Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sintem in plina societate matriarhala sau nu?


Recommended Posts

magnolia, eu consider ca situatia descrisa de tine ar fi la egalitate cu urmatoarea: vila, mashina, bani in cont, tu pleci dimineatza la prima ora si ajungi noaptea tirziu, suficient cit sa-ti pupi copilul pe frunte, cu ochii impaienjeniti de somn. Si sa vezi ca a mai crescut intre timp. Si ca au aparut diverse obiecte noi prin casa. Casa care, evident, e a ta, iar tu nu beneficiezi decit de citeva ore de somn intr-un pat moale. Ai putea la fel de bine sa "parchezi" la hotel. Ai bani, dar n-ai cind sa faci shopping. Ai o familie, dar n-ai cind sa te bucuri de ea. Si esti tinara ...si ce daca?! Si asta se intimpla zi de zi, luna de luna, an de an - pina te trezesti la un moment dat si de uiti cu uimire ce soare e afara... descoperi ca e vara, dincolo de temperatura constanta a aerului conditionat. Si ce de oameni relaxatzi care isi plimba bebeii in carucioare... Sau auzi o frintura de melodie de dincolo, din "lumea reala". E suficient sa descoperi uimita ca ti-ai pierdut viata ta, a ta, undeva pe parcurs. Si nici macar nu iti amintesti cind a disparut. Tu n-ai vrea-o inapoi?! Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 182
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Draga Elise , imi cer mii si milioane de scuze daca am rasucit cutitul in rana cu postarile mele . Eu nu sunt in nici una din situatiile extreme descrise - de mine , respectiv de tine , - ci sunt chiar la mijloc , adica nu am nici suficienti bani incat sa-mi petrec concediile in tari exotice , dar nici atat de putini incat sa ma chinuie grija zilei de maine ... Eu nu am vrut decat sa-i arat Victoriei ca , dintre 2 rele , de preferat este cel mai mic... Acum , fara sa ma blamezi , incearca sa alegi dintre cele 2 , pt tine si copilul tau . Eu zilnic dau unei "vecine" de cartier un castronel cu mancare pt. puiutul ei de 4 ani , cu care sta deseori sub streasina unei florarii , ca degeaba are casa , ca nu are ce-i pune copilului sa manance , si , in afara de " venitul" de 1 milion de lei vechi pe care ii face din maturat si spalat scarile blocurilor din jur , viata nu i-a oferit nici o oportunitate adevarata . Ca ne e usor , noua , celor crescuti in familii normale si cu o oarecare educatie , sa dam din coate si sa luptam , dar nu toata lumea a avut norocul sa se nasca in conditii decente de viata , si nu toti oamenii beneficiaza de sanse , chiar dintre cei care le cauta . Imi cer scuze daca am ofensat pe cineva cu ideile mele , poate ca am gresit , eu , personal , am renuntat temporar la cariera pt . ca aproape mi-am permis ( diferenta de bani nu este atat de mare incat sa ma faca sa ma intorc la serviciu inainte de vreme ) , aici am avut noroc si cu sotul meu , care a fost stalpul de baza in ceea ce priveste aspectul financiar al familiei , dar , sincer , daca as fi fost in situatia de a locui in chirie , tarandu-mi zilele de pe azi pe maine , cu singura consolare ca mi-as fi putut petrece toate dupa-mesele in parc cu copiii ( rupti de foame ) , cred ca as prefera varianta in care-i pup seara pe frunte si ma au alaturi doar in week-end. Poate ca nu e bine , dar asa gandesc eu , te rog sa ma ierti...[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Magnolia - oportunitati exista chiar si pt. femeia de servici - sunt destule persoane cu case mai mici sau mai mari (myself included) care au menajera - cossturile unei menajere depinzand de locatia si marimea casei/apartamentului in cauza sunt de la 20 lei la 100 lei pe sedinta. Femeia care vine la mine sa-mi faca curat si sa-mi calce ia 50 lei pe sedinta si merge in 3 locuri saptamanal - ba chiar in celelalte 2 locrui merge de 2ori/saptamana. Asta inseamna 5 sedinte X 50 lei - 250 lei pe saptamana. Femeia aia de care vorbesti tu - ar putea si ea sa faca menaj in cas, dar probabil nu isi doreste. Pentru ca vrea sa-si petreaca mai mult timp acasa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

magnolia, eu n-am fost in situatia de a dormi pe scara - dar tu ai fost in situatia de a ajunge acasa, ani la rind, citeva ore pe noapte? Asta ca sa putem alege in cunostintza de cauza.... In copilaria "mica" am stat intr-o coshmelie de paianta, pe la marginea Bucurestiului - si stii ce copilarie frumoasa am avut? Inca nu eram la scoala, eram prea mica sa ma intereseze aspectele materiale, in schimb atunci cind ma trezeam si nu era mama acasa ma culcam la loc. :( Pentru ca nu vroiam sa stau fara ea. Deloc. Sint de acord ca pe termen lung trebuie sa ii asiguri copilului un viitor - si acum, in mare parte, un viitor se cumpara. Dar nimic nu compenseaza primii ani ai copilului meu, in care e absolut dependent de mama. Si, da, as prefera sa n-am mashina, sa stau cu chirie, sa nu-mi permit concedii luxoasa, DAR SA FIU CU EA tot timpul cit e foarte mica. As prefera asta atit pentru ea, si pentru linistea mea. Cind o fi mai mare om vedea. Asta n-are nici o legatura cu discutia despre matriarhat. Sintem absolut off topic. [bibe] Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau daca am ofensat pe cineva pe aici , eu sunt de acord cu o cale de mijloc , daca e posibila , si da , ca sa raspund intrebarilor , am fost si in situatia in care am muncit ca o nebuna ( aveam , la un moment dat , 3 joburi si un copil de 1 an , dar aveam norocul de un sot minunat si parinti sanatosi, pe vremea aceea...) , intre timp , lucrurile s-au mai deteriorat , in sensul ca parintii mei s-au imbolnavit , apoi tatal meu a murit iar mama a ramas suferinda la pat( efectiv) , iar sotul a ales un serviciu mai bine platit dar mai strict ca avantaje de timp liber, week-end-uri libere si concedii clare , asa ca nu am pregetat sa renunt eu , atunci , la programul meu de la serviciu , mai ales ca a venit si al doilea copil , iar mama necesita ingrijiri zilnice ( nu locuieste cu noi). Asa ca , da , Elise , stiu ce inseamna sa renunti la job pt. binele copiilor ( eu inca sunt in CIC), si , pt. Miramar , ( sper sa nu te superi pe mine) , dar oportunitatile nu sunt atat de vizibile si tangibile decat de la un anumit nivel de educatie in sus. Eu cunosc o doamna care face menaj la o familie de la mine de pe scara , si care doamna are studii superioare , iar acum face curat si mancare , si te asigur ( stiu de la vecina care a angajat-o) , ca studiile si cunostintele generale au ajutat-o sa treaca interviul , in primul rand de " incredere" , ca , se pare , daca esti mai amarata si ai doar 4 clase , lumea este inca tentata sa te respinga.Oricum , ideea e ca nu poti sti ce ai face pana nu ajungi in situatia respectiva . Scuze ca am fost off topic , si multumesc pt. intelegere si rabdare...[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by magnolia
cred ca as prefera varianta in care-i pup seara pe frunte si ma au alaturi doar in week-end. Poate ca nu e bine , dar asa gandesc eu , te rog sa ma ierti...[flo]
Iar eu cred ca si copiii nostri ar prefera varianta cu pupatul pe frunte, dar si cu posibilitati de crestere si educatie peste medie. Eu mi-as dori ca fiul meu sa se laude la scoala (de exemplu) si sa fie mandru de mine pentru ca sunt un bun profesionist, nu neaparat pentru ca as face cei mai buni coltunasi din lume. Partea mai neplacuta este aceea ca nu prea ai cale de mijloc, nu prea ai posibilitatea sa ai timp de lucru flexibil sau macar timpul ala de 8 ore a serviciu...de la un anumit nivel in sus trebuie sa tragi ca nebunu' (nebuna) pentru a te mentine. Sau... trebuie sa ai tupeu sa te lupti cu anajatorul sa nu te munceasca mai mult decat e cazul. Dar pe principiul ca mai sunt alti 10 la usa...angajatorul preseaza si el, vrea targeturi, vanzari, rezultate.. etc.. etc.. si eu as vrea daca as fi patron...deci pentru ca suntem niste doamne (si nu domni) viata noastra are niste "figuri impuse", una din ele fiind maternitatea, de dorit pana-n 35 de ani [:D]. Andries
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by magnolia
Draga Victoria , lasa la o parte scarba si gandeste-te la scenariul urmator: Stai in gazda , intr-o garsoniera mizerabila , si ai de crescut 3 copii ( de exemplu , desi ar ajuge si exemplul cu unul...) , din salariul minim pe economie. Crezi ca ar fi mai bine ? Crezi ca ti-ar arde sa stai cu pisica birmaneza in poala si sa asculti Mozart? [ups]Asa ca , fruntea sus! O sa vina si el , bebele , dar intr-o casa frumoasa , la niste parinti responsabili care o sa-i asigure un trai decent si vacante minunate in marile calde...[bis]Preferabil intr-o societate matriarhala [:D], sau , ca sa nu visam prea mult , intr-una normala.[il]Cu drag , magnolia.
Draga Magnolia, iti multumesc mult pentru urari, insa de multe ori ma gandesc ca daca ma apucam sa fac un copil mai devreme...insa, uite, eu am optat sa nu fac copii pana cand nu am ce sa le asigur.3 copii intr-o garsoniera mizera imi suna gresit...asa cum am spus si mai sus intr-o postare, inteleg ca a venit primul, dar al 2-lea, al x-shpelea nu ar trebui sa apara daca nu au ce sa le dea sa manance si ce le mai trebuie. Poate nu gandesc eu cum trebuie, da eu asa cred. Insa nu tuturor le ies planurile asa cum si-ar dori...Bebele nostru se lasa asteptat...multumesc de urari, si pup si pe Elise,pentru curaj. “In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Menajera mea n-are studii superioare, cred ca nici bac-ul luat - si a fost femeie de serviciu de cand se stie si chiar pe la case mari - nu vreau sa mentionez nume - dar e vorba de pers. publice. Nu cred ca sunt multe pers. precum cazul pe care l-ai descris tu. Si nici nu stiu/cred ca studiile superioare ar fi un avantaj in alegerea menajerei pentru mine. A - sa fie curata, politicoasa, sa vorbeasca frumos e altceva, dar sa-mi citeasca Goethe si sa cante la pian nu prea ma intereseaza ca la mine vine sa dea cu matura de fapt. Iar daca e vorba de incredere - nu cred ca facultatea l-ar tine in loc pe hot sa-mi fure cerceii de pe masutza de toaleta asa ca...din nou facultatea nu ma impresioneaza cu absolut nimic in cazul de fata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...