Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

legume la gratar


Recommended Posts

Buna fetelor, eu in afara de ciupersi la plita nu am facut alte legume, dar dupa cum povestiti voi cred ca ma apuc diseara sda fac si eu dovlecei si vinete, eu am grill electric sper sa iasa bine daca nu pun pe gratarul de aragaz.

si stiti ce mai este bun, cartofi in folie de aluminiu facuti ori la cuptor, fiind inchise ermetic se coc bine, dar nu am incercat niciodata cu cei noi, sau tot asa infasutrate in aluminiu bagate direct in jar

off daca mai vorbesc mult de mancare mi se face foame

 

Louiza [gravi] 12s +

http://bd.lilypie.com/vkuap3.png

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul răspuns

hai ca m-ati facut curioasa, am incercat si eu azi vinete la gratar si au iesit foarte bune.o sa mai incerc si alte legume,poate asa mai diversific meniul copiilor, ca se saturasera de legume fierte la abur.singura problema e ca am un gril tare mititel, pana fac destul pt tot familionul, ma plictisesc. am si din ala mai mare, cu capac, de pus pe ochiul aragazului, dar daca ziceti ca le usuca, nu stiu daca are rost sa incerc. pe grill au iesit foarte bune, patrunse bine dar totusi moi

 

[mamica]mamica de patru copilasi [grup]: Stefan (18 ian. 2007) [bb], Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[stelist][hagi]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite si o reteta pentru iesit la iarba verde/curte:

 

Frigarui vegetariene

 

Ingrediente: 4 buc. porumb proaspat, 200 g ciuperci (Champignons), cate 1 ardei gras verde si galben, 1 ceapa, 2 dovlecei, 2 rosii, 4 cartofi, sare, piper, ulei

 

Se pot face frigarui alternand ardei cu ceapa, dovlecei, rosii, porumb si ciuperci sau se pot coace bucatile de porumb pe gratar si sa se pregateasca frigarui cu legume si ciuperci. Frigaruile se ung cu ulei in timpul coacerii.

Cartofii intregi se infasoara in folie de aluminiu si se coc pe gratar, dupa care se cresteaza in patru si se pune o nuca de unt, sare si piper.

 

P.S. Parerea mea este ca preparatele la gratarul cu carbuni sunt mai gustoase si mai aromate decat cele facute acasa, pe aragaz. Dar nu inseamna ca am si timp sa ies cand vreau la gratareala... [:D]

 

 

Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici.

 

http://community.webshots.com/user/miana_dragnea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

cam asta este cina in familia mea, o bucatica de pui sau peshte cu vegetale la gratar (tot ce ati enumerat voi ).

eu le pun deasupra sos de soia kikoman(cel folosit la mincarea japoneza)shi ulei de masline,alteori otet balsamic(cel dulceag shi inchis la culoare)shi ulei de masline.

sos din miere mustar ulei sare shi lamiie.

uneori le fac direct in tigaie de teflon pe care doar o sterg cu un shervetel inmuiat in ulei iar alteori pe gratar electric.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adita, eu fac la grill pe gaz. si asa cum am scris. NU mi s-au uscat deloc. Au iesit delicioase.

 

Lilia si Ameliaid="red">(26.09.2004)

id="left">id="right">id="right">

Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. id="size1"> ( DH)id="black">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un vas special (cu gauri) in care pun legumele la gratar. Le stropesc cu putin ulei de masline, si le dau cu mirodenii. Ne plac ceapa, rosiile, ardeiul si dovleceii. Ciupercile sint bune, dar nu cumpar atit de des. Imi place si porumbul la gratar.

Si noi facem frigarui de pui si cu garnitura de legume la gratar. Rapid si gustos!

 

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata am reusit si dupa ce v-am citit am facut si eu vinete la gratar pe aragaz bineinteles. Au iesit foarte bunesi a mancat si fetita mea. Urmeaza sa fac dovlecei dupa ce o sa-i cumpar. Ceapa, rosiile si ardeiul ma gandesc sa le mananc crude. Ce alte legume pot sa mai folosesc?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...