Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

legume la gratar


Recommended Posts

eu fac legume feliate la gratar ori in tigaia gratar de tafal ori pe gratarul cu carbuni, la tzara.

 

daca vrei sa nu fie uscate, le pun cate o picatura de ulei/ unt pe fiecare felie. sau le fac salata cu ulei de masline, zeama de lamaie, patrunje, sare si piper.

 

ciupercile le fac ori simple, cu sare/ piper in palarie, ori cu un pic de unt si un cub de cascaval: le pun intai cu palaria in jos, si dupa ce le-am intors adaug untul si cascaval.

 

_________________________________

Aid="red">Nid="green">Aid="orange">Mid="blue">Aid="purple">Rid="green">IAid="red">id="Stencil">, mama soldatzeilor de plumb

[hagi]Bogdan - 04.07.2000 si [bonjovi]Tudor - 13.06.2003

 

poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )

************************

DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! id="teal">id="size1">Antoine de Saint-Exupery id="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna!

 

Eu fac legumele la grill-ul de la aragaz, pe gratarul din dotarea aragazului, pe care pun insa folie de aluminiu ca sa nu curga zeama: pun felii de rosii, sferturi de ceapa rosie, ciuperci, felii de cartofi, jumatati de ardei gras. Presar sare, piper si oregano sau amestec de condimente pt grill daca am. Le tin cam 20 de minute si le intorc la 10 minute. Ies nemaipomenite....eu le mananc ca garnitura de obicei, la pui la gratar sau simple (daca tin post) cu mujdei de usturoi deasupra. Vara adaug si felii de stiulete de porumb, imi plac la nebunie...[olala]

 

Leah

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In seara asta am facut ciuperci, vinete si dovlecei la gratar ( de teflon). Au iesit f bune. Vinetele insa nu-mi plac in mod deosebit. (la gust, probabil sunt invatata cu ele doar in salata; sau macar daca as fi putut pune niste mujdei, dar nu pot - nu-mi priieste acum) Dovleceii, insa, sunt o nebunie!!! Si ciupercile, desi sunt cam zemoase, le-as fi vrut mai uscate.

 

Oana [gravi] 37+ [baietel]Victor-Constantin si [testoasa]Stefan-Vladimir 4ani+

 

 

 

 

 

"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pe linga dovlecei si vinete se mai pot face ardei la gratar, taiati fisii mai late, ceapa taiata rondele, cine poate minca;exista si gratar electric, care are o plita in dotare, pe plita aceea se fac foarte bine legumele,

 

M.

 

dev xero ellinika...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac dovlecei si vinete la gratar de teflon(aici se numeste bistechera)e facuta din fonta si rivestita cu teflon ,ìmi ies destul de bine si sìnt si sanatoase pt.ca nu sìnt fripte.De obicei vinetele se taie feli subtiri se ìnteapa cu furculita sau vìrful cutitului si se sareaza apoi se lasa sa se scurga de apa maronie care le da gust amar (2 ore)dupa care se peajesc pe gratar,se pune putin ulei de masline ,usturoi taiat f.subtire si patrunjel dupa ce au fost prajite. Daca gratarul nu e bun adica nu are acele dungi ìnalte nu se prajesc destul de bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu azi am facut vinete si dovlecei pe gratar din ala de aragaz, care ii ziceti voi cu apa( chiar, e obligatoriu sa pun apa?). Mi-au iesit ft ft buni, deloc uscati. S-au mancat la o masa doi dovlecei si doua vinete din alea mai mari.

Le-am taiat mai groase un pic, le-am dat cu sare si am uns cu o pensula cu ulei( ft ft putin - o lingurita de ulei mi-a ajuns la toate).

 

 

Lilia si Ameliaid="red">(26.09.2004)

id="left">id="right">id="right">

Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. id="size1"> ( DH)id="black">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am gratar de ala cu apa de care zici tu Mari,il si folosesc din cand in cand ptr-ca e mai mare,insa mai bune ies carnurile si legumele pe gratar de fonta.

Am unul,e cam micut si cam scoate fum(fata de celalalt) insa ies bunatati din el.Legume,ciuperci,carnuri..orice ..

Vinetele si dovleceii,dupa ce le tai felii le dau cu sare si putin piper si le las sa stea putin sa se moaie,abia apoi le pun pe gratar,ciupercile nu le intorc ,le pun doar cu piciorul in sus sa nu le pierdem sucul(zeama)..

Mmmiammm..

 

Adriana

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adi, am aflat si eu secretul la vinete, sa le dau cu sare si apoi sa le las putin sa-si lase zeama, dar doar pt.ca am facut inante puiul, si intre timp ele si-au lasat zeama. au iesit mai bune decat pe gratarul cu apa.

 


Mariid="blue"> [gravi] 11+ bebe

 

odiseea

 

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.id="red">Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.id="blue">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by nemary

Adi, am aflat si eu secretul la vinete, sa le dau cu sare si apoi sa le las putin sa-si lase zeama, dar doar pt.ca am facut inante puiul, si intre timp ele si-au lasat zeama. au iesit mai bune decat pe gratarul cu apa.


Mariid="blue"> [gravi] 11+ bebeodiseeaDaca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.id="red">Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.id="blue">
id="quote">id="quote">Ai vazut...uite asa se descopera secrete ..[:D]Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...