseea

 

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.id="red">Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.id="blue">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...