Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sintem in plina societate matriarhala sau nu?


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Miramar
Alex sa inteleg ca ai abandonat?! Te lasi doborat de niste...FEMEI![:D]
Nici vorba, era doar un comentariu, poate nepotrivit, daca tot era vorba despre societate matriarhala, si noi, la atata popor aici, tindem spre o mai mica societate, care e demonstrat ca e matriarhala. Ups, acum chiar ca mi-o iau. Nu de alta dar sunt...barbat.[:D] Si ca sa nu termin pe un ton mai mult mai sau putin mosigin, ca oricum nu e genul meu...eu respect femeia si drepturile ei, si chiar nu am de ce sa ma plang de replicile adresate pe forum, nu am avut conflicte si nici nu imi doresc sa am, sunt chiar incantat ca, desi suntem diferiti, gandim diferit, si normal ca avem opinii diferite, ne tragem doar cate un emoticon din cele postate mai sus si gata, uff, ne-am dezumflat. [cheers] Alexandru ______________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 182
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by dianaintruder
Simpatic Alex2, normal ca pe forum e "matriarhat", dar asta nu inseamna ca nu cascam toate ochii bine cand ne scrie un reprezentant la sexului tare si ca nu luam aminte, atat doar ca aici noi, ia o pauzarile avem si noi posibilitatea sa defulam toate frustrarile, fara sa ni se inchida gura cum sa intampla acasa. aici cineva ne asculta ce avem de zis, chiar daca spunem numai prostii, chiar daca suntem pisaloage sau cicalitoare, chiar daca nu spunem decat lucrurile negative din viatza noastra. Normal ca atunci cand apare un barbat, toate sar sa-l cafteasca, deshi nu e nimik personal, te asocieaza, si nu numai pe tine cu capcaunul care i-a schimbat viatza in rau, in functzie de care a urcat si coborat. diana
Dom'le, ce imi plac postarile astea directe si cinstite! Meriti 100 de [flo]! Nu, 101, sa fie impar, ca sa nu crezi cumva ca fac vreo poanta de prost gust! My life stinks
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O fi pe forum matriarhat iar in viatza reala ne dorim toate sa fim managere la servici, mame de copii super inteligenti si cuminti, neveste respectate si ascultate respectiv stapane peste case ca cele din revista Domus! Si cu toate acestea, undeva adanc in sufletul nostru cautam sa avem opinia unui barbat si asentimentul lui! Cred ca atunci cand intr-un grup de femei se strecoara si unul sau doi barbati ei rapid devin centrul atentiei, sunt permanent provocati si tachinati tocmai pentru ca se asteapta de la ei, pana la urma, complimentele de rigoare! Si cine spune ca nu e asa minte sau e ingrozitor de ipocrit (a)! Pana si cea mai infocata feminista va recunoaste ca o lume fara barbati ar fi ingrozitor de insipida!
Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Sheannamp
O fi pe forum matriarhat iar in viatza reala ne dorim toate sa fim managere la servici, mame de copii super inteligenti si cuminti, neveste respectate si ascultate respectiv stapane peste case ca cele din revista Domus!
era o vorba .... ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa se implineasca. [:D] Eu nu mai vreau sa fiu decit mama de bebelina, cah manager si cah casa... si cah si nevasta in ultima instantza, da' uite ca nu-mi iese! [bang] Ma tot lovesc de faptu' ca mai trebe sa mai fac una-alta. [xx(] Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dianaintruder Normal ca atunci cand apare un barbat, toate sar sa-l cafteasca,
[cool] Multumesc de sinceritate [flo] si de lamurire [flo] Elise, vis-a-vis de povestirea de mai sus (eu o primisem pe mail cu ceva luni inainte), se pare ca viata este putin nedreapta (sau nu?) si nimeni nu le poate avea pe toate. Unii sunt impliniti material, profesional, altii familial. Ptr fiecare dintre noi ziua are numai 24 de ore si pe astea trebuie sa le gestionam in functie de prioritati. [flo] Alexandru ______________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am zis ca ma recunosc in articolul acela, numai ca nu am facut asta de nebuna, de pofta de a face cariera, etc samd.Am vrut sa scap de statul in gazda, intr-o garsoniera mizera, si sa traiesc ceva mai bine...intr-adevar, daca as fi avut dinainte un trai comod, poate nu m-as fi zbatut atata...acum am ajuns sa am un trai decent, cu casa, masina si concedii in mari calde, si mi s-a luat si de cariera si de targeturi/volume/vanzari/bugete, etc.Vreau bebe, vreau acasa, sa citesc cu pisica in poala, sa ascult muzica, sa vad lumea.Da' mai am 12 ani de rate la casa...[bang]Asa ca tre s-o iau de la capat cu interviurile, datul din coate etc...si mi-e scarba. V “In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Victoria
Am zis ca ma recunosc in articolul acela, numai ca nu am facut asta de nebuna, de pofta de a face cariera, etc samd.Am vrut sa scap de statul in gazda, intr-o garsoniera mizera, si sa traiesc ceva mai bine...intr-adevar, daca as fi avut dinainte un trai comod, poate nu m-as fi zbatut atata...acum am ajuns sa am un trai decent, cu casa, masina si concedii in mari calde, si mi s-a luat si de cariera si de targeturi/volume/vanzari/bugete, etc.Vreau bebe, vreau acasa, sa citesc cu pisica in poala, sa ascult muzica, sa vad lumea.Da' mai am 12 ani de rate la casa...[bang]Asa ca tre s-o iau de la capat cu interviurile, datul din coate etc...si mi-e scarba. V
parca am scris eu mesajul asta... [pup] Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Victoria , lasa la o parte scarba si gandeste-te la scenariul urmator: Stai in gazda , intr-o garsoniera mizerabila , si ai de crescut 3 copii ( de exemplu , desi ar ajuge si exemplul cu unul...) , din salariul minim pe economie. Crezi ca ar fi mai bine ? Crezi ca ti-ar arde sa stai cu pisica birmaneza in poala si sa asculti Mozart? [ups]Asa ca , fruntea sus! O sa vina si el , bebele , dar intr-o casa frumoasa , la niste parinti responsabili care o sa-i asigure un trai decent si vacante minunate in marile calde...[bis]Preferabil intr-o societate matriarhala [:D], sau , ca sa nu visam prea mult , intr-una normala.[il]Cu drag , magnolia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...