Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

mancare la cuptor cu microunde


lunna27

Recommended Posts

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Chec cu dovlecel si nuci

 

1 cana zahar

1 lingurite scortisoara

2 oua

1/2 cana ulei

1/2 cana iaurt

1 lingurita esenta vanilie

1 cana dovlecel ras

1 3/4 cana faina

1 lingurita bicarbonat stins

1/2 lingurita sare

2/3 cani nuci tocate marunt

 

Se unge cu ulei o tava rotunda de yena si se presara un amestec de 2 lingurite zahar si scortisoara. Bateti ouale, amestecati zaharul, uleiul, iaurtul vanilia si dovlecelul. Apoi adaugati faina, bicarbonatul stins, sarea si nucile. Turnati in forma si coaceti la puterea 70 (medium hi) timp de 15 minute, sau pana cand scobitoarea iese curata cand incercati. Daca vedeti ca a crescut mai mult intr-o invartiti putin tava. Lasa-ti sa se raceasca 10 minute in tava. Serviti dupa ce s-a racit complet

 

 

 

 

Gloria si Eva (22 dec. 2004)

 

 

Craciun 2006

 

Eva 2007

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Greieras [bis] pt retetele scrise ..

 

Cristina mie nu mi.au iesit prea bune dulciurile ... ies buretoase si cam decolorate ...

 

Danitin ... eu nu prea m-am luat dupa timpii din retete .. din cite am inteles de pe diverse forumuri cu retete pt microunde e indicat sa coci in reprize verificind mereu .. eu asa fac tot din 5 in 5 minute sau 10 la inceput dc stiu ca e ceva care tb sa coaca in timp mai indelungat ... la dulciuri chiar 1 minut de coacere in plus face prajitura gumoasa ....deci chiar si asa cu repize scurte si proba scobitorii / paiului mie nu mi-a placut in md deosebit prajiturica ...

 

eu am facut si clafoutis si prajitura cu morcovi ... si precis voi mai incerca si altceva

 

 

si tot de pe forumurile de retete am mai citit ca iti tb un praf de copt special pt microunde , care sa isi faca efectul rapid ... doar si timpul de coacere e mult mai rapid la acest cuptor decit la cel clasic ...

 

dar merita incercat

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci Crista [asia], numai sper sa le iasa fetelor retetele, ca nu vreu sa [fuga] dupa mine sa-mi sparga prajiturile in cap.

 

Prajitura cu ciocolata

 

Partea a1a

2 linguri unt

1 cana faina

2/3 cana zahar

2 linguri cacao

2 lingurite praf de copt

1/3 lingurita sare

1/2 cana lapte

1 lingurita vanilie

1/2 cana nuci tocate

 

Partea a2a

1/2 cani zahar

1/4 cana cacao

1 1/4 cana apa

 

Puneti untul intr-un vas si topiti-l. Intre timp intr-un castron puneti faina, zaharul,cacaoa, praful de copt, si sarea.(numai cele de la partea a1a) In alt vas amestecati laptele, untul topit, vanilia si si nucile.(numai cele de la partea a1a) Turnati amestecul lichid peste faina si amestecati. Turnati compozitia intr-un vas de yena rotund. Amestecati ingredientele de la partea a2a si turnati-le peste cele din vasul de yena, fara sa le amestecati. Acoperiti cu un servetel si coaceti la HI (maxim) timp de 9-11 minute. Scoateti din cuptor si lasati-le sa se raceasca. Se serveste cu frisca.

 

 

 

 

Gloria si Eva (22 dec. 2004)

 

 

Craciun 2006

 

Eva 2007

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pui la cuptor

 

1 pui de 1kg-1 1/2 kg

sare si piper (optional)

1 ceapa mica taita in sferturi

2 linguri unt topit

mirodenii (ce va place sa puneti pe pui: ex. usturoi, oregano, ...)

 

Scoateti maruntaiele, spalati puiul. Presarati sare si piper inauntru. Puneti ceapa inauntru puiulu. Asezati puiul cu pieptul in sus intr-un vas yena, ungeti-l cu unt si presarati mirodeniile favorite pe el. Coaceti-l la HI (maxim) timp de 15-17 minute sau pana cand e gata. Dupa ce s-a facut acoperiti-l cu folie de aluminiu si lasati-l 5 minute sa se raceasca dupa care il puteti servi.

 

Gloria si Eva (22 dec. 2004)

 

 

Craciun 2006

 

Eva 2007

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simali in ardeii umpliti pui carnea si orezul crude sau ..?? cam cit de repede? 20 min?? si mai am alta intrebare pui capacul la vas ( sau folie de plastic speciala )sau ii coci descoperiti?

 

Lasagna am facut si eu cu foile proaspete ( facute de mine) si oparite ... am pus straturile direct in farfuriile in care am servit si am copt citeva minute doar ( direct cu farfuria), cit sa se imprieteneasca sosul cu foile si brinza ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Greierasid="red">,folie de aluminiu? e ok? la microunde?

Ieri am gatit si eu pentru prima data la microunde, din cauza de caldura: pulpe de pui, cate 10 min pe fiecare parte si la final grill, si cartofi cu cascaval, ca in reteta data de crista-sid="red">de pe culinar

sunt foarte incantata de subiectul asta...

apropo: sunt niste pungi speciale de popcorn care ies super bune la microunde, le bagi in cuptor cu punga cu tot, asa sigilata si-ti iese popcorn. Stiu sigur ca se gasesc la selgros, dar in carefour n-am vazut. Stie cineva daca au si in Carefour, si daca da pe la ce raion, ca la selgros nu ajung.

Nicoleta, mami de 2 nazdravani: Andrei (14.08.2002) si Radu (11.10.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...