Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Scoala nr.79 -stie cineva?


Recommended Posts

Sincer ca si cu spaga ?remember? In ceea ce priveste faptul ca ceilalti stau in fata televizorului in timp ce cei de la scoala 79 invata din greu desigur ,s-o lasam balta....Pe de alta parte ,mi se pare trist sa-ti vezi copilul extenuat si sa nu iei masuri.Trista si discutia despre provenienta penarului,pe cuvant.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974
Sincer ca si cu spaga ?remember? In ceea ce priveste faptul ca ceilalti stau in fata televizorului in timp ce cei de la scoala 79 invata din greu desigur ,s-o lasam balta....Pe de alta parte ,mi se pare trist sa-ti vezi copilul extenuat si sa nu iei masuri.Trista si discutia despre provenienta penarului,pe cuvant.
Am impresia ca ori esti ironica ori te bagi in discutie doar asa de amorul artei. De ce crezi ca daca ai dat tu spaga trebuie sa dea toata lumea. Ei afla ca mai sunt si oameni norocosi. Faptul ca sunt ocupati cu invatatul nu inseamna ca sunt extenuati.Cum sunt modelati din scoala primara asa vor merge. Si culmea e ca din clasa a v-a o sa li se para usor , ca doar sunt invatati cu greul. Faza cu penarul e generala.Se intampla frecvent in viata. Numai bine Pa ADRIANA STEFANIA-05-11-1998 ALEXIA-MARIA-24-10-2004 pozici- http://picasaweb.google.com/tomecica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui tomecica
Citat:
citat din mesajul lui loryi1974
Sincer ca si cu spaga ?remember? In ceea ce priveste faptul ca ceilalti stau in fata televizorului in timp ce cei de la scoala 79 invata din greu desigur ,s-o lasam balta....Pe de alta parte ,mi se pare trist sa-ti vezi copilul extenuat si sa nu iei masuri.Trista si discutia despre provenienta penarului,pe cuvant.
Am impresia ca ori esti ironica ori te bagi in discutie doar asa de amorul artei. De ce crezi ca daca ai dat tu spaga trebuie sa dea toata lumea. Ei afla ca mai sunt si oameni norocosi. Faptul ca sunt ocupati cu invatatul nu inseamna ca sunt extenuati.Cum sunt modelati din scoala primara asa vor merge. Si culmea e ca din clasa a v-a o sa li se para usor , ca doar sunt invatati cu greul. Faza cu penarul e generala.Se intampla frecvent in viata. Numai bine Pa ADRIANA STEFANIA-05-11-1998 ALEXIA-MARIA-24-10-2004 pozici- http://picasaweb.google.com/tomecica
Nop ,nu te-ai prins,davira ne-a povestit initial prin ce metode a reusit sa intre la aceasta scoala onesta(a se vedea subiectul despre scoli ) http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=103532&whichpage=21 -am salvat interventia,merita,pe bune apoi, dupa cateva pagini,s-a razgandit sau poate a uitat si ne-a spus ca totul s-a desfasurat impecabil,adica s-a dus cu dosarul,fara probleme,a fost primita cu flori si nu i s-a aplicat niciun din criteriile de intrare pentru care scoala este renumita si despre care ea insasi vorbise cu cateva luni inainte pe acest forum. Deci,nu eu am dat spaga.Din principiu,da,ai dreptate, mai sunt si din astia,nu dau spaga. Si,din motive pe care nu vreau sa le mai dezvolt iarasi si iarasi,nu sunt interesata sub nicio forma de aceasta scoala. In ceea ce p[riveste extenuarea,ar trebui sa recitesti ce a scris davira.Oricum ai lua-o,extenuarea unui copil cica pentru a-i asigura viitorul nu este un lucru bun.Un copil poate invata la fel de bine dupa un program inteligent de lucru,in care sa apara si joaca si sportul. Nu-mi place sa vorbesc doar de dragul de a vorbi ,dar astfel de scoli in care intrarea se face fie prin spaga fie prin trafic de influenta,in care notele din gimnaziu bat toate recordurile(noroc cu tezele sau ce-or mai fi care le mai aduc la un nivel acceptabil) bulverseaza ierarhiile si pregatesc intr-un fel apocalipsa universitara care e in plina desfasurare in Congo,pardon Romania.Ma afecteaza si pe mine,mai ales ca am un copil inteligent. Multumesc de urari.Pa si tie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cel mai important lucru este aici binele copilului, insa acest lucru este foarte relativ, fiindca fiecare copil are personalitatea si modul sau de a invata si de a progresa, deci ceea ce li se potriveste unora este foarte posibil sa nu li se potriveasca celorlalti e greu de stabilit in general ca sunt copiii unei scoli "extenuati": da, poate ca unii sunt, la fel cum altii nu sunt; da poate unii invata din greu in timp ce altii stau mai mult la televizor... la fel, la scoli cotate ca fiind "mai slabe" puteti intalni copii care sunt extenuati putin offtopic: nu stiu cum e la 79, eu am inscris fata anul asta la o scoala tot considerata de fitze la care ma asteptam sa trebuiasca sa dau spaga... rezultatul? nu a fost nevoie... nu am vreo functie nici pile sus-puse, pur si simplu mi-am inscris copilul acolo... insa nu voi spune ca nimeni nu da spaga sau ca altii au dat. pentru ca nu stiu si as minti sa spun altceva pe scurt, cred ca este mai corect sa povestim experienta personala, in ideea de a raspunde autorului subiectului, in loc sa stabilim cine si ce a inteles si sa transformam subiectul in scena de conflicte personale va multumesc [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974
Citat:
citat din mesajul lui tomecica
Citat:
citat din mesajul lui loryi1974
Sincer ca si cu spaga ?remember? In ceea ce priveste faptul ca ceilalti stau in fata televizorului in timp ce cei de la scoala 79 invata din greu desigur ,s-o lasam balta....Pe de alta parte ,mi se pare trist sa-ti vezi copilul extenuat si sa nu iei masuri.Trista si discutia despre provenienta penarului,pe cuvant.
Am impresia ca ori esti ironica ori te bagi in discutie doar asa de amorul artei. De ce crezi ca daca ai dat tu spaga trebuie sa dea toata lumea. Ei afla ca mai sunt si oameni norocosi. Faptul ca sunt ocupati cu invatatul nu inseamna ca sunt extenuati.Cum sunt modelati din scoala primara asa vor merge. Si culmea e ca din clasa a v-a o sa li se para usor , ca doar sunt invatati cu greul. Faza cu penarul e generala.Se intampla frecvent in viata. Numai bine Pa ADRIANA STEFANIA-05-11-1998 ALEXIA-MARIA-24-10-2004 pozici- http://picasaweb.google.com/tomecica
Nop ,nu te-ai prins,davira ne-a povestit initial prin ce metode a reusit sa intre la aceasta scoala onesta(a se vedea subiectul despre scoli ) http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=103532&whichpage=21 -am salvat interventia,merita,pe bune apoi, dupa cateva pagini,s-a razgandit sau poate a uitat si ne-a spus ca totul s-a desfasurat impecabil,adica s-a dus cu dosarul,fara probleme,a fost primita cu flori si nu i s-a aplicat niciun din criteriile de intrare pentru care scoala este renumita si despre care ea insasi vorbise cu cateva luni inainte pe acest forum. Deci,nu eu am dat spaga.Din principiu,da,ai dreptate, mai sunt si din astia,nu dau spaga. Si,din motive pe care nu vreau sa le mai dezvolt iarasi si iarasi,nu sunt interesata sub nicio forma de aceasta scoala. In ceea ce p[riveste extenuarea,ar trebui sa recitesti ce a scris davira.Oricum ai lua-o,extenuarea unui copil cica pentru a-i asigura viitorul nu este un lucru bun.Un copil poate invata la fel de bine dupa un program inteligent de lucru,in care sa apara si joaca si sportul. Nu-mi place sa vorbesc doar de dragul de a vorbi ,dar astfel de scoli in care intrarea se face fie prin spaga fie prin trafic de influenta,in care notele din gimnaziu bat toate recordurile(noroc cu tezele sau ce-or mai fi care le mai aduc la un nivel acceptabil) bulverseaza ierarhiile si pregatesc intr-un fel apocalipsa universitara care e in plina desfasurare in Congo,pardon Romania.Ma afecteaza si pe mine,mai ales ca am un copil inteligent. Multumesc de urari.Pa si tie
[:D] N-am stiut ca postarile tale aveau o anume tinta. Nu am stiut ca v-ati mai lovit una de alta si ca s-a mai discutat pe aceasta tema: scoala, spaga, solicitare si suprasolicitare copil, etc...... Din puncyul meu de vedere scoala e o.k. Copilul a intrat fara spaga, fara interventii, fara presiuni. Poate doar pozitia (statura[olala])impozanta a sotului meu a dus la un succes in ceea ce ne-am dorit acum 4 ani (ma refer la accptarea fetitei in aceasta scoala in conditiile in care stam in alt sector dar la doar 5 min de scoala). Iar in ceea ce priveste volumul de lectii si de teme pt acasa, cred ca difera de la invatator la invatator indiferent de scoala. Am mai spus , scoala supe ok din punct de vedere al vestimentatiei si al decentei. Va doresc o vacanta frumoasa si plina de amintiri placute. Pupici[pup][pup][pup] ADRIANA STEFANIA-05-11-1998 ALEXIA-MARIA-24-10-2004 pozici- http://picasaweb.google.com/tomecica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974 In ceea ce p[riveste extenuarea,ar trebui sa recitesti ce a scris davira.Oricum ai lua-o,extenuarea unui copil cica pentru a-i asigura viitorul nu este un lucru bun.Un copil poate invata la fel de bine dupa un program inteligent de lucru,in care sa apara si joaca si sportul.
Adri a mea face baschet , pictura si engleza. Sunt pentru sport (toata viata am facut sport [:D], acum m-am lenevit) si pt o copilarie cat mai frumoasa si lipsita de griji si de tensiuni. Imi doresc sa invete si sa aiba numai rezultate bune iar pt asta i-am explicat exact ca tot ce face , face pt ea si ca satisfactiile unor rezultate bune sunt ale ei si dupa aceea ale noastre. Nu vreau ca scoala sa i se para o povara .A inteles ca-i este folositoare si ca aproape tot ce invata ii va ajuta in viata. Pupici[pup] ADRIANA STEFANIA-05-11-1998 ALEXIA-MARIA-24-10-2004 pozici- http://picasaweb.google.com/tomecica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui danis pe scurt, cred ca este mai corect sa povestim experienta personala, in ideea de a raspunde autorului subiectului, in loc sa stabilim cine si ce a inteles si sa transformam subiectul in scena de conflicte personale va multumesc [flo]
Nu am intentionat sa intru in conflict [flo] Sunteti bobocel din vara? Vacanta placuta si numai bine.Pa pa[flo] ADRIANA STEFANIA-05-11-1998 ALEXIA-MARIA-24-10-2004 pozici- http://picasaweb.google.com/tomecica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit zambind acest topic. Eu sunt una dintre fitzoasele de 79 :) Am terminat in 93 si am fost in PRIMA clasa speciala de matematica. Mi se pare super ca mai au aceste clase si acum. Nu mai tin minte cum era treaba cu colegii mei, dar eu am intrat la Sava fara nici o meditatie, numai cu ce am invatat la scoala. Si am fost si in lotul national la Romana tot asa, fara nici o ora de meditatii. Am avut parte de profesori minunati, o parte dintre ei vad ca inca predau la 79 -- Flori Banu la matematica, care mi-a fost si diriginta si toti ne-o amintim cu mult drag dupa ani, Rodica Stefanoaie la romana, Athena Serban la engleza, Mariana Coada la Franceza, Rodica Popa la Istorie, Viorica Grigorescu (cred ca ea este) la sport. Mi s-a facut dor de scoala, pacat ca e vacanta, altfel m-as fi dus sa imi salut fostii profesori.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974
Sincer ca si cu spaga ?remember? In ceea ce priveste faptul ca ceilalti stau in fata televizorului in timp ce cei de la scoala 79 invata din greu desigur ,s-o lasam balta....Pe de alta parte ,mi se pare trist sa-ti vezi copilul extenuat si sa nu iei masuri.Trista si discutia despre provenienta penarului,pe cuvant.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa va explic interventie nu inseamna spaga poate nu stiati scoala e super nu mi-a solicitat nimeni spaga ptr a intra la aceasta scoala greul vine dupa aceea copilul trebuie invata cu greul in ziua de azi,nu sa fie lasat intr-un mediu delasator e o concurenta acerba, din acest motiv trebuie sustinut si incurajat va doresc succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...