Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sintem in plina societate matriarhala sau nu?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 182
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

aaaa trebuie sa-mi motivez raspunsul, nu?Acum ,serios, vorbind nu vad ce m-ar face sa cred ca suntem in "plina perioada matriarhala",mai ales in Romania. Doar pentru simplul fapt ca se discuta mai des despre discriminarea femeii !? Nu vad prea multe postari ale barbatilor abuzati in familie,la locul de munca...iar mesajele de acest gen din partea sexului slab curg garla.Si atata timp cat in anumite zone ale lumii exista inca forma de convietuire numita harem...nici nu stiu ce sa mai cred.Oricum am fost si raman o optimista incurabila si tot ceea ce mi-as dori pe viitor nu este suprematia femeii ci egalitate intre sexe.Dar primul pas,pe care observ ca il facem deja,este ca noi femeile sa ne cunoastem foarte bine drepturile,sa dam si sa cerem in schimb acelasi respect,sa ne dam seama cand suntem abuzate si sa putem spune un NU categoric acestor abuzuri. dya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu suntem nici in matriarhat dar nici in patriarhat. Si nu trebuie sa confundam feminismul cu lupta pentru egalitate intre sexe sau cu incercarea de instaurare a matriarhatului. Cred ca la asta s-a referit cel care care a deschis subiectul. Oricum e original sa deschizi un subiect despre care iti vei spune parerea dupa ce o asculti pe-a altora. Trebuie sa recunoastem ca dorinta de egalizare e utopica si, mai mult, paguboasa. Indiferent de domeniu.
Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca suntem, desi feministele capata tot mai multa putere, si nici nu cred ca e ceva rau in asta, atata timp cat nu se ajunge la extreme. Inca prin conformatia fiecaruia, femeia si barbatul sunt diferiti, iar asta se vede in viata de zi cu zi a fiecaruia, in modul de gandire, in obiceiuri, dorinte, in realizari, in slabiciuni. Nu cred ca sunt misogin, nu ma consider, eu respect femeia, insa sunt si lucuri pe care e mai bine sa le faca un barbat. Am citit si celalalt subiect de unde a venit ideea acei subiect, poate nu doar asta a fost motivul. Nu cred ca barbatii trebuie sa aiba drepturi pe care femeile nu le au, dar nici viceversa. Practic suntem diferiti si trebuie sa recunoastem ca aceste diferente ne influneteaza, si ne completam. Alexandru ______________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

As da si eu mana cu Andries , daca ma primeste alaturi...[:D]* Chiar , cine se ocupa de copii , mancare si curatenie la voi in casa? La mine , una , sigur nu s-a instaurat matriarhatul[q]Cand toate aceste mici " amanunte" se vor schimba , ( [bibe],[bonjovi][copil],[papica][spala]) , iar eu ma voi duce , dupa serviciu , la [berica][greutati][;)] si apoi [ttv], inseamna ca am ajuns in alta viata si sunt vreo amazoana , ceva...Noroc ca la serviciu nu stau la fel de rau la acest capitol - desi sunt sigura ca barbatii sunt mai bine platiti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...