Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sintem in plina societate matriarhala sau nu?


Recommended Posts

Acum m-am lamurit: eu ma sacrific pentru ca prestez o munca inalt calificata, care-mi aduce un salariu frumusel la o firma multinationala, de salariu nu ma pot lipsi, dar ceea ce fac in sine nu-mi place nici de frica, iar in trecut am facut lucruri care mi-au placut mult mai mult, dar nu scoteam la fel de multi bani. Nu am o cariera, nici pomeneala, norocul meu ca am o super familie [:D]. Cum pot sa progresez plecand de la datele problemei enuntate de mine? ... ca p-aia cu menajera am lamurit-o, sa-si caute inca o familie, dar eu ce as putea face? Andries
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 182
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by Andries
Acum m-am lamurit: eu ma sacrific pentru ca prestez o munca inalt calificata, care-mi aduce un salariu frumusel la o firma multinationala, de salariu nu ma pot lipsi, dar ceea ce fac in sine nu-mi place nici de frica, iar in trecut am facut lucruri care mi-au placut mult mai mult, dar nu scoteam la fel de multi bani. Nu am o cariera, nici pomeneala, norocul meu ca am o super familie [:D]. Cum pot sa progresez plecand de la datele problemei enuntate de mine? ... ca p-aia cu menajera am lamurit-o, sa-si caute inca o familie, dar eu ce as putea face? Andries
si eu sunt fix in aceeasi situatie cu jobul! am facut ani de zile inginerie la nivel de arta pentru mai nimic, acum fac tot inginerie, dar mai mult nimicuri pe bani mult mai multi. Singura perioada cand am facut si performanta si bani a fost cand am lucrat in america. My life stinks
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Magnolia nu-ti mai cere atatea scuze, ca nu ai dat nimanui motive de suparare si de altfetl nimeni nu se supara...cel putin nu la subiectul asta.[:D] Si ca sa-ti raspund - mi se pare ca pui prea mult accent pe studiile superioare si pe cat de norocosi suntem noi cei care le avem, noi cei care ne permitem sa avem pasiuni precum pianul si pictura...o fi si asa cum spui tu si intr-adevar sunt multe persoane care au avut ghinionul sa se nasca si sa traiasca intr-o mizerie crunta din care nu au reusit sa iasa. Eu nu vorbesc insa despre acesti napastuiti eu vorbesc despre persoane care s-au nascut si trait intr-un mediu normal - si cand spun asta nu ma refer la studii superioare si/sau cu o educatie aleasa. Taranul de pe camp sau de la coada vacii de exemplu nu apreciaza aceleasi lucruri ca si tine - pictura si muzica pe el il lasa rece, la fel sportivul ca e vorba de atletism, fotbal, curse , motociclism la fel n-are pic de interes in pictura, asa cum si pe tine te lasa rece fotbalul. Tot asa si menajera - pentru ea a reusi sa faca parchetul sa straluceasca sau a face o zacusca buna conteaza mai mult decat Beethoven. Asta nu inseamna ca numai cei cu studii superioare si o educatie aleasa sunt fericitii sortii. Poti avea o viata frumoasa si implinita si fara educatie de varf. In ce priveste faptul ca multe pers. cu studii superioare fac menajul pentru a supravietui, asa cum a spus si Andries multi ne "prostituam" si facem compromisuri mai mari sau mai mici pentru bani. A face menajul este o munca curata, frumoasa si relativ usoara pana la urma. Daca munca asta este singura oportunitate de a-mi aduce painea pe masa eu mi-o asum, iar restul nevoilor spirituale pot sa mi le satisfac foarte bine in timpul meu liber si/sau impreuna cu familia mea. Degradant? Asa pare sa ti se para tie, mie sincer nu mi se pare. Nu mi-as dori sa ajung acolo, dar nici nu mi-ar fi rusine daca as ajunge acolo. Si sincer nu e un lucru placut dar pensionarii, din pensia de la stat oriunde in lume -fie ca e vorba de Franta, UK sau America nu pot trai onorabil - dar si isi aigura batranetile inca din timpul vietii lor active - prin pensii private, investitii financiare etc. Din pacate pensionarii de astazi de la noi au trait pe vremea comunismului - ei nu aveau cum sa faca investitii atunci, iar acum variantele lor de supravietuire sunt aceste servicii pe care le mai pot presta, daca sunt sanatosi si daca nu li se pare sub nivelul lor, sau/si sa fie sustinuti si ajutati de copii. Asta este - din pacate ei au fost/sunt o generatie sacrificata cel putin din pct. asta de vedere daca nu chiar din mai multe.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi se pare deloc degradant sa faci curatenie sau mancare , daca o faci de placere sau la tine acasa . ( eu nu am menajera si nici bucatareasa - desi mi-e mai greu asa - , dar sunt o persoana pretentioasa - in primul caz - si nu vreau sa ma cert cu nimeni ca a uitat sa stearga praful pe muchia superioara a usii , asa ca prefer sa fac eu , ca , la o adica , sa ma dau singura cu [bang]. In privinta artei culinare , cred ca am mai precizat , este una din pasiunile mele ( pa langa VIOARA- nu pian[:D]) , asa ca nu o sa-mi angajez never-ever bucatareasa![papica]( Desi e foarte posibil sa fiu subiectiva iar cei din familia mea sa nu fie total de acord cu mine...[haibat]- atata le-ar mai trebui!)* Cred ca asta era si concluzia mea , referitor la pensionarii de azi , adica unii dintre ei fac activitati "degradante"( in sensul ca sunt nevoiti sa le faca si nu o fac din placere sau ca sa-si umple timpul). In ceea ce ma priveste , te rog sa ma crezi ca am facut cele mai diverse munci posibile , , si nu mi-a fost niciodata rusine ( desi , la un moment dat , lucram pt. Coca-Cola , spaland si aranjand vitrine frigorifice in magazine , si m-am intalnit cu o colega de serviciu , care a fost pur si simplu oripilata de activitatea mea , ba chiar a povestit tuturor ca ea nu ar face NICIODATA o munca atat de " injositoare" , nici macar daca ea si familia ei ar muri de foame... Uite ca eu am facut-o , fara sa mor de foame , eram casatorita si nu aveam copii , iar salariile noastre erau cat de cat decente - dar eu am considerat aceasta experienta o lectie de viata f. pretioasa , si care , intr-un fel sau altul , mi-a folosit ulterior in viata. Dar nu stiu daca este comparabila experienta mea de la 25 de ani ( tanara , sanatoasa , fara mari probleme existentiale ) cu situatia pensionarilor bolnavi , in varsta , poate si singuri si invinsi de o viata traita , asa cum ai precizat tu , mare parte in comunism... ( cu stat ore intregi la cozi , cumparat produse alimentare pe cartela sau la negru , rupti de legaturi cu lumea , citind la lumanare si tremurand de frig in propriile case( de concedii in strainatate... ce sa mai vorbim...- sunt sigura ca mama ar fi vrut sa vada , macar o data in viata , Capela Sixtina sau sa asculte un concert la Scala din Milano , dar uite , acum , desi ar putea , nu poate![q])* Multumesc pt. intelegere si va doresc tuturor , ca , incepand din acest an , sa faceti ( si eu , alaturi de voi) , doar ceea ce va place si pe muuuuulti bani![olala]Cu drag , magnolia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uitasem sa precizez: pentru mine , personal , studiile superioare nu au nici un fel de relevanta , ( cel putin in alegerea prietenilor), dar , se pare , pentru angajatori... cel putin in Romania ....DA! Si nu ma refer la postul de chirurg cardiovascular , ci , de exemplu , la agent de vanzari , agent de asigurari, reprezentant produse farmaceutice sau cosmetice si multe altele.Si , ca sa revin la tema topicului , daca esti femeie , de curand casatorita si cu sau fara studii superioare , si concurezi pt. un post cu un barbat de curand casatorit , SINGURA sansa sa iei postul este ca TU sa ai studii superioare , iar EL- NU! Iar daca amandoi au studii superioare , TU , FEMEIA , ar trebui sa ai in plus si un MBA , ca sa aveti sanse egale... Asta e parerea mea , ce sa fac , daca-s mai cinica de felu' meu...[zid]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai pune la socoteala si aspectul copiilor. Ca asa eram si eu intrebata, casatorita fiind, daca si cand am de gand sa fac copii.... no comment. Coraly si Sergiu (3 ian 2005) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/drcapusan/album?.dir=faa4re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/drcapusan/my_photos"]poze [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Coraly , eu cred ca am mentionat ( oarecum voalat) si aspectul copiilor , ba chiar si Victoria a precizat la un moment dat ca i se " sugerase" ( ca sa folosesc un mic eufemism)la un moment dat , in cariera , sa nu cumva sa faca in acel moment copii , intrucat firma avea mare nevoie de ea . Eu , una , ma consider norocoasa ca am avut copiii la 30 respectiv 35 de ani ( desi acum am doar 25[:D]) , dar am colege care au acum varsta mea ( nu spui care!) si nu au inca nici un copil.Oricum , tot e foaaaaaarte greu![bonjovi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...