Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Rog reteta de fasole pastai


Recommended Posts

Eu fierb pataile ( sau fasolea verde, galbena...). Apoi separat tai marunt bucatele de slanina, le pun la prajit, cand sunt prajite pun boia, smantana si mujdei de usturoi,( dar acum in sarcina nu-l mai suport),iese un sos bun, apoi amestec cu pastaile si gata. Daca vrei si carne , poti s-o faci separat.id="teal">

 

Noi 2 singurei

 

Cum creste pisoiul nostru [gravi]14+

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by madalina78

mama face o salata de fasole pastai de te lingi pe botic:-tecile oparite ( sa nu se striveasca)-maioneza-usturoi-patrunjel verde scoasa de la frigider e ......mortala!la fel face si conopida.Sebastian


id="quote">id="quote">Cum se oparesc tecile?Le trec putin prin apa fiarta ...??------------------------[foto] Diverse; Cununia civila; Nunta noastra; Luna de miere-Rep.Dominicana; Cuba; Fuerteventura; id="size1">id="Times New Roman">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine acasa, e traditional primavara-vara( depinde cand apar): cartofi noi cu fasole verde. Eu mai fac si iarna, desi nu e cu cartofi noi.

In principiu e aceeasi idee ca catutza, doar ca in loc de pui, pun cartofi. La sfarsit usturoi. Foarte bun, ii place si mofturoasei mele.

 

Lilia si Ameliaid="red">(26.09.2004)

id="left">id="right">id="right">

Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. id="size1"> ( DH)id="black">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Va scriu si eu reteta mea preferata cu fasole galbena, desi e ciorba. In familie ii zicem ciorba ardeleneasca desi s-ar putea sa nu fie... nu stiu.

 

Pastai galbene, ceapa, morcov se calesc (dealtfel eu asa prepar si mancare de fasole galbena, calesc pastaile). Separat fierb costita afumata (separat pentru ca eu arunc prima apa din motive de dieta). Dupe ce am aruncat prima apa fierb coasta apoi adaug legumele, le las sa fiarba impreuna apoi adaug un iaurt mare in ciorba si verdeturi si condimente dupa gust.

este foarte buna! Desigur nu pentru copii din motive de afumatura.

 

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ii dau Dianei facuta ca pentru noi (tot ciorba) :

adica un pic de rantas facut din usturoi(putin sau mai muuult,noua asa ne place), ulei,putina faina.Apoi se pune apa si cand fierbe apa se pune fasolea,de preferinta din cea galbena si lata.Mai punem marar,o rosie,sare,eventual patrunjel si la sfarsit smantana.E buna si cu cateva cuburi de bacon in ea.

Asa se gateste in Bihor si noi mancam asa de ani de zile,toata vara as manca [pofta] Si Dianei tare ii place!

 

MONI SI DIANA (01.01.2006)
FILMULETZE 4

FILMULETZE 3

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...