Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sos pentru spaghetti


Recommended Posts

quote:Originally posted by ocebine

Eu intodeauna fac cu proaspete...au alt gust. Cel mai mult imi plac shiitake sau oyster mushroom (habar n-am cum le zice in romaneste).Anamaria

"After all is said & done, more is said than done." id="red">

id="quote">id="quote">Am inteles.Mersi mult!------------------------[foto] Diverse; Cununia civila; Nunta noastra; Luna de miere-Rep.Dominicana; Cuba; Fuerteventura; id="size1">id="Times New Roman">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu il fac asa:tai un gogosar rosu cubulete si-l pun la calit in 2 linguri de ulei de masline,apoi un gogosar verde,usturoi (eu pun mult ca-mi place!!)1 ceapa si la sfarsit 3-4 rosii date prin razatoare.La foc mic il las sa fiarba vreo 20 min.Cind e gata adaug cimbru ,sare,piper,busuioc...Daca vrei poti face cu carne tocata de orice fel sau cu piept de pui.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac cam aceeasi reteta scrisa de ´ocebine´, cu diferenta ca busuiocul nu il fierb, il pun la sfarsit, iar pt. a ´taia´din aciditatea rosiilor, pun un varf de lingurita de bicarbonat. Asa gateste familia sotului (care-i italian) si asa fac si eu.

 

Carmi si Fabiano-mic-si-scump (20.10.05)

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pe mine m-a invatzat o italianca de vreo 70 de ani sa fac un sos baza delicios.

 

eu fac mai mult shi congelez.

 

4 -5 roshii,2-3 morcovi,2 ardei roshii,citziva catzei de usturoi,sare piper,o canitza de apa,toate se fierbbine.

se scoate pielitza de la roshii shi ardei se tritureaza .

in tigaie se pune ulei se incinge se pune la rumenit o ceapa mare taiata fin sau trituraa,apoi se toarna deasupra bulionul preparat,se aduga 4-5 linguri de pasta de roshii concentrata,se condimenteza dupa gust se adauga la fiert o crengutza de busuioc ,ciuperci taiate in bucatzi mari.

aceasta o folosesc ca atare cu paste direct sau o folosesc ca baza shi o amestec cu ton cu carne tocata, cu pui.

 

o congelez in cutii .eu sunt mincatoare de pasta de aceea cind fac sosul fierb shi un pui ,il fac shuvitze .intr-o tigaie pun ceapa sa se rumeneasca ,ardei usturoi shi citeva linguri de sos de pasta shi pasta de roshii ,boia de ardei roshu dulce,las sa fiarba ,condimentez.

acest pui il folosesc ca amestec ptru pasta ,lazania,pai de pui.

acelashi amestec il fac shi cu peste,carne tocata.

cind vreau pasta scot din congelator shi un doi am mincarea gata.

eu deobicei ptru pasta cumpar ciuperci deshidratate ceva cu porcinii au gust puternic le pun la hidratat cit timp se fierbe pasta le dau un clocot in sos pun parmezan peste paste shi sunt iami iami.

 

monica mami de printz

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alta retzeta pasta cu sos pesto

 

o ceshcutza de pinioni rumenitze sau potzi face shi cu nuci,o pungutza de frunze de busuioc,ulei de masline cam o cescutza ,sare ,2-3 catzei de usturoi

se tritureaza toate se pun peste pasta shi se sevesc cu parmezan.

 

 

pasta" 4 brinze"

 

o cutie de brinza crema filadelfhia ,brinza de capra sau oaie...smintina dulce sau un pic acrishoara,se pune shi rokefort ...dar potzi inlocui cu alta brinza ,sau chiar potzi face doar din doua .se serveshte cu parmezan.

aici o prepara intr-o roata de cascaval pe care o baga la cuptor este ceva delicios .

 

pasta cu shunculitza:

ulei de masline smintina shunculitza fin taiata shi rumenita shi parmezan,daca ai alune potzi pune citeva alune feliate sau triturte

 

salata de pasta:

pasta de diferite culori (cea ptru copii ,pasta scurta)

maioneza,o cutie de ton,un mar nu prea dulce dar nici acru,o cutie de porumb,amesteci toate ...shi iar este iami iami.

 

monica mami de printz

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am si eu 2 retete de sos pt spaghetti

1)spaghetti indiene cu legume

se pune intr-o tigaie f putin ulei. mai itai se caleste usor o ceapa tocata. se adauga un morcov taiat cubulete. urmeaza un dovlecel cuburi, vanata cuburi(nu se da coaja jos, nu este rea)ultima este rosia decojita si taiata cuburi.

dupa ce legumele sunt calite se adauga sosul de rosii.binenteles ca se codimenteaza dupa gust. nu tb sa lipseasca oregano si busuioc.

 

2)spaghete unguresti cu ciuperci si branza topita.

se caleste o ceapa, ciuperci taiate lama. se aduga o lingura de faina si cand se rumeneste se pune repede cu cana lapte in asa fel incat sa fie ca un sos grosut.

se ia repede de pe foc si se adauga branza topita(branza de smantana)

se codimenteaza.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

pasta cu shrimpi,

 

 

alege pasta aceea lata fetucini cred.

 

taie in rondele o ceapa ,un ardei roshu ,unul verde,calestele in ulei,adauga ,animaltzele stinge cu jumatate de pahar de vin de gatit,adauga 250 ml de smintina dulce,un catzel de usturoi pisat, lasa 7 minute pe foc ,rastoarna peste paste.

deshi are vin ,alcolul prin firbere se evapora ,asha ca nu cred ca are restrictzii la copii...dar totushi potzi sa fii precauta .

 

 

paasta cu muschiuletz,

 

 

 

se frige muschiuletzul pe amindoua partzile fara sa fie prea tare patruns ,se scoate se pune o ceapa se caleste ,se adauga o cescutza cu castarveciori acrii ,250 mil de smintina se incorporeaza iar muschiul ,se condimenteaza dupa gust,se serveste ce parmezan .

 

 

pasta cu ton retzeta simpla,

 

o ceapa se caleste in uleiul din cutia de ton ,se adauga pestele ,o ceshcutza de vin alb ,usturoi cam 3 catzei ,citeva linguri de smintina.

 

toate retzetele le-am preparat shi sunt delicioase.

 

o retzeta romineasca,

paste dulci,

 

 

intr- o lingura de ulei incins pui 4 linguri de zahar shi 3 de gris ,amesteci pina se caramelizeaza zaharul ,apoi pui o ceasca de nuci macinate ,amesteci cu pastele fierte...desert iami iami

 

monica mami de printz

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...