Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Scoala nr.79 -stie cineva?


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 155
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sfatul meu e sa mergi prin ianuarie la directoare (nu mai e cea de pana acum, s-a schimbat!) sa-i spui ce asteptari ai pentru copil si s-o rogi sa te indrepte spre invatatoarea care se potriveste profilului fetitei si dorintelor tale. Poti avea noroc- ea le cunoaste cel mai bine-sau poti risca luand pareri mult prea personale de pe forum. Succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
buna! pentru cele dintre voi interesate de scoala 79 - clasa I 2010-2011 va pot spunne ca am fost astazi la scoala pentru a discuta cu directoarea. Am fost placut surprinsa de faptul ca scoala 79 a ramas aceeasi scoala foarte buna pe care am terminat o in urma cu peste 10 ani. Majoritatea profesorilor au ramas aceeasi, profilul tot mate- engleza, aspectul scolii mult imbunatatit (este in renovare toata scoala astfel ca pana la anul cand incepem clasa I totul va fi ca nou). In ceea ce priveste fitele, nu cred ca este vorba de asa ceva la 79, era si pe vremea mea si ramane si astazi o scoala de copii cu posibilitati materiale peste medie, care isi doresc sa invete si ai caror parinti fac totul pentru a le oferi ce este mai bun, dar asta nu inseamna altceva decat ca veti avea copilul intr-un mediu propice dezvoltarii lui. In privinta invatatoarelor care iau clasa I anul viitor, eu personal am facut cu Camelia Burlan, insa ea nu ia clasa I la anul asa ca am discutat cu fiecare idin cele care vor lua clasa I, le mentionez mai departe pe cele pe care le am luat in considerare dupa aceasta discutie, - Dna Palcau Florentina - clasa IA - dansa considera ca disciplina este cuvantul cheie la clasa, copii au cerut timizi voie la baie pe parcursul discutiei pe care am avut-o in timpul pauzei, trateaza toate materiile in mod egal, considerand ca sunt necesare in dezvoltarea copilului,nu pune accent pe matematica sau engleza in mod special, face chiar si pictura pe sticla cu copii. Dna Neacsu, care mi a fost cea mai calduros recomandata va avea IC, este mai in varsta, nici dansa nu trateaza o materie in mod special, dar ne a precizat ca are rezultate bune la concursuri.Prea multe nu am aflat de la dansa, ne-a indrumat catre directoare pentru inscrieri. Si la clasa dansei era liniste.. Dna Ristea Camelia la IB - la dansa atmosfera era foarte prietenoasa, desi erau copii de clasa a 4 pareau ca sunt inca la gradinita sau acasa. (la celelalte clase toti erau cu caietele de mate deschise). Dansa ne-a explicat ca matematica si engleza sunt materiile de baza pentru ca se urmareste obtinerea de rezultate la concursuri 27 din 29 de copii aveau rezultate f bune la Kangaroo. Ultima dar nu cea din urma este Georgescu Cristina - la clasa dansei am ajuns cand deja incepuse ora si am auzit-o explicandu-le cu voce ridicata la copii ceva despre exercitiile la matematica pe care nu le pot rezova fiindca sunt lenesi nu pt ca nu i duce capul. Mi a explicat ca matematica, romana si engleza sunt materii de baza, necesare intrarii intr o clsa a V a foarte buna. Ceea ce este foarte adevarat, asa era si pe vremea mea. Este tanara si sincera si stie sa se impuna, ca puncte pozitive. Mai multe detalii subiective, la cerere!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Mara272010, cum ai mers la scoala 79? Ai vorbit mai intai cu directoarea sau ai mers pur si simplu la clase? Ma intereseaza deoarece si baiatul meu va merge in 2011 in clasa I la scoala 79 si as vrea sa ma duc sa ma interesez luna viitoare. Ai idee ce nivel de engleza au copiii din clasa I? Multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Buna fetelor! Si eu am o fetita in varsta de 6 ani si 4 luni, foarte ambitioasa, care nu stie ce inseamna locul 2, foarte incapatanata si pe care as vrea s-o inscriu la Sc.79 in anul scolar 2011. La ce invatatoare ati ramas pentru inscrierea copiilor vostri.Noi deja lucram din abecedar clasa i, matematica cls.i, fara a intampina pb. Intradevar, ne apucam cam greu, dar..rezolvam imediat 4 pagini si reluam joaca. Aceasta scoala se afla pe langa restaurantul SARE DI PIPER, care este pe langa Timpuri Noi, spre Piata Norilor? Directoarea este sociabila? Adica se poate ajunge la ea fara interventii?Va multumesc anticipat pt. raspunsutile vs.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
Scuze pentru raspunsul intarziat! Eu am inscris fetita la dna Camelia Ristea, este blanda, sociabila si face treaba cu copii. De altfel este singura care asigura after school si activitati extra cu copii, celelalte nu au auzit macar de asa ceva. Pt mai multe detalii, imi trimiteti pm. Le am vazut pe toate, impresii am scris mai sus. La dna directoare nu se "ajunge" greu, puneti copilul pe lista si asta e! Nu am facut nimic in plus, si fetita nici nu e din cartier. Scoala 79 nu este langa acel restaurant, la piata norilor, este pe strada oitelor in incinta liceului creanga alaturi de sectia 14 politie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Buna, si baietelul meu va merge in toamna acestui an la scoala si am optat pentru scoala 79. Am fost deja la scoala si am vorbit cu doamna directoare care l-a si inscris pe cel mic pe o lista, urmand sa ne prezentam in ianuarie (adica foarte curand) cu dosarul de inscriere. Sunt insa intr-o mare dilema cu privire la "invatatoarea perfecta" pentru cel mic, in sensul ca imi doresc o persoana care sa ii poata insufla o atitudine pozitiva fata de invatatura si care sa ii dea incredere in sine. Am stat de vorba cu doamna Ristea dar sincer nu am fost foarte impresionata. Mi s-a parut o persoana calma si foarte apropiata de copii dar nu sunt convinsa ca la clasa dansei se face si altceva in afara de matematica (si sincera sa fiu nu as vrea ca cel mic sa fie un incult si nici sa nu capete o aversiune fata de matematica, din pricina exceselor la aceasta materie). Am mai vazut-o si pe doamna invatatoare Ganea, care mi s-a parut destul de OK. Poti sa imi spui te rog daca stii ceva de aceasta doamna invatatoare? Sau poate imi poti spune pentru care doamna invatatoare optezi ? Multumesc frumos!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...