Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sintem in plina societate matriarhala sau nu?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 182
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da, suntem in plina societate matriarhala. Ma uit cu admiratie in jurul meu si vad femei de succes, care fac fata si obligatiilor familiale, si unui post solicitant.Bravo! Pot spune cu siguranta ca femeia a devenit cap de familie in zilele noastre.... Dragele mele, faptul ca sunt numai femei pe forum si ca noi ne impartasim pareri si informatii o demonstreaza din plin ca suntem in plina societate matriarhala. Noi conducem, noi ne informam, noi luam decizii in ceea ce priveste viata de familie, copii, cariera... Deci cu siguranta raspunsul la intrebarea dvs este DA. Ca mai exista barbatii carora le este greu sa se impace cu ideea... treaba lor.Dar cu siguranta fenomenul este ft accentuat si in Europa si in America, femeile iau 80% din deciziile in cadrul familiei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele ... vad ca disputa s-a mutat putin. Dar nu inteleg exact ce se disputa? Daca e mai bine sa fii bogat si sa nu ai timp? Sau sa fii sarac si sa stai cu familia? Sau se discuta daca ai sanse sa te realizezi nascandu-te sarac lipit? Eu zic ca atunci cand venim pe lume, "ustensilele" care ni se pun la dispozitie pentru a trai cu succes (ce o insemna asta pt fiecare) nu sunt egale. Nu este egal nici potentialul propriu al fiecarei persoane. Asta este, fiecare se naste intr-o schema diferita ca intr-un mare lego. Se pare ca majoritatea oamenilor mari s-au nascut in vremuri ingrozitoare si ca vremurile comode nu dau decat medicritati care inoata cu teama pe langa tarm. Se pare ca majoritatea oamenilor care au lasat o mostenire pentru omenire au trait la limita existentei iar cei care s-au nascut cu piscina si iahtul langa leagan nu au reusit decat sa cheltuie ce au gasit (cel mult cu folos). Se pare ca a trai la limita existentei este un mediu care scoate la iveala puteri fenomenale din cei care se nasc cu potential propriu. Poate ca long term si privind din urma as fi fost mai fericita sa ma nasc desculta intr-o coliba de lut si din cauza asta sa am atatia nervi incat sa descopar electricitatea - decat sa ma nasc in puf si sa ma multumesc sa stau cu fundul pe scaunul de middle manager. [alcool] Never say NEVER.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elise Cati dintre sefii de stat sint femei? Cite femei sint ministri? Si citi barbati? Nu ma refer la o anumita tara... ci global. Cite femei sint top level in marile corporatii - si citi barbati? Ca sa iti faci o cariera, deci impicit sa accezi la o functie de conducere si sa ai putere, trebuie sa investesti aproape 100% din timpul tau, indiferent de capacitate. Ca sa cresti un prunc, tot asa: aproape 100% din timpul tau, indiferent de capacitate. Si citi copii sint crescuti de tata - alaptati, etc? Ca sa arati bine - sau macar la standarde - intr-o lume in care aspectul conteaza inclusiv in afaceri, trebuie sa investesti si in asta f. mult timp. Nu numai ca nu sintem intr-o societate matriarhala, dar nici nu putem fi - eu as vrea macar sa ieshim din stadiul in care un barbat din trei se enerveaza ca l-ai depashit pe sosea. Ce tupeu, sa porti fusta si sa conduci sportiv.... Elise & BBLisa
Asta mi-a placut. Felicitari Elise pentru decizia luata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Femeia, acest mister ce creeaza Universul. O intalnim peste tot: femeia-mama, femeia-sora, femeia-iubita, femeia-sotie, femeia-amanta, dar si femeia-om politic, femeia-director, femeia-om de afaceri... Oare unde se regaseste femeia contemporana care se plange din ce in ce mai des de nefericire, de neimplinire? Sa fie de vina noul tip de femeie, femeia-barbat? Privind în jur vedem o noua femeie, cu un comportament confectionat, cu o atitudine masculina, dornica sa fie cat mai egala cu barbatul in ierarhia sociala. Unde este insa Femeia? Cea care inspira poetii si pictorii cu misterul ei... Femeia fascinatoare, initiatoare, cea plina de erotism rafinat, femeia-copil, femeia-spirituala. Femeia a uitat si a abandonat adevarata sa putere feminina: seductia. Orice femeie are puterea sa aiba orice relatie doreste, un cuplu armonios unde fericirea si iubirea sa infloreasca. Femeia este un alchimist al Universului, are piatra filosofala... tot ce trebuie sa faca este sa-si trezeasca sufletul si sa foloseasca acea putere ascunsa. Forta feminina, acea energie colosala, misterioasa, o insoteate oriunde s-ar duce si orice ar face. Are puterea de a incanta, de a seduce. Fiecare femeie s-a nascut cu propriul mister, cu infatisarea si magnetismul personal si de aceea o femeie nu trebuie sa inceteze, in nici o imprejurare, sa fie Femeie. Capacitatea de seductie a femeii se naste din privirea sa profunda, infinita, ceva in care te poti pierde cu usurinta, in care iti poti pierde propria identitate, pentru a renaste. "Femeia este rara, Ea ingenuncheaza marile personalitati masculine, Ea rastoarna tronurile, Ea opreste anii. Pielea sa este de marmura, iar cand apare Una, Ea pune in impas intreaga lume... Unde se duc fluviile, zapezile, pasarile singuratice? Toate se scufunda in Femeie... Dar Ea este rara... Va trebui sa fugim cand o intalnim, deoarece cand iubeste este implacabila... Dar Ea este rara. Adevarata Femeie, cea care vine din noaptea Timpului, Femeia care ne-a fost data de divin, apartine in intregime de un univers diferit de cel al barbatului. Ea lumineaza cealalta extremitate a Creatiei. Ea cunoaste secretul apelor, al pietrelor, al plantelor si al animalelor. Ea se uita fix la soare si vede clar in noapte. Ea poseda cheile sanatatii, ale relaxarii, ale armoniilor materiei. Ea este magiciana alba, feea cu aripile mari si umede, cu ochii transparenti, cea care asteapta barbatul pentru a incepe Paradisul terestru. Cand Ea se daruieste Lui, intr-un moment sacru, ii deschide prin calda obscuritate a pantecelui ei poarta catre o alta lume. Ea este izvorul virtutilor: dorinta pe care Ea o inspira consuma excitarea. Scufundarea in Ea reda castitatea. Ea este sterila pentru ca Ea opreste roata timpului. Ea readuce barbatul in copilaria lui. Ea este cea care il restituie muncii, indatoririlor sale. Femeia adevarata este cea care face din barbat mai mult decat este. Ea este suficienta pentru ca el sa existe in plenitudine. Barbatul trebuie sa treaca prin ea pentru a ajunge la fiinta sa adevarata, si chiar daca el a ales alte asceze, o va intalni din nou sub forme simbolice. Descoperirea Femeii Adevarate este o gratie. Unirea cu Ea cere bunavointa lui Dumnezeu... Acele intalniri stranii! Ea apare brusc in trupul falselor femele, iar barbatul favorizat care o vede incepe sa tremure de dorinta si de teama. Apoi totul se va transforma, iar el va inceta sa se mai joace cu el insusi" (Louis Pauwels - Conferinta imaginara: "Femeia este rara") Alexandru ______________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alex - da, am intalnit suficiente cazuri de barbati care nu se simteau bine langa o femeie mai puternica decat ei. Iluzia ca ei domina din mai toate punctele de vedere le alimenteaza ideea lor de fericire. Insa exista o categorie de barbati care au depasit mental cateva bariere, care chiar apreciaza si cauta acel tip de femeie de care vorbesti tu: femeia-barbat, in "lupta ei pentru egalitate" [:D] Nu si-ar dori langa ei pe cineva pentru care viata se rezuma doar la ce tip de ciorbita sa faca azi, sau daca a spalat sosetele lui, etc. Iar pentru acestia sa fii diafana nu este suficient. Sigur, si ei in ochii femeii-barbat au o alta valoare. Nu stiu daca femeia contemporana sa plange de nefericire, neimplinire. Lacrimi varsate din dragoste si ura au existat mereu pe fata pamantului. Insa da, din ce in ce mai multe femei isi doresc sa ajunga femeia-barbat, in sensul ca barbatul isi perde conotatia absoluta din trecut, atot suveran pe deciziile de cuplu. Sansa unei casnicii perfecte cu o femeie diafana e mare. Pur si simplu pentru ca ea nu are alternativa. Scopul ei in viata este casnicia in sine si a-l face pe barbat fericit. Pentru a fi solida o casnicie cu o femeie-barbat, barbatul trebuie sa mai aiba si el ceva de oferit. Si amandoi trebuie sa evolueze in acelasi sens. In rest...perfect de acord cu tine.[flo] Adina + [copil]Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inteles ca ideea era ca femeia sa nu uite ca este FEMEIE in nicio situatie . Da , este adevarat ca femeia contemporana s-a schimbat , dar nu numai din cauza dorintelor ei , ci si din motivele existente in jurul ei ( societatea , barbatii care si-au schimbat atitudinea fata de o femeie , noile cerinte ale societatii pentru a progresa etc. ) . O femeie trebuie sa fie mama , sotie , sora , dar si om politic , director sau om de afaceri , insa in toate aceste ipostaze trebuie in primul rand sa razbeasca pentru ca este FEMEIE , ci nu o femeie -barbat , adica sa se transforme in ceea ce nu este ! Nu trebuie sa copiem din atituidinea barbatilor , pentru ca nu de prinde aceasta atitudine ... cel putin pe mine . Am fi false si tot ce este fals nu este placut si acceptat . Da , ma consider puternica , pot sa tin piept unui barbat , dar in limita ce mi-o ofera feminiteatea mea ! Si avem nevoie ca barbatii sa fie barbati , iar noi femeile sa fim femei ! Sa fim egali din anumite puncte de vedere , dar foarte diferiti din alte puncte de vedere , pentru ca trebuie sa ne completam , sa traim impreuna , sa ne ajutam , sa crestem copii etc.Asta nu inseamna ca nu putem avea o cariera , putem si noi , ca si barbatii sa fim oameni de afaceri , politicieni , iar in aceste situatii cred ca si ei (aici trebuie un pic lucrat) ar trebui sa ne priveasca ca fiind intelectual egalii lor , desi suntem femei. Feminitatea nu trebuie asociata cu o minte mai putin inteligenta , ci din contra ar trebui sa fim respectate pentru istetime , ci nu puse la " respect " pentru ca suntem femei. Sa stim sa fim , in functie de situatie ,puternice , dar si delicate , hatarate , dar si intelegatoare , deschise in gandire , dar si misterioase , intitiatoare in afaceri , dar si fascinante s.a.m.d. ..... si mai aveam o serie de arme puternice.... In concluzie , eu cred ca nu suntem in plina societate matriarhala si cred ca este un lucru bun , atata timp cat barbatii si femeile se respecta reciproc. Totul va depinde de noi toti ....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...