Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Legume congelate pentru iarna?


sirimie

Recommended Posts

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

In fiecare punga cu pastai oparite pun cate o rosie, un ardei si 2-3 frunze de patrunjel, telina.

 

Separat mai fac pungulite pt cioarbitzele de carne in care pun tot asa: 1-2 rosii, 1 ardei, frunze intregi de telina, patrunjel.

 

Apoi fac pliculete cu marar taiat, leustean taiat si intreg, frunze de telina taiate si intregi, le etichetez si la sertar cu ele.

 

Iarna ciorbele au un gust mai natural, in special ciorba de pastai.[pofta]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu pun rosii la congelator pt. iarna.Le iau,le spal si le pun in pungutecate 2-3 depinde de marime.In perioada asta de vara cand avem in casa pt. salata, cum am ochit una ca incepe sa se strice sau este un pic batuta, o curat si o pun in congelator iar la prima mancarica o folosesc...la cat de scumpa este piata nu prea ne mai permitem sa aruncam![bang]

In rest mai pun: vinete coapte, ardei copt, fasole verde, mazare si zarzavat asortat pt ciorba.

 

Anto

"Stau pe DC si asta imi ocupa tot timpul!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tai rosiile felii si le congeles,in oungute care sa-mi ajunga pentru cate o mancare sau o ciorba.Cand le scot din congelator,le las un pic la temp camerei,e suficient ca sa li se ia foarte usor coaja,apoi direct cu ele in mancare.

 

Daca ai prunisoare mici,le poti congela intregi,dar e mai mare chinul ca tre sa le dezgheti ca sa le tai,asa,gata taiate cum le folosesti tu,mai mari,mai mici,sunt la fix.

 

Congelez orice leguma,sunt faine iarna!

 

BRENDAid="purple">

FOREVER YOUNGid="red">

 

 

 

[EU]Sa avem grija de viitorul copiilor nostriid="pink">[RO]

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAIid="limegreen">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu congelez de toate: legume si fructe.

Rosiile le pun intregi, cate folosesc la o ciorba sau o mancare. Cand le scot, oparesc rosia la chiveta, o curat de pielita, care se ia foarte usor si o toc asa congelata. Procedeul este simplu, si mancarea iese super.

Mai pun ardei pt umplut, pe astia ii oparesc, ca sa am mai mult spatiu, ardei si morcov maruntit la robot sau julien, fasole verde oparita, porumb boabe, mazare verde, conopida, vinete si ardei copti, fructe pentru prajituri si tarte, verdeata tocata marunt, etc.

 

Mari

S-o ajutam pe Sonia!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu congelez mazare, fasole verde oparita, vinete coapte, ardei copti si curatati, dovlecei si vinete rondele, conopida ptr. ghiveci de legume!

Mai pun morcov si telina, date pe razatoare, ptr. cazul in care n-am timp sa iau din piata. La fel si cateva pungute de patrunjel tocat! Marar, leustean n-am pus niciodata!

Intr-un an am pus 2 pungi de ardei gras opariti pusi unul in altul ptr. umplut. Au fost ok, au stat bine!

Acum un an am pus prune, ziceam sa am ptr. galuste cu prune, le am si acum, deci nu stiu daca si cum se fac!

Am pus si fructe mici (zmeura, fragute, coacaze) ptr. prajituri.

 

 

Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002id="red">)

varsta lui Andrei[bicla]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Eu pun la congelator fructe de padure (sunt super fan).

Cand merg la munte le cumpar din piete mult mai ieftin ca in Bucuresti.

Cel mai bine se pastreaza in caserole un strat de fructe si deasupra presarat zahar, inca un strat de fructe si tot asa...

Mai ales afinele se pastreaza impecabil, dar am mai incercat si cu mure, zmeura, capsuni...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu congelez legume combinate in pungi cat pt o supa sau ciorba, daca sunt pt supa le pun intregi, daca sunt pt ciorba taiate marunt. Am mai pus si fasole verde si din cate am citit aici am inteles de ce mi-a ramas tare (nu o oparisem [bang]), dar am invatat lectia.

Vinete coapte si scurse.

Capsuni, zmeura etc.

Acum caut mure ca ar fi vremea lor, dar anul asta nici nu am vazut.[V]

 

Daniella id="teal"> si [copil] Alexisid="red"> 18 nov 2004

 

"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...