Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sintem in plina societate matriarhala sau nu?


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Elise Tu n-ai vrea-o inapoi?!
Depinde ptr ce... Alexandru ______________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 182
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Imi spun si eu parerea desi subiectul s-a cam epuizat - in calitatea mea de mamica, intoarsa la servici cand bebeul avea 4,5 luni Treaba cu cariera merge pana cand te apuci sa faci copii -dupa aceea e f f greu sa impaci solicitarile unei cariere cu viata de familie. Pe de o parte nevoile materiale sunt mai mari ca inainte, de aici nevoia de a te implica la job.Pe de alta parte, copilul are mare nevoie sa stai cu el,si nici tie nu-ti convine sa vezi ca se ataseaza de alte persoane si de tine nu ,nu mai vorbim de momentele cand este bolnav (nici nu vreau sa ma gandesc!!!) Eu am incercat solutia de compromis -dar compromisurile sunt in general dificile....Nu stiu daca a doua oara as mai reusi sau as mai vrea sa fac cum am facut acum.... moni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bun, atunci data viitoare imi caut un job cu titulatura - sau deschid o firma de doi lei. Sa fie acolo, de orgoliul copilului. Foarte posibil sa ai dreptate, nu te contrazic - as fi doar dezamagita sa fie asha. Eu ma gindweam sa cresc un kupil frumos si destept care sa aiba valoare prin ea insasi. Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca acum , toate o sa-mi dati cu oua stricate in cap , dar parerea mea este ca TOATE avem dreptate! Adica si cele care vor ca ai lor copii sa aiba avantaje materiale ( ca absolut totul costa enorm in ziua de azi , incepand da la lectiile de balet pe care le vrea fetita pana la lectiile de engleza pe care le vor parintii) , apoi , si Diana are dreptate , la scoala invatatoarea si profesorii trateaza oarecum diferit ( desi nu toti , dar , sa zicem , de dragul polemicii , cam 50% dintre cadrele didactice) copiii din paturi sociale diverse , apoi si Elise are dreptate , ( eu , una , sunt de acord cu ea , dar trebuie sa vad si partea reala a vietii , care , din pacate , e mai cenusie) , normal ar fi ca fiecare copil sa realizeze valoarea lui , si nu a parintilor , ( din pacate , nu in Romania!!!!!!!!!)Din punct de vedere teoretic , copiii inteligenti razbesc singuri in viata ( am avut si eu colegi de la tara , din catune indepartate , care au fost olompici internationali ( mate , fizica , chimie ) , ba chiar 2 dintre ei sunt chirurgi renumiti in USA , dar aceste cazuri sunt din ce in ce mai rare , in conditiile in care facultatea costa mult , masteratul sau MBA-ul de asemenea , si , intamplator sau nu , marea majoritate a candidatilor de azi sunt cei proveniti din familii oarecum instarite.Ganditi-va ca , pe langa aceste " dezavantaje" materiale , mai esti si femeie... ( ca sa revin la tema principala a topicului...)Eu , una , as vrea ca toate si toti , sa recunoastem ca femeilor le este mai greu ca barbatilor , cel putin in momentul de fata - si ca , din pacate , in lumea REALA ( CEL PUTIN IN ROMANIA) - nu este suficienta VALOAREA , . Si as mai vrea ( daca nu cer prea mult , [:D] , sa va ganditi care sunt sacrificiile pe care le fac sotiile respectiv sotii , atunci cand apare si un copil in familie , si as mai vrea ( daca nu sunt prea impertinenta de-a dreptul , deja ) , sa va ganditi la marea parte a pensionarilor/pensionarelor de azi- parintii nostri - , care au studii superioare , ba chiar si doctorate ( vorbesc din experienta dureroasa care i-a implicat , la un moment dat , pe parintii mei si unii prieteni de-ai lor)- si care , desi greu de crezut , au ajuns sa faca menaj sau baby-sitting , pt. a-si trai decent ultimii ani din viata... Stiu ca pare greu de crezut , -poate ca Miramar o sa ma contrazica , dar parintii nostri nu au " prins" asigurarile de pensie private de care beneficiem noi , asa ca , cel putin in orasul meu , multe profesoare , inginere si si chiar cercetatoare cu doctoratul dat ( dar cu pensie fff. mica) , au ajuns sa faca menaj , sa se ocupe de copii sau de cumparaturi... Trist , dar adevarat - in ceea ce ma priveste , sper sa am , la pensie , suficienti bani sa-mi permit sa ma ocup de educatia nepotilor mei , nu ai altora , si , daca-mi ajuta Dumnezeu , sa ma descurc si cu ai mei copii[bonjovi][copil]_Cu drag , magnolia [il]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de a avea valoare prin el insusi, un copil are valoare prin ceea ce primeste de la parintii sai, fie ca este vorba de educatie (nu degeaba se spune ca un copil are sau nu cei 7 ani de-acasa), fie ca este vorba de mancarea (mai buna sau mai proasta), ingrijirea si asistenta medicala de care are parte. Asta-i viata nu ne nastem egali, nu suntem egali si nu e cazul sa ignoram acest lucru. Sunt exemple in care toti banii din lume nu impiedica un copil sa devina dependent de droguri, dar astea sunt exceptii. Devii ceea ce esti si ai valoare in sine prin ceea ce iti dau parintii (la inceput) si prin ceea ce muncesti personal (incepand de la gradi, cand muncesti pentru a invata o poezie mai bine decat altul), dar sa nu uitam ca baza o pun parintii. Baza nu e reprezentata prin functia de director a mamei, ci prin ceea ce mama-director are capacitatea de a transmite copilului ei (ca sa ajunga director a avut nevoie de niste calitati, pe care probabil le va transmite si copilului). Ati observat la evrei urmatoarea situatie: daca tatal e doctor, fiul, cat de capos n-ar fi, cu forta si tot e trimis la scoala pentru a ajunge si el doctor? Daca e avocat, aceeasi chestie se intampla ...aschia nu sare departe de trunchi... Andries
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Andries , multumesc pt exprimarea mult clarificata! Asta doream si eu sa explic , doar ca eu sunt o fire mai boema si ma cam incurc printre scaieti!Ca nu-i totuna sa stii doar sa mulgi vaca si sa pasti oile ( desi , cu un pic de noroc , poti ajunge Gigi Becali , dar asta inseamna doar 1 % dintre ciobanii din Romania ) , si nu-i acelasi dezavantaj cand esti singur la parinti , evreu si din familie de el-doctor neurochirurg si ea- profesoara de pian la Conservator , cu biblioteca gemand de marii clasici ai literaturii universale si bona vorbitoare de limba franceza ... Va rog sa-mi iertati imaginatia zburdalnica ( tocmai am recunoscut ca am inclinatii artistice), dar , sincer , si banii au rolul lor in viata , si , daca vreti , putem apela si la institutele care se ocupa de sondaje in Romania , sa vedem negru pe alb care este raportul exact al oamenilor realizati profesional si personal in raport cu educatia/banii / provenienta sociala . Imi pare rau , dar realitatea este muuuult mai cruda decat visele idealistilor ( inclusiv eu!) din aceasta tara!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Magnolia ai dreptate sunt multe persoane cu studii superioare care fac menajul ca sa aiba o viata decenta dar eu vorbeam despre persoanele fara studii superioare, cum e femeia despre care vorbeai tu si care pot face si ele foarte bine menajul, pentru ca marea majoritate nu cere studii superioare pentru servicii de curatenie. ...si fie vorba intre noi nici eu nu subscriu la pensii private! Deocamdata imi traiesc viata si incerc sa investesc banii cat pot si stiu mai bine. La momentul asta acumulez - case, masini, vacante, studii, cand o sa termin cu asta o sa investesc in educatia copiilor mei si cand va fi vremea o sa-i ajut sa se aseze la casa lor. Poate printre picaturi sa ramana ceva bani si de pensii private, deocamdata n-au ramas, asa ca s-ar putea sa ajung si eu la batranete sa traiesc din pensia de la stat sau sa ma apuc sa fac menaj in casele oamenilor! Si sincer, nu vad nimic rau in asta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Miramar , eu nu m-am suparat pe tine , si sper ca nici eu nu ti-am dat motive sa te superi pe mine , dar , din pacate , realitatea din tara asta este cea pe care am mentionat-o eu , si sunt foarte bine informata , adica exista zeci si sute de persoane cu studii superioare care se zbat intre saracie si umilinta , si zeci de mii de persoane fara studii care o duc SI MAI RAU - eu , una , seara , fac deseori un exercitiu de imaginatie si incerc sa-mi inchipui cum ar fi fost sa ma fi nascut intr-o familie de romo fara posibilitati materiale - unde ar fi fost visele mele , talentul meu ([:D])(pt. muzica , pictura , literatura -clar , aruncat la groapa de gunoi a orasului ( sunt si f. modesta![:D][:D][:D])* Nici eu nu vad nimic rau in a face menaj in casele oamenilor ( eu , de exemplu , adooooooor sa gatesc - si , daca , la pensie , cineva ma va angaja de BUCATAREASA, o sa-mi faca cel mai mare bine din lume![papica]) cu conditia sa o faci din placere , nu de nevoie . Cum spunea o buna prietena de-a mea , cand se ceerta cu sotul ei , care avea pretentia ca face " sacrificii pt. familie , muncind la firma personala de dimineata pana seara":" Sacrificiu inseamna sa faci ceva CARE NU-TI PLACE , dar esti nevoit - nu ceva CARE-TI PLACE , SI-TI SI ADUCE BANI!!!""Multi pupici tuturor , si [flo]Vad ca nu sunteti suparati/suparate pe mine , asa ca va multumesc![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...