Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Lapte prajit


Recommended Posts

Am gasit in meniul unui restaurant chinezesc acest fel de mancare. Stie cineva cum se face si ce este? BRENDA [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=96847&whichpage=6"]FOREVER YOUNG[/url] [EU][url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=91438&whichpage=1"]Sa avem grija de viitorul copiilor nostri[/url][RO] COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Nu stiu cum e cel de la restaurantul chinezesc dar stiu reteta italiana ( latte fritto ) care este identica cu cea pe care o facea si bunica mea .

 

1/2 l de lapte

4 linguri amidon

2 linguri de faina

100 g zahar

3 galbenuse

pesmet - faina - zahar pudra

ulei pt prajit

Intr-o cratita se dizolva ( la rece ) amidonul, faina si zaharul in lapte. Se adauga galbenusele batute si se pune totul pe foc pt 10 minut, amestecind mereu dar fara sa fierbi ( clocoteasca), cind incepe sa clocoteasca tb stins focul.

Se rastoarna totul intr-un vas de ceramica ud si cind se raceaste se taie in cuburi care se vor trece prin faina, apoi prin pesmet si la urma prajite in mult ulei incins. Se presara cu zahar pudra .

 

Bunica mea insa "ciulamaua" care rezulta nu o rasturna in vas ca apoi sa o taie cind era racita, ci cu 2 linguri facea niste galuste pe care le lasa pe un platou la racit putin apoi le trecea prin faina, pesmet si le prajea ....

In compozitie punea si putina scortisoara ... ca sa aiba o aroma mai placuta .... si acest dulce la noi in casa se numea halva turceasca ... dehhhh originile balcano-mediteraneene ...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

are gust de crema ( budinca ) mai groasa si prajita, in mijloc e mai moale dar nu curge si pe margine e mai crocanta .... mie imi placea mai mult fara scortisoara decit cu scortisoara ... nu stiu cum e cel de la chinezesc ( caci n-am mincat niciodata ) deci poate nu e acelasi lucru dar m-am bagat si eu in seama [8D]

 

am citit acm mai cu atentie mesajul tau si am vazut ca ai scris "fel de mincare" nu desert ...asa ca poate am fost OT cu reteta mea ... scuzeeeee [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai,sincer....nush daca era desert sau fel de mancare,ca era trecut pe un panou mare,in meniul propriu-zis nu m-am uitat,sa vad la ce rubrica e....

 

Dar oricum,multzam pentru reteta,o sa o incerc,indiferent ca e vorba despre ala sau despre altceva,imi place cum suna.....

 

BRENDAid="purple">

FOREVER YOUNGid="red">

 

 

 

[EU]Sa avem grija de viitorul copiilor nostriid="pink">[RO]

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAIid="limegreen">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...